Tavaszi könyvújdonságokat emelt le a polcról Papp Csilla. Könyvajánlóját most a Fórum Fashion magazin legújabb számában olvashatjuk.
Marie Benedict – Clara
Új kedvencet avattam. A Könyvespolc.On műsoromban nemrég foglalkoztam a történelmi regényekkel, és ez az írás jól példázza, hogy milyennek is kell lennie a jó történelmi, romantikus irodalomnak. Ez egy valóban varázslatos könyv a szerelemről, a hatalomról és egy nőről, aki döntő hatást gyakorolt a világ egyik legvagyonosabb üzletemberére. Ugyan ez a szál csupán fikció (Clara nem létezett), de én az írónő minden szavát elhittem. Hitelesen írt az amerikai ipari forradalomról, a bevándorlásról, és látszik, hogy komoly kutatómunkát folytatott. A regényben Clara Kelley bevándorlóként érkezik Írországból Amerikába, s egy véletlen folytán az ismert iparmágnás, Andrew Carnegie házába kerül cselédlányként. Clara azonban nem az, akinek hiszik…
A recept tehát: adott egy valós történelmi személy, Andrew Carnegie iparmágnás és egy kitalált, jól megformált, szerethető karakter, Clara. Én nem voltam rest rákeresni Carnegie-re, és valóban igazi filantróp volt. Életét nagyszabású emberbaráti tevékenységének szentelte, könyvtárakat alapított, a vagyona nagy részét az oktatásra és a tudományos kutatásra fordította, valóban fontos volt számára a világbéke. Saját üzletből szerzett vagyonából építtette a New York-i Carnegie Hallt és a Béke Palotát, valamint megalapította a pittsburghi Carnegie Múzeumot, ami a mai napig látogatható. Nem tudom, milyen ember volt, de remélem, volt egy Clarája.
Edith Eva Eger – Az ajándék
Életre szóló tanácsok leckékbe fonva. Sokféle önsegítő írással találkozunk a könyvpiacon, és szívesen gondolnám azt, hogy a pszichológusok által írt könyvek mindegyike jó, de sajnos van közöttük különbség. Sokszor nem elegendő a szakmai tudástár, kell hozzá valami más is, amitől hitelessé válik minden egyes szó. Edith Eva Eger első könyvének olvasása közben (A döntés) éreztem, hogy igen, ez kimaxolja ennek a kategóriának a követelményeit. Bevallom őszintén, hogy amikor láttam, hogy új könyve jelent meg, felmerült bennem a kérdés, hogy vajon tud-e olyan jó lenni, mint A döntés, vagy az első könyv népszerűségének farvizén evezve üzleti céllal született. Az elolvasás után némi szégyenérzettel gondolok erre, mert ez nemcsak, hogy jobb, több vagy másabb, hanem nálam minden ebben a témában ismert más olvasmányt megelőzött.
Ez a nő fantasztikus. Nem azért, mert túlélte Auschwitzot, majd az USA-ba emigrált és pszichoterapeutaként példaértékű sikereket ért el, hanem azért, mert ebben a törékeny nőben ott van az a valami, amit a zeneiparban X-faktornak hívnak. Ő tudja, hogyan változtassunk azon gondolatainkon és viselkedésünkön, amelyek fogva tarthatnak bennünket a múltban. Az ajándék című könyv az a fajta összeállítás, amelyben valóban életigenlő, értékes gondolatok vannak leckékbe szedve. Az olvasás során szerintem az a legfontosabb, hogy nem kell egyhuzamban elolvasni, ne siessen vele senki. Legyen idő a szavakat megszagolni, megízlelni, lenyelni és emésztgetni. Bármit mondok is erről a könyvről, egy valamit biztosan állíthatok: maga az írónő és sorokba rendezett gondolatai számunkra az igazi ajándék! Nehéz kiemelni egyetlen gondolatot a sok közül, de megpróbálom:
Nem tudjuk eltörölni a szenvedést, nem tudjuk megváltoztatni, ami történt – de dönthetünk úgy, hogy megtaláljuk az ajándékot az életünkben.
A könyvajánló a Fórum Fashion magazin tavaszi számában folytatódik, ahol további érdekes olvasmányokkal találkozhatunk.
Hozzászólások