Idén augusztus 13-ára esett a globális túlfogyasztás napja, azaz hét és fél hónap alatt elfogyasztottuk azt az egész évre előirányzott erőforrás-mennyiséget, amelyet a Föld eltartóképessége még képes lenne újratermelni. Ezen az ominózus napon engedett bepillantást a sajtó képviselőinek a problémára adott egyik saját helyi szintű válaszába a National Instruments (NI) debreceni leányvállalata. Az Amerikai Zöld Építészeti Tanács (US Green Building Council) ugyanis LEED minősítési rendszerének arany fokozatával ismerte el a debreceni NI Hungary Kft. 2014 szeptemberében átadott Science Parkjának környezeti teljesítményét.
Az érdeklődő újságírók Révész Csongor létesítménygazdálkodási vezető útmutatásával járhatták be a Science Park projekt keretében épült 6000 négyzetméteres új irodaépületet, amely egyértelműen a hazai környezettudatos építészet élvonalát képviseli: az országban 11.-ként nyerte el a LEED Gold minősítést, viszont az új építésű arany fokozatú létesítmények közül mindössze a harmadik, Budapesten kívül pedig az első!
Az Egyesült Államokról sokaknak nem a környezettudatosság jut először eszébe, pedig a kontinensnyi ország nemcsak a benzintemető gépkocsik és az éghajlatváltozás-tagadók hazája: innen indultak ki a modern természet- és környezetvédelmi mozgalmak, és amerikaiak milliói törekszenek a fenntarthatóságra többek között otthonaik és munkahelyeik építésekor vagy felújításakor. Az utóbbi erőfeszítéseket koordinálja az Amerikai Zöld Építészeti Tanács (USGBC), mely jelenleg közel tizenháromezer tagszervezetet foglal magában – építőipari cégeket, környezetvédő civilszervezeteket, tanárokat és diákokat, vagy éppen törvényhozókat – és naponta körülbelül 140.000 m2-nyi épített tér minősítését végzi el a világ 135 országában. A LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) minősítéseket egy rendkívül összetett, a projektek jellegéhez igazított szempontrendszer alapján nemzetközileg akkreditált szakemberek ítélik oda. A minősítési folyamat előnye, hogy az elért pontszámok alapján átláthatóvá és összemérhetővé válnak a zöld beruházások valódi környezeti teljesítményei.
Az NI Science Park környezeti teljesítménye
A texasi székhelyű National Instruments (NI) vállalatcsoport közös értékteremtésének egyik kiemelt területe a fenntarthatóság, amit az NI nemcsak a fenntartható megoldásokat lehetővé tevő elektronikai termékei, de saját ökológiai lábnyomának csökkentése révén is igyekszik elősegíteni. A debreceni gyártó- és szolgáltatóközpont bővítésekor ezért kiemelt cél volt az új épület környezeti terhelésének minimalizálása, és már a tervek elkészítésekor, illetve a kivitelező kiválasztásakor is a LEED minősítési rendszer követelményeit tartották szem előtt.
Révész Csongor, az NI Hungary Kft. létesítménygazdálkodási vezetője szerint már az ezüst fokozat elérése is nagy eredmény lett volna, de a tanácsadók (Colliers International), tervezők (MádiLáncos Studió), projektmenedzserek (CMA International), kivitelezők (Market Építő Zrt.), és műszaki ellenőrök (Tomlin Kft.) együttműködése végül olyan hatékonynak bizonyult, hogy összegyűlt az arany minősítéshez szükséges 60 pont is. „A siker titka, hogy az építési folyamat minden résztvevője rendkívül elkötelezett volt a közös cél iránt, így menet közben is felfedeztük a környezettudatos megoldások lehetőségét több apró részletben” – árulta el az NI Hungary Kft. szakembere a Science Park sajtónyilvános bejárásán.
A Science Park új épületének környezeti teljesítménye messze túlmegy a hazai törvényi előírásokon, és úgy biztosít magas színvonalú munkakörnyezetet 300 munkatársnak, hogy közben sokkal kevesebb erőforrást használ egy hasonló méretű hagyományos épületnél. Az intelligens, többnyire LED alapú világítási rendszerben például fény-, mozgás- és jelenlét-érzékelők gondoskodnak róla, hogy csak akkor égjen a villany, ha arra valakinek tényleg szüksége van. Ennek és a pontosan koordinált klímaberendezésnek köszönhetően az új C épület energiafogyasztása nem több, mint az egyharmaddal kisebb alapterületű B épületé.
Bár a vízfogyasztás Debrecenben szerencsére nem annyira égető kérdés, mint a 2008 óta aszállyal küzdő Austinban, ahol az NI anyavállalata működik, mégis olyan takarékos csaptelepeket szereltek fel az új létesítményben, amelyek a jelenleg elterjedt típusoknál 60%-kal kevesebb vizet eresztenek át egységnyi idő alatt, változatlan funkcionalitással. Szintén vizet takarítanak meg a Science Park környékét díszítő szárazságtűrő növényekkel, amelyek egyáltalán nem igényelnek locsolást! Hasonló megoldások mellett az épület megközelítési lehetőségei, az építés során használt anyagok, a belső környezet minősége és az innovatív tervezés is hozzájárultak az összpontszámhoz a részletekbe menő LEED minősítési folyamatban.
A zöld építészet Magyarországon
Az NI irodaépülete egyelőre egyedülálló a régióban, és Budapesten kívül országosan is kevés a magas színvonalú környezettudatos építészeti teljesítmény. Még akkor is, ha a LEED-minősített épületekhez hozzávesszük a szintén elterjedt angol BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assesment Method) vagy a kevésbé jellemző német DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen) minősítések birtokosait.
A tavaly szeptemberi ünnepélyes átadás azonban létesítménygazdálkodási szempontból nem jelent révbe érést, hiszen a kiváló teljesítményt fenn is kell tartani, hangsúlyozta Révész Csongor. Nemcsak azért, mert ezt a minősítő szervezet bármikor bejelentés nélkül ellenőrizheti, hanem mert ez a vállalat saját jól felfogott érdeke is. A zöld szempontok alapján kialakított munkahely ugyanis nemcsak kisebb környezeti terhelést, de jelentős költségmegtakarítást és élhetőbb munkakörnyezetet is jelent, ahogy azt az NI Hungary Kft. munkatársai már megtapasztalhatták. Így térül meg a létrehozásába befektetett külön figyelem és anyagi ráfordítás, és ezért is hódít egyre nagyobb teret a fővárosban és a közép-kelet-európai régióban egyaránt.
Hozzászólások