A megnövekedett terhek miatt a 2023-as a kihívások és a lehetőségek költségvetése lesz: idén a város – ha a közgyűlés megszavazza – 181,69 milliárd forintos mérlegfőösszeggel rendelkezik.
Papp László polgármester a csütörtökön tartott sajtótájékoztató keretein belül többek között a panelprogram újraindítását, valamint a város működőképességéhez szükséges jól képzett munkavállalók megtartását, melynek érdekében az infláció miatti 15 százalékos béremelést is megfogalmazta.
A legnehezebb kérdés az, hogy hogyan használja fel Debrecen úgy az erőforrásokat, hogy a megnövekedett terheket is képes legyen a város teljesíteni és a város polgárainak is ki tudják szolgálni a fejlesztési igényeit.
„Azt is mondhatnám, hogy okos költségvetést állítottunk össze.”
nyilatkozta a városvezető.

Az uniós támogatások megszűnése miatt a városnak a helyiadó-bevételére kell támaszkodnia, melyben nagy előny, hogy évek óta stabil növekedést mutat a város saját bevétele, a helyi iparűzési adó például kiemelkedő tendenciában.
Gazdaság nélkül, bevétel nélkül nincs fejlesztés. Ezt mindenkinek világosan kell látnia.
hangsúlyozta Papp László.
A költségvetés stratégiai központi témakörei:
- Gazdaságfejlesztés
- Közlekedésfejlesztés
- Környezetvédelem és fenntarthatóság
- Egészségvédelem
A DEBRECEN 2030 program leghangsúlyosabb eleme a gazdaságfejlesztés témaköre. A gazdaságfejlesztési folyamatok az elkövetkezendő két-három évben még igen intenzívek lesznek: akkorra éri el a város azokat a paramétereket az iparterületek fejlesztésénél, amelyek kiszolgálják a betelepülő vállalkozásokat.
Az eddig betelepült helyi adóval rendelkező vállalatok melyektől nagyobb léptékváltást várnak, zömében még nem működnek, a város életébe 2025 környékén fognak bekapcsolódni.
A város saját bevételeit dinamikus fejlődés jellemzi, amelyben – ahogyan a tavalyi évben – idén is nagyon fontos szerepe van az építőiparnak.
Az iparterületeken zajló nagy építőipari munkálatok hajtják a debreceni gazdaságot.
hangzott el a gazdaságifejlesztés pillérével kapcsolatban.
A polgármester a továbbiakban kiemelte, hogy a 2022-eshez képest majdhogynem harminc százalékkal emelkedtek a helyi adókból származó bevételek:
27,2 milliárd forintos tervezettel számolva.
Ez a kis- és középvállalkozók számára eddig nyújtott – a tavalyi évben körülbelül 3,5 milliárd forint – helyiadó-kedvezmény megszűnése miatt alakul így.
A tavalyi évhez képest a működési kiadási főösszeg 89 milliárd forintra emelkedett – azaz több mint 44 százalékkal nőtt – többnyire a bérköltségek és az energiaárak emelkedéséből kiindulóan.
A sajtótájékoztatón kiderült, hogy továbbra is folytatódik a véderdősítés, valamint elkezdik a város közvilágítási rendszerének fejlesztését is.
A 2023-as éveben a város 2,5 milliárd forint hitelt tervez felvenni, amelyből a város közvilágítási rendszerének fejlesztésére 1,6 milliárd forintot fordítanak.
Nem kapcsoljuk le a városban a lámpákat.
adott választ a sokakban felmerülő kétségekre a város vezetője.
A költségek csökkentését LED-világítótestek használatával, illetve okos megoldásokkal oldanák meg, amely fejlesztéseket várhatóan pár év alatt megtérülő hitelből valósítanák meg.
A közlekedési infrastruktúra fejlesztése 2023-ban is kiemelt figyelmet kap, hiszen állami fejlesztések is történnek a jövőben – az önkormányzati beruházások mellett.
Beruházások és fejlesztések 2023-ban:
- Gazdaságfejlesztés: 20,16 milliárd forint
- Közlekedésfejlesztés: 9,2 milliárd forint
- Zöldterületi, szabadidős és sportfejlesztések: 1,7 milliárd forint
- Intézményi fejlesztések: 9,7 milliárd forint
- Kulturális fejlesztések: 5,9 milliárd forint
Papp László elmondta, hogy a beruházási főösszeg idén annyi lesz, amennyi nyolc éve, 2015-ben a város teljes költségvetési főösszege volt:
52,62 milliárd forinttal számolnak.
A zöldterületekre szánt 27 százalékkal, a városüzemeltetésre szánt forrás összege 57 százalékkal emelkedett.

31,9 milliárd forint állami támogatás érkezik 2023-ban normatív és beruházási támogatás formájában.
Az önkormányzat idén a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektet:
- 2023-ban megvalósul a repülőtér infrastrukturális fejlesztése,
- nagyfelületű aszfaltozások
- a Sas utcai mélygarázs építése,
- 150 millió forint értékben megvalósuló járda- és lépcsőfelújítási program
- a buszok és a jelzőlámpák fejlesztése
A városhatár és az Észak-nyugati Gazdasági Övezet közötti 33-as főút 2×2 sávosra való fejlesztése állami beruházásban folytatódik, valamint elkezdődik a Sámsoni út fejlesztésének kivitelezése az első ütemben, továbbá a második ütem tervezése, illetve a keleti elkerülő út külső gyűrűjének előkészítése.
Félmilliárd forintot szánnak az újrainduló panelprogramra, melynek keretein belül liftfelújításra, nyílászáró-cserére valamint hőszigetelésre kerülhet sor.
A Civaqua-programmal kapcsolatban a polgármester elmondta, hogy jelenleg 60%-os készültségben van a tervezet, amely idén biztosan elkészül, illetve már zajlik a második ütem tervezése.
A Kulturális fejlesztések keretein belül Papp László polgármester kiemelte: a Csokonai Színház épületének felújítása megfelelő ütemben halad, a kivitelező teljesíteni tud.
Reálisan nézve a nyár folyamán fogja tudni elfoglalni az épületet a színház társulata.
A Magyar Természettudományi Múzeum előkészítésére vonatkozó tárgyalások jelenleg is zajlanak az illetékes minisztériummal.
A csütörtöki sajtótájékoztatón Debrecen polgármestere megfogalmazta, hogy a Csokonai Fórum 1,6 milliárd forintnyi állami támogatást kaphat, azonban az önkormányzat kezdeményezte a kormánynál, hogy
inkább a város épített öröksége szempontjából rendkívül fontos épület felújítására használhassa fel a város.
Hozzászólások