Görbeházi szólásmondások és ünnepi népszokások címmel informatív és különleges könyvet tettek le az asztalra a hajdú-bihari “gólyafaluban”. A kötet anyagát Rózsa Ibolya gyűjtötte össze a helyiek segítségével, helyezte rendszerbe a szöveget és korabeli fotókat. A könyv nem mellőzi a pajzán, olykor vulgáris szólásokat, mondásokat sem, de bármelyiket is olvassuk, illetve annak eredetét, vagy ismerősen köszön vissza gyermekkorunkból, vagy rácsodálkozhatunk, milyen gazdag a magyar nyelv népi ága. Erősen ajánlott olvasmány – nem csak falusiaknak!
“2020 tavaszán, a járvány idején online közösségi gyűjtőmunkát kezdeményeztünk a Cserfa, Cserfes és Cserfácska Népdalkör nevében Görbeházán, amely során több mint 60 adatközlőtől közel 800 frazémát, állandósult szókapcsolatot sikerült rögzítenünk – mondta a HajduPressnek a kötet szerzője.
“A közmondások és szólások mellett szállóigék, adomák és helyzetmondatok is akadtak, valamint gyermekjátékok, locsolóversek és egyéni mondások is, utóbbiak más helyen ebben a formában nem találhatók meg. Anyanyelvi örökségük kincsei ma is hűen ábrázolják közösségünk sajátos látásmódját, önmagunkhoz és a környező világhoz való viszonyunkat. A könyv elkészítése során fontosnak éreztem, hogy a frazémák jelentése mellett eredetüket is kutassam, vizsgáljam. Mindig is foglalkoztatott, honnan kapták átvitt értelmüket, milyen néprajzi, történelmi háttérben keletkeztek, milyen irodalmi és művelődéstörténeti vonatkozásai vannak, nyelvileg hogyan illeszkednek a mai korba – fogalmazott Ibolya.
A szerző elmondta, a közismert szólásmondások mellett igazi csemegéket, különlegességeket is találtak.

“Igazán kedvesek a névnapköszöntő rigmusok, gazdaregulák, és számomra elgondolkodtató a pogány korban gyökerező népszokást említő „Nyúlik, mint az iványi ének” szóláshasonlat, melynek legismertebb emlékei a Felvidéken maradtak fenn, de elképzelhető, hogy a regöléshez hasonlóan valaha az egész magyar nyelvterületen és még azon túl is elterjedtek lehettek. Külön fejezetben kaptak helyet az ünnepekhez kapcsolódó személyes visszaemlékezések, a könyv végén pedig 36 oldalas fotómelléklet található. A járvány miatt kevesebb a régi fotók száma a kötetben, de a borítón megtalálhatjuk például az első görbeházi színjátszókörről készült képet. A gyűjtőmunka során tulajdonképpen egy új közösség jött létre, amelynek tagjai online tartották a kapcsolatot egymással. Esténként nagy öröm volt végigolvasni a friss bejegyzéseket, az értékmentés egyben szórakozást és értelmes időtöltést jelentett a bezártság idején. Közösségfejlesztés szempontjából kiemelkedő, hogy megindult a generációk közötti párbeszéd, erősödött helyiek identitástudata, emellett valós társadalmi szükségletre és igényre sikerült választ adnunk, hiszen a településen eddig nem jelent meg hasonló, a meglévő helyi értékeket előtérbe helyező kiadvány. A létező kulturális értékek megőrzését egyfajta értékmentésnek tekintjük, amely során az aktív társadalmi szerepvállalásnak köszönhetően maradandót sikerült alkotnunk.”
Mint Rózsa Ibolya elmondta, mivel a település nem rendelkezik kiemelkedő népzenei -, néptánc – vagy kézműves hagyománnyal, ezért a helyi identitás szempontjából mérföldkőnek számít az első, igazán görbeházinak tekintendő kiadvány.
A könyv 116 oldalon 678 szólásmondást, 86 mondókát és egyéb népköltészeti alkotást, 14 oldal ünnepekhez kapcsolódó visszaemlékezést és 79 fotót tartalmaz.
“A kiadvány prof.dr.Kásler Miklós támogatásával, a Nemzeti Kulturális Alap jóvoltából jelent meg. Molnár Lászlóné nyugalmazott iskolaigazgató mellett fontos megjegyezni dr. Tiba István országgyűlési képviselő nevét, segítségükkel és a helyi kulturális – társadalmi erőforrások felhasználásával, az ARTANDER Kiadó gondozásában jelent meg közösségünk álma, a „Görbeházi szólásmondások és ünnepi népszokások” című könyv, amely korlátozott számban beszerezhető a népdalkör tagjainál.
„Ahol elvesznek a tradíciók, ott kilyukad az idő és elpereg a múlt”- ez volt az Ancsel Évától kölcsönvett mottójuk a görbeháziaknak.
Ibolya elárulta, a következő kötet anyagának gyűjtése már folyamatban van, témája az emberi élet fordulói. A születéshez, lakodalomhoz és temetéshez kapcsolódó visszaemlékezések, szokások, fotók rendszerezése hamarosan elkezdődik, amelyhez folyamatosan várják az anyagokat.
(Tamás Nándor)
Hozzászólások