A legtöbb megbetegedést az Egyesült Királyságból jelentették.
Ismeretlen eredetű heveny májbetegség terjed a gyerekek körében Európában és Amerikában– derül ki a WHO közleményéből. Az egészségügyi világszervezet elsőként április 15-én számolt be róla, hogy
A Nagy-Britanniából induló, majd egyre több országban esetszámot produkáló infekció akut hepatitis fertőzéshez hasonlít, azonban a betegektől vett mintákban nem azonosítottak a májgyulladást okozó vírusokat, adenovírust -ami főként felsőlégúti megbetegedéseket okoznak- viszont igen.
A betegség az Egyesült Királyságban 114, Spanyolországban 13, Izraelben 12, az Amerikai Egyesült Államokban 9, Dániában 6, Írországban 5, Hollandiában 4, Olaszországban 4, Norvégiában 2, Franciaországban 2, Belgiumban 1, míg Romániában 1 gyermek esetében volt igazolható.
Az MTI a bukaresti egészségügyi minisztérium közlésére hivatkozva azt írja a romániai esetről, hogy
egy ötéves, Ilfov megyei kislányról van szó, akit április 4-én utaltak be heveny májgyulladással egy bukaresti kórházba. A páciensnél az ismert vírusos májgyulladások egyik típusát és autoimmun betegséget sem sikerült beazonosítani. A gyermek nem járt külföldön, nem került érintkezésbe egyik olyan gyanús májgyulladásos esettel sem, amelyről az Egészségügyi Világszervezet (WHO) számolt be. A páciens tüneti kezelést kap, állapotát sikerült stabilizálni.
A szakértők szerint egy olyan adenovírus válthatja ki a fertőzést amellyel szemben – normális körülmények között – első életéveikben ellenállóvá válnak a gyermekek,
ezt azonban a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások megakadályozták.
A WHO jelentése szerint az eddig diagnosztizált betegek 10 százalékánál volt szükség májátültetésre, egy halálos áldozatról pedig biztosan tudni. A betegek 1 hónapos és 16 éves kor közöttiek. A WHO szerint fontos a korai felismerés, hiszen a helytelen kezelés ronthat a betegség lefolyásán.
A tünetek az akut hepatitis kóregyüttesét követik jelentősen emelkedett májenzimekkel. Sok esetben hasi fájdalmat, hasmenést és a hányást is tapasztalhatnak a szülők az érintett gyerekeknél, valamint sárgaság is jelentkezhet szimptómaként. A legtöbb esetben láz nem kíséri az állapotot.
Hozzászólások