A kultúra olyan kincs, mely csupa szépet és felemelőt ad a mindennapjainknak. A kultúra olyan kohéziós erő, mely révén ismeretség vagy közös meggyőződés nélkül is egy nyelvet beszélhetünk. A kultúra a kötőanyag, mely összekapcsolja társadalmunk elemeit, azaz minket, embereket. A kultúra fontos esszencia a mindennapok elviselhetőségéhez, produktumait pedig úgy tűnik, végre nem kell nélkülöznünk úgy, mint 2 évvel ezelőtt. Ma van a magyar kultúra napja.
1989 óta minden január 22-én hazánk kultúrájáé a főszerep. Ez a nap állít emléket annak, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban Szatmárcsekén “ledátumozta” a Himnuszt, vagyis annak kéziratát egy nagyobb kéziratcsomag részeként. Azóta minden évben koncertekkel, kiállításokkal, irodalmi programokkal tisztelegünk az ország minden pontján hazánk kulturális kincsei előtt.
Debrecenben sem lesz ez másképp idén sem, bár tavaly – ahogy minden rendezvény- a magyar kultúra napja is online térbe szorult.
A szervezők tájékoztatása szerint
a helyi Partium házban Kölcsey Ferencnek, a Himnusz szerzőjének a Debrecentől alig 80 kilométernyire lévő szülőhelyére, Sződemeterre kalauzolják el az érdeklődőket a mai napon. A több mint 800 éves település ma a határ túloldalán, Partiumban, Bihar és Szatmár megye szomszédságában, főutaktól távol eső, mintegy 350 lelkes falu. A 17. században, a környéken dúló harcok miatt református magyar lakosságának nagy része elpusztult, helyükbe románokat és oroszokat telepítettek, azóta kisebbségben, egyre kisebb számban élnek ott magyarok.
A debreceni Partium házban Tóth István nemzetközi hírű nagyváradi fotóművész fogja 20 nagyméretű fekete-fehér alkotásán keresztül bemutatni Sződemeter mai arcát, a megnyitón Thurzó Sándor József nagyváradi brácsaművész magyar zeneszerzők műveiből összeállított előadása kíséretében.
A Méliusz Juhász Péter könyvtár is becsatlakozik a helyszínek sorába, hiszen előadótermében ünnepi műsort tartanak, és egy riportfilmet mutatnak be Sződemeterről. Kölcsey életpályáját is megismerhetik a látogatók Ozsváth Sándor művelődéstörténész előadása révén, Firtos Edit nagyváradi színművész pedig elszavalja a Himnuszt, Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész pedig magyar zeneszerzők műveiből összeállított 50 perces koncertet ad.
Korábban már portálunk is beszámolt arról a különleges kiállításról, melyet a közelmúltban fiatalon elhunyt C.Kiss Ilona fotográfus munkáiból állítottak össze. A Jó kedvvel, bőséggel tárlat Debrecen fontos kulturális csomópontjait mutatja be, ahol a művész és közönsége találkozhat.
A felsorolásból nem maradhat ki a Déri Múzeum sem: az intézmény a HATÁr-sorSOK című időszaki kiállítás finisszázsát előadással, kisfilmmel, tárlatvezetéssel rendezi meg a magyar kultúra napja jegyében. Ma lehet látni a Kodály Filharmónikusok egy korábbi koncertjét is, méghozzá este 7 órától a Papageno Facebook-oldalán.
Wolf Péter: Cine-fónia (Zene egy még el nem készült filmhez) című darabjának részletét tekinthetik meg az érdeklődők a mai napon.
Színes programkínálat, tisztelgés, emlékezés: a magyar kultúra napja idén végre kimozdult az online tér és az otthon kényelméből, és ismét személyes jelenléttel adózhatunk nemzetünk szellemi kincsei előtt. Remélhetőleg idén már csak egy kellemetlen emlékké szelídül a pandémia okozta rendezvénytilalom valamikori gyakorlata, és “jobb esztendőnek” nézünk elébe.
Hozzászólások