A nagy múltú, gazdag hagyományokkal rendelkező, fontos közművelődési funkciót betöltő Debreceni Irodalmi Napokra idén november 5-e és 7-e között kerül sor. A közelgő eseményről a programsorozat nagy részének helyt adó Méliusz Juhász Péter Központi Könyvtárban a városvezetés és a szervezők sajtótájékoztatót tartottak.
A sajtónyilvános eseményt Komolay Szabolcs, Debrecen városa kultúráért felelős alpolgármestere nyitotta meg, aki hangsúlyozta: a nagy hagyományokkal rendelkező, idén november 5-e és 7-e között megtartandó Debreceni Irodalmi Napok azért is kiemelten fontos a cívisváros kulturális életében, mert a művészeti ágak közül az irodalom reflektál a leginkább a világ dolgaira, ez tükrözi vissza – akár azonnal – az embereket érintő problémákat. Mivel Debrecenben az Irodalmi Napok mindig egy meghatározott gondolatiság köré szerveződik, nem lesz ez másképp ebben az évben sem: a kultusz és annak szerepe lesz a téma, amelyet idén számos, az irodalmi életben meghatározó ember fog újszerűen körbejárni, vizsgálni. Ugyanakkor a város számára azért is rendkívül fontos az Irodalmi Napok, mert ez a nagy múltú eseménysorozat is része az Európa Kulturális Fővárosa pályázatnak. Emiatt is, és egyéb összefüggések miatt is – például az Alföld folyóirat Irodalmi Napokat illető vezető szerepét is figyelembe véve – az elkövetkezendő években igyekeznek majd ezt a rangos programsorozatot nemzetközibbé tenni, nemzetközi szintre emelni.
Szirák Péter irodalomtörténész, az Alföld folyóirat főszerkesztője, valamint az Irodalmi Napok kurátora az idei programsorozat eszmeiségét, a kultuszt járta körül a felszólalásában. Kiemelte: bármely művészeti ág, így az irodalmi mű létrehozója szempontjából is elkerülhetetlen a kultusz mint jelenség, és ennek az alkotóra és befogadóra vonatkozó hatásmechanizmusát feltárni lesz hivatott az idei programsorozat. Arra keresik a választ, hogy milyen szerepe van az irodalom iránti érdeklődés felkeltésében és fenntartásában a kultusznak. Annak a jelenségnek, amely mint szokás- vagy szertartásrend és mint nyelvhasználat a vallási hagyományokhoz kötődik, de átcsaphat rajongásba, a művész vagy alkotó ember iránti, akár magas hőfokú imádatba, amely magatartás azonban már elfogulttá teszi/teheti a befogadót. A programsorozat középső napján, november 6-án megtartandó előadások, valamint a szintén hagyományosan az eseménysorozat részét lépező kerekasztal-beszélgetés ezeket a kérdéseket kívánja több szempontból megvilágítani. A Méliusz Juhász Péter Központi Könyvtárban aznap délután 16 órakor Margócsy István a Petőfi-kultuszról fog értekezni, Guld Ádám kultúrakutató pedig a sztárkultusz mibenlétét járja körül: arra (is) kitér az előadásában, hogy vajon manapság ki szerezhet hírnevet? Akit sokat látunk-hallunk a médiában, vagy aki mögött áll valamiféle teljesítmény? Illetve, az előadásában arról is értekezik majd, hogy vajon mi a különbség a magyar celeb és az angol celebritás között? S hogy vajon mekkora a sztárciklus: meddig maradhat valaki sztár? A két, kultuszt körbejáró előadást követően pedig 17 órától ugyanezt a témát boncolgatja az a kerekasztal-beszélgetés, amelyen Bódi Katalin irodalomtörténész a világirodalom kultuszjelenségeiről, Kukorelly Endre író, költő a hazai irodalomban jelen lévő kultuszról, Sepsi László pedig a film világában meglévő ilyetén jelenségről fog beszélni.
Szirák Péter az Alföld folyóirat Irodalmi Napokra vonatkozó központi szerepe miatt sem tekinthetett el a hagyományos módon ekkor átadandó Alföld-díjak idei odaítélésének beharangozásától sem. Szintén november 6-án este, és szintén a hagyományoknak megfelelően három, az Alföld folyóirat „derékhadához” tartozó író, irodalomtörténész, tudós veheti át a rangos kitüntetést. Idén a díj Vörös István írót, költőt, Hansági Ágnes irodalomtörténészt valamint Valastyán Tamás filozófust fogja illetni.
Pogrányi Péter, az Irodalmi Napok programszervezője az eddig elhangzottakat az egyéb programok ismertetésével egészítette ki. Hangsúlyozta: idén az Irodalmi Napok a képzőművészet, pontosabban a fotózás felé is nyit, így a Debreceni Fotóklub „Őszi Fotós Hadjárat” elnevezésű projektje keretében az Irodalmi Napokon három kiállítás is megnyílik. November 5-én, hétfőn 17 órakor a Méliuszban Illés Gábor Mesés Perzsia című fotókiállítása, november 6-án 16 órakor a VOKE Vasutas Művelődési Központban Süli István és barátai Zakatol a vonat című tárlata, majd november 7-én 17 órától a Nagyerdei Víztoronyban Fülöp György Elhagyott emlékek című kiállítása tárja ki a kapuit. Szintén november 7-én a Debreceni Egyetem ad otthont Simon Márton Rókák esküvője című kötetbemutatójának, majd a szerzőhöz Boros Levente is csatlakozik, hogy 19 órától zenés esttel szórakoztassák a jelenlévőket. Szintén a Debreceni Egyetemen kerül sor annak a Guld Ádámnak a kötetbemutatójára is, aki a kurátor úr által említett kerekasztal-beszélgetés résztvevője is lesz. Erre a könyves eseményre november 5-én, 16 órától várják a látogatókat.
Az idei Irodalmi Napok teljes és részletes programjáról a Méliusz Juhász Péter Központi Könyvtár honlapján, a www.meliusz.hu-n tudnak tájékozódni.
Gyürky Katalin
Hozzászólások