Debrecen városa vezető regionális szerepének megtartása és megerősítése céljából 2030-ig előremutató komplex gazdaság és városfejlesztési programot készített. A program elérésében és későbbi fenntartásában meghatározó szerepe kell, hogy legyen egy, a város fenntartható üzemeltetését biztosító Városüzemeltetési Koncepciónak is.
A Városüzemeltetési Koncepció célja, hogy a város működése önfenntartó legyen, valamint a „jó gazda” magatartással példát mutasson és járuljon hozzá az életminőség, a tiszta, rendezett környezet és a befektetőbarát üzleti klíma javulásához.
A Városüzemeltetési Koncepció egy olyan iránymutatás, amely mentén a rövid és középtávú terveket, stratégiákat és egyéb döntéseket elő lehet készteni és végre lehet hajtani. Ily módon hatással van a debreceni lakosok mindennapjaira, valamint a gazdaság szereplőinek tevékenységére.
Az önkormányzat felelőssége a városüzemeltetési folyamatok összehangolása és fenntarthatóságának biztosítása. A Városüzemeltetési Koncepció lényege, hogy új alapokra helyezze a városfenntartás modelljét, korszerűsítse, a megváltozott körülményekhez igazítsa azt.
A Városüzemeltetési Koncepcióban megfogalmazott célok olyan alapvetések, amelyeket következetesen alkalmazni szükséges az elkövetkező években.
Az új városüzemeltetési koncepció célterületei az alábbiak:
1. A zöldfelületi intenzitás növelése
2. A meglévő zöldterületek, városi terek rehabilitációja
3. Játszóterek-, sport és rekreáció feltételeinek fejlesztése
4. A közterületek fenntartása, tisztaságuk színvonalának növelése
5. Utak karbantartása, fejlesztése, biztonságos közlekedés elősegítése; közösségi
közlekedési hálózat fejlesztése, kerékpárosbarát város kialakítása
6. Zaj- és légszennyezés csökkentése
7. Fenntartható vízgazdálkodás lehetőségeinek megteremtése
8. Környezettudatos és alacsony energia felhasználású közvilágítás fejlesztése
9. Hulladékgazdálkodási közszolgáltatás fejlesztése
– Debrecen jó gazda gondosságával zöld és fenntartható városüzemeltetésben gondolkodik. Cselekszünk, van mit tenni, de a cél egyértelmű: a gyermekeink számára jobb állapotban szeretnénk átadni a várost, mint kaptuk elődeinktől. Ennek érdekében növeljük a zöldfelületek nagyságát és azok minőségét, zöld buszvárókat alakítunk ki, fákat ültetünk, véderdőt telepítünk, a parlagfűvel szennyezett területeket drónokkal derítjük fel, elektromos buszokat és kukás autókat állítunk forgalomba, korszerű hulladékválogató üzemet építünk, iskoláinkat és óvodáinkat megújuló energiával látjuk el, naperőművet építünk, a Tócó-patak mentén pedig egy zöld folyosót alakítunk ki – emelte ki Balázs Ákos alpolgármester.
– Az első borostyánfal a múlt héten került ki egy buszmegállóhoz, jelenleg pedig már itt állunk a másodiknál. A debrecenieknek tetszett az ötlet, ezért a Fidesz-KDNP frakciójával kezdeményeztük a városvezetésnél, hogy egyre több ilyen buszmegálló legyen szerte a városban. Öröm számomra, hogy alpolgármester úr is támogatta a javaslatunkat, így ebben az évben mintegy 30 buszvárónál helyezünk el ilyen zöld falakat – mondta el Papp Viktor frakcióvezető.
Fotók: Miskolczi János
Hozzászólások