Az eldobható műanyag termékek teszik ki a vizeinket szennyező hulladék nagy részét.
Idén július 1-jétől lépett életbe az egyszer használatos műanyagok használatát és forgalmazását tiltó rendelet. A friss műanyagtilalom rengeteg vendéglátóhelyet érint, a jövőben a környezetbarát megoldásokat kell előnyben részesíteniük. A Creppy –beelőzve a rendeletet– azonban egy évvel korábban már bevezette a 100%-ban lebomló csomagolóanyagok használatát– derül ki a társaság közleményéből.
Jelenleg több mint 150 millió tonna műanyag szennyezi a világ óceánjait, melynek 70%-át az eldobható műanyag termékek teszik ki. Ezzel a műanyaghulladék környezetre gyakorolt hatása olyan mértéket öltött, amely az egész ökoszisztémát veszélybe sodorja. Az Európai Unió 2019. májusában fogadta el az egyszerhasználatos műanyagokat tiltó irányelvet, melynek a nemzeti jogszabályokba való bevezetését 2021-es határidővel várja a tagállamoktól.
Miket kellett kivonni?
• egyszer használatos evőeszközök és tányérok
• műanyag szívószálak
• fülpiszkálók
• léggömbök pálcikái
• és az oxidatív úton lebomló műanyagtermékek
A magyar jogszabály kiterjed a műanyag zacskók használatának korlátozására is.
Örökzöld törekvések
A Creppy elkötelezett híve a környezetünk megóvásának, és rendkívül fontosnak tartja, hogy életterünk, a bennünket körülvevő világ egészségesebb legyen- derül ki a közleményből. Emiatt döntöttek úgy a Creppy PalacsintaHáz tulajdonosai, hogy egy évvel korábban bevezetik a 100%-ban lebomló csomagolóanyagok használatát.
Szerettük volna azonban az ökológia lábnyomunkat méginkább csökkenteni, ezért tettük le a voksunkat a 100%-ban lebomló csomagolóanyagok használata mellett. Az elviteles dobozok száma a lezárások idején átlagosan havi 3000-3500 darab volt, ami az újranyitások alatt sem csökkent eddig 2500 alá. Így külön öröm számunkra, hogy még a pandémia előtt megújultunk, ezzel is mérsékelve a környezetünk műanyag terhelését.
mondta Oszlánczi Réka, a Creppy PalacsintaHáz és a Creppy Franchise alapító tulajdonosa.

Az egyszerhasználatos műanyagok kivezetése mellett lényeges szempont volt a vállalatnál az is, hogy a szalvéták és az evőeszköz alátétek fenntartható forrásból származzanak. Az egységekben található kéztörlők és szalvéták újrahasznosított rostanyagokból, illetve cellulózból készülnek, melyek 100%-ban fenntartható erdőkből származnak.
A műanyagmentes júliust (Plastic Free July) 2011-ben hirdette meg először az ausztráliai Műanyagmentes Alapítvány (Plastic Free Foundation). Magyarország 2018. óta csatlakozik a kezdeményezéshez, amely során 170 ország társaságában emberek millióit buzdítják az egyszer használatos műanyagtermékek mellőzésére. Mivel az idei évben egybeesik a műanyagmentes jogszabály életbe lépésével, a csatlakozók egy igazán rendhagyó környezetvédelmi esemény részesei lehetnek.
A Creppy is csatlakozik a műanyagmentes júliushoz. Ha bárki követné a példájukat, illetve a környezetbarát életmódot részesítenék előnyben, Oszlánczi Réka véleménye szerint érdemes elsőként a vásárlási szokásainkat megreformálni. Amennyiben előtérbe helyezzük a papír vagy üveg csomagolást, illetve a gazdaságosabb, nagyobb kiszerelést választjuk a termékekből, azzal máris tettünk egy lépést a környezettudatosság felé vezető úton.
Hozzászólások