Szilágyi Sándor, a DSZC főigazgatója elmondta, hogy négy tanműhelyt alakítottak ki a járműipari képzőközpontban: gépészeti alapozót, gépi forgácsoló műhelyt, gyártási folyamat szimulációs labort és mechanikai mérőlaborokat alakítottak ki a Gáborjáni Szabó Kálmán utcai épületben. Ezt adták át 2023.04.14-én, pénteken.
Az Ágazati Képzőközpont kialakításának helyszíneként a Debreceni Szakképzési Centrum a Gáborjáni Szabó Kálmán utcai telephelyét jelölte ki (4028 Debrecen, Gáborjáni Szabó Kálmán utca 4.). A fejlesztés során négy tanműhelyet hoztak létre, amely a gépészeti alapozó, gépi forgácsoló műhely, gyártási folyamat szimulációs labor, mechanikai mérőlaborok megalkotását foglalta magában, valamint az ezeket kiszolgáló tanulói öltöző, szociális helyiségek, oktatói öltöző, illetve a működéshez szükséges anyagraktár kialakítását jelenti.
Az eszközbeszerzésben fontos cél volt, hogy a korszerűsített épületben létrehozott új műhelyek mind eszközfelszereltségben, mind a technikai háttérben megfeleljenek a kor elvárásainak. Az új eszközök és szerszámok hozzájárulnak a tanulók korszerű és minőségi oktatásához, a tanulók igényes környezetben sajátíthatják el szakmájuk munkafolyamatait.
A projekt a Széchenyi 2020 programban valósult meg, a 247,39 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével az Ágazati Képzőközpontban a Debreceni Szakképzési Centrum biztosítja a szakképzett munkaerő-utánpótlást, amely az ágazat fejlődésének elengedhetetlen feltétele.
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára a helyi szakképzési centrum járműipari képzőközpontjának átadásán elmondta, hogy a képzésben a gyakorlat került a középpontba, amit a duális képzés egészít ki. A Debreceni Szakképzési Centrumnak (DSZC) 200 duális partnere van, nemzetközi cégek és magyar vállalatok – mutatott rá az államtitkár.
A megvalósítás fontos célja volt továbbá a duális képzés erősítése, a kis- és középvállalkozások hajlandóságának növelése a Debreceni Szakképzési Centrummal történő klaszter létrehozására, a duális képzéssel kapcsolatos adminisztrációs terhek racionalizálása, a szakképzett humánerőforrás biztosítása, valamint hosszútávon hozzájárulás a város gazdasági növekedéshez.
A járműipari képzés kapcsán Hankó Balázs azt mondta, a Debrecenben autógyárat építő BMW 100 fiatalnak kínált duális képzési lehetőséget.
Papp László, Debrecen polgármestere elmondta, hogy míg 2015-ben 7500 diák vett részt a szakképzésben Debrecenben, addig a számuk jelenleg meghaladja a 12 ezret.
Szilágyi Sándor hozzátette, hogy a DSZC öt gépészeti iskolájának mintegy 3000 tanulója használhatja a jövőben az új járműipari képzőközpontot.
Forrás: MTI és Debreceni Szakképzési Centrum
Hozzászólások