Ki fog minket gyógyítani? – kérdezik aggódva a nyugdíjasok az orvosi ügyeleti rendszer átalakítása, majd a Magyar Orvosi Kamara (MOK) lenullázása, vagyis a kormány és az egészségügyi dolgozók közötti egyre erősebb kardcsörtéje miatt. Az idős emberek, akik a leggyakrabban szorulnak orvosi ellátásra attól tartanak, hogy az ismert, mostanra pattanásig feszült légkörben a „sok bába közt elvész a gyerek”. Vagyis, a beteg. A Nyugdíjasok Országos Képviselete (NYOK) az orvosi ügyeleti rendszer megnyugtató és biztonságos megoldását szorgalmazza.
Mint ismert, az elmúlt napokban az egészségügy átalakítása különös fordulatot vett. A kormányzat egy új ügyeleti rendszert vezet be, melynek szakmai előkészítését, az egyeztetések hiányát és az egészségügyi dolgozók bérrendezésének elmaradását a Magyar Orvosi Kamara nehezményezte. 2023. február 4-én a MOK küldöttközgyűlése úgy döntött, hogy nyomásgyakorló akciókra buzdítja az orvosokat:
- a háziorvosokat az ügyeleti szerződésük alá nem írására
- a kórházi orvosokat az önként vállalt túlmunka felmondásának letétbe helyezésére
A kormány hatalommal való visszaéléssel vádolja a MOK-ot, szerintük a kamara el akarja lehetetleníteni az egészségügyi ellátást.
A MOK szerint ők nem veszélyeztetik a betegellátást, a kormány érvei nem igazak. Szerintük néhány új szabály orvos- és betegellenes, ezen felül pedig januártól béremelést követeltek a szakdolgozóknak, valamint rezsitámogatást a háziorvosoknak és a fogorvosoknak.
A kormány a vitát úgy zárta le, hogy bámiféle egyeztetés nélkül, két nap alatt törvénymódosítással március 1-jén lenullázta a MOK jogait.
Közismert, hogy a nyugdíjasok – az idősödéssel arányosan – egyre gyakrabban kényszerülnek igénybe venni az egészségügyi szolgáltatásokat. Ha az orvosok közül az idősebbek abbahagyják, vagy nem vállalnak ügyeletet, akkor ki fog minket gyógyítani?
A NYOK aggódik, hiszen ennek a szakmai vitának valószínűleg a betegek látják a kárát.
Az új ügyeleti rendszer elindult három vármegyében (Hajdú-Bihar, Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg), a mentők szerint sikeresen, de nagyrészt háziorvosok nélkül. Vajon mitől sikeres az, ami nem valósult meg?
Tekintettel arra, hogy az év végére az egész országban új orvosi ügyeleti rend lép életbe, a betegek, ápoltak és az idősek érdekében és nevében a NYOK kéri a kormányt és az orvos-szakmai szervezeteket, hogy próbálják tárgyalások útján egyeztetni az álláspontjukat.
Aggódunk. Ki fog minket gyógyítani?
Forrás: NYOK
Hozzászólások