Kurucz ’70 címmel kiállítás nyílt a berettyóújfalui Nadányi Zoltán Művelődési Ház Bihar Vármegye Képgalériájában, a helyben élő és alkotó szobrászművész, Kurucz Imre műveiből.
A zsúfolásig megtelt galériában a megjelenteket Muraközi István polgármester köszöntötte, aki egyúttal méltatta az éppen 70 éves képzőművészt. Kurucz Imre 1946-ban született Berettyóújfaluban, általános és középiskolai tanulmányait is ott végezte. Szakmai ismereteit Budapesten, Kirchmayer Károly Képzőművészeti Körében szerezte. Hét évi fővárosi lét után – igazi lokálpatriótaként – visszatért szülővárosába, ahol közel félszáz köztéri alkotást készített el Bihar első szobrászaként. Újraalkotta az Országzászlót és az Ezredéves Emlékművet, 10 éve elkészítette az ’56-os emlékművet, restaurálta a vármegye címerét, bronzba öntötte Báthory Gábor fejedelem egész alakos szobrát, az ’56-os mártír Gaál János és a fiatalon elhunyt európai parlamenti képviselő, Pálfi István portréját. „Kurucz Imre kitörölhetetlen része a város történetének” – összegezte a polgármester, hozzátéve, hogy a városban 19 köztéri alkotása látható, de Bihar számos településén – Biharkeresztesen, Bakonszegen, Derecskén, Berekböszörményben és Komádiban – is közterek, közintézmények büszkélkedhetnek Kurucz Imre alkotásaival.
Szakmai szempontból Vitéz Ferenc művészeti író méltatta a képzőművész munkásságát, melyből képet kaphatunk arról, hogyan dolgozza fel Kurucz Imre a történelem nagy alakjait, traumáit Bocskai Istvántól Nadányi Zoltánig.
A nagyváradi küldöttség részéről Meleg Vilmos színművész Szilágyi Domokos versével köszöntötte a „hetvenkedő” művészt, majd Tőkés László, a térség európai parlamenti képviselője szólt az egybegyűltekhez. „A sors kivételezettjei vagyunk, hiszen a Partiumi Keresztény Egyetem díszudvarát 4 portré és egy Trianoni kisplasztika díszíti Kurucz Imrétől” – fogalmazott az egykori püspök, majd hozzátette: jó érzés itt lenni, mert a határok feletti nemzetegyesítés bástyája Berettyóújfalu, mely Váraddal együtt oldja és bontja a határokat. Kiemelte még Tőkés László a Magyar Kultúra Napját, melyet két évtizede közösen rendez a két város, egyúttal megragadta az alkalmat, s a reformáció 500. évfordulójára megrendelt egy domborművet Kurucz Imrétől.
Kép és szöveg: Nyírő Gizella
Hozzászólások