Szeptember 1 és 5 között rendezik meg a 92. Ünnepi Könyvhetet Debrecenben.
Az Ünnepi Könyvhét egyedülálló magyar kulturális rendezvénysorozat: több mint kilenc évtizedes múlttal, s évről évre töretlen sikerrel és népszerűséggel. Az első Ünnepi Könyvhetet Supka Géza kezdeményezésére tartották meg 1929-ben. A szervezők kezdettől arra törekedtek, hogy a könyvírás és a könyvkiadás ünnepét a társművészetek – az élő szó, az ének, a zene és a tánc – szépségével színesítsék, s igazi közösségi élménnyé tegyék.
Debrecen régóta részt vállal e nemes tradíció ápolásában. A Református Kollégium, az Alföldi Nyomda és az Egyetem városában az Ünnepi Könyvhét a kulturális nagyrendezvények egyike. Nagyon fontos művelődési és lélektani szerepe van: az olvasók évről évre várják, készülnek az írókkal való személyes találkozásra.
Alapítása óta csak kétszer maradt el: 1957-ben és tavaly.
Az ideit tehát az is nevezetessé teszi, hogy a pandémia okozta kényszerű szünet után ismét megrendezhetik offline és közösségi formában – hirdetvén mindannyiunk tapasztalatát: „Könyvvel könnyebb!”

A 2021-es Debreceni Ünnepi Könyvhét díszvendége Garaczi László, a kortárs magyar irodalom kiemelkedő alkotója, versek, rövidprózai munkák, fiktív önéletrajzi regények, drámák és forgatókönyvek népszerű szerzője. Más mellett a Nincs alvás!, a Pompásan buszozunk!, a MetaXa, a Hasítás, az Imoga és az Ovibrader írója. Életművének középpontjában az idő és a nyelv küzdelmes összeszövődése, s ezekkel kapcsolatban a folyton megújuló, önnön romjait újjáépítő emlékezés áll, amelyről egy helyütt a következőt idézte föl:
„Négyéves koromban álltam a kisszobánkban az ablak előtt, meglebbent a függöny, leszállt egy galamb az erkélyre, félrefordította a fejét, és egy pillanatig egymásra néztünk. A negyedik születésnapomon történt, és mikor a galamb elrepült, arra gondoltam, hogy úristen, milyen öreg vagyok már, és ebből a végtelen időből, ebből a felfoghatatlan négy évből alig emlékszem valamire. Nem történt semmi drámai akció, de ez valami evidenciapillanat volt számomra. Vannak ilyen pimf, közönségesnek tűnő pillanatok, amiket sokáig nem tudunk kiverni a fejünkből. Mint egy makacs dallamtapadás. Nem tudjuk, miért kell emlékeznünk ezekre. Mintha üzenni akarnának valamit a létezésünkről.”
A Könyvhét díszvendégével ezekről a talányos pillanatokról, emlékezésről és felejtésről, a nyelv zabolálatlanságáról és kedves olvasmányairól fognak beszélgetni.
Idén is a Csapó utcai sétálóövezet szabad terén, az évről-évre kereskedőkkel és vásárlókkal, színpadi fellépőkkel és olvasókkal benépesülő Könyvutcában, valamint a Déri Múzeum és a Méliusz Juhász Péter Könyvtár szegleteiben találhat újra egymásra az irodalom és kíváncsi közönsége. Az olvasók nyilvános értekezletek és dedikálások alkalmával személyesen is találkozhatnak kedvenc költőjükkel, írójukkal: mások mellett Markó Bélával és Csabai Lászlóval, Gurubi Ágnessel és Dániel Andrással, de lesz Zenebölcsi, kézműves foglalkozás és társasjáték is.
Szeretettel és tisztelettel várják Önt is! Nézelődni, a kiadványokba belelapozni, olvasni, mert lehet ugyan könyvek nélkül élni, csak nem érdemes!
Forrás: Méliusz Juhász Péter Könyvtár
Hozzászólások