A menyéttel rokon hermelint természetben ritkán látni. Kerüli az embereket és éjszakai állat. Száma egyre fogy, így ma már védett állat. Ezért választotta idén ezt az Év emlősének a Vadonleső program, amelyet az Agrárminisztérium (AM) és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működtet a Magyar Természettudományi Múzeum közreműködésével.
A Vadonleső program önkéntesek bevonásával 18 védett növény- és állatfaj elterjedési és veszélyeztetettségi adatait gyűjti 2009 óta. Hét éve indították útjára az „év emlőse” kezdeményezést, amelynek keretében egész éves eseménysorozattal hívják fel a figyelmet az adott védett vagy fokozottan védett emlősfaj fontosságára.
„A hermelin a rejtőzködés nagymestere: a nyári – hátán barna, hasán világos – bundáját havas teleken szinte teljes testén hófehérre cseréli, csak a farka vége marad még ekkor is fekete. Mivel az éghajlatváltozás miatt a havas telek egyre ritkábbak és rövidebbek, a téli bundás hermelin megjelenése mára lassan a fehér holló ritkaságával vetekszik” – közölte az AM.


Krakkói Nemzeti Múzeum, Lengyelország
Hozzátették, hogy a hermelin kedveli a facsoportokkal tarkított, lehetőleg vízközeli gyepes, füves helyeket, olykor mezőgazdasági művelés alatt álló területeket. Olyan élőhelyen marad fenn, ahol a művelés nem intenzív: a rágcsáló- és rovarirtó szerekkel, műtrágyával és talajjavítókkal erősen kezelt területek alkalmatlanok számára. Földi lyukakban, üreginyúl- és hörcsögtanyákon, sziklahasadékokban, falrepedésekben, kőrakások alatt, fák odvában, régóta lakatlan épületekben vagy hasonló búvóhelyeken üt tanyát ez a ragadozó.
A hermelin előfordul Ázsia, Európa és Észak-Amerika tundráin és mérsékelt övi erdőségeiben egyaránt. Mérete élőhelyétől és nemétől függ, az európai példányok kb. 20-33 cm hosszúak, az amerikai egyedek 44 cm-esre is nőhetnek. A hímek kétszer akkorák is lehetnek, mint a nőstények. Rendkívül ügyes vadász, saját magánál nagyobb zsákmányt is képes elkapni. Természetes ellenségei a baglyok, rókák, macskák és az ember, aki értékes bundája miatt csapdázással ritkítja számát. Mennyisége sajnos a bundája iránti kereslet és az emberi mezőgazdasági tevékenységek miatt jelentősen lecsökkent. Természetvédelmi értéke 50 ezer Ft.
Érdekes, hogy bár a párzási időszak májustól augusztusig tart, az embriók csak a tél végén indulnak fejlődésnek. A 4-5 kölyök 30 nap vemhesség után jön világra. Az újszülöttek bundája fehér, a szemük zárt. 4 hetesen már szilárd táplálékot fogyasztanak. A család azonban még hónapokig együtt marad, amíg az anya vadászni tanítja a kicsiket. Bár a görény közeli rokona, nem háziasítható.

A Vadonleső Program egy olyan természetfigyeléssel, szemléletformálással összekötött adatszolgáltató rendszer, amely Magyarország egyik legjelentősebb, úgynevezett közösségi adatgyűjtő projektjévé nőtte ki magát. Az Év Emlőse egy egész éven át tartó rendezvénysorozat, melynek keretében az adott fajról szóló tudományos és népszerűsítő programokat szerveznek, gyermekeknek és fiataloknak szóló pályázatokat hirdetnek meg.
Hozzászólások