Négynapos hőségriadót hirdetett a jövő hétre a brit meteorológiai intézet. A vasárnapi előrejelzés szerint a hét közepén Londonban és Anglia déli térségeiben elérheti a 38 fokot a napközbeni csúcshőmérséklet – írja az MTI.
Az intézet vasárnap délután ismertetett prognózisa szerint már hétfőn kánikulai hőség várható Dél-Angliában, 34 fokos napi hőmérsékleti maximummal. Az utána következő napokban folyamatosan még magasabbra emelkedik a hőmérséklet: kedden 37 fok várható, és a hőség szerdán és csütörtökön tetőzik 38 fokos napi csúccsal – írja a közlemény.
A brit meteorológia vasárnapi prognózisa szerint pénteken 33, a jövő hétvégén 26-28 fokos maximumok várhatók. A hőség csúcspontján az éjszakai minimumok is igen magasan, 20 fok felett lesznek, vagyis a hivatalos meteorológiai meghatározás szerint „trópusi éjszakák” lesznek ezekben a napokban – figyelmeztetnek.
Az intézet hangsúlyozza előrejelzésében, hogy a jövő héten valószínűleg megdől a 35,6 fokos jelenlegi júniusi angliai melegrekord, amelyet 1976-ban mértek a dél-angliai Southampton kikötővárosban. A brit meteorológia éppen a csillagászati nyár első napján hirdette ki a hőségriadót.
Mint írják, a nyári napfordulót, amely brit idő szerint délelőtt fél tízkor volt, több mint 20 ezres tömeg ünnepelte a délnyugat-angliai Stonehenge ősi köveinél. A napforduló köszöntése a London központjától 123 kilométerre délnyugatra fekvő Stonehenge mellett nem volt mindig olyan békés fesztivál, mint most. A rendszeres kultikus összejövetelek 1974-ben kezdődtek, amikor néhány százan a tiltás ellenére átmásztak a köveket akkor övező drótkerítésen, és többen közülük – a kitoloncolásukat elrendelő bírósági végzéssel is dacolva – hat hónapig, a decemberi téli napfordulóig a helyszínen maradtak.
Az 1980-as években rendszeresen zavargások robbantak ki a napforduló éjszakáján a tömeg és a rendőrök között. A legsúlyosabb összecsapás 1985-ben volt, amikor tucatnyian szenvedtek súlyos sérüléseket – emlékeznek vissza. A hatóságok akkor 15 évre teljesen betiltották a júniusi napfordulós szertartásokat, és minden év június 21-én 6,5 kilométeres tilalmi övezetet jelöltek ki az ősi történelmi emlék körül. Az intézkedést csak 2000-ben vonták vissza.
Sokan azok közül, akik évről évre összegyűlnek a legalább ötezer évesnek gondolt, 20-25 tonnás kőtömbökből épített kultikus emlékműnél június 21-ének hajnalán, ezt abban a meggyőződésben teszik, hogy a koncentrikus sziklaköröket egy ősi napimádó szekta építette a nyári napforduló tiszteletére.
A szakértők ezt a lehetőséget sem zárják ki, de az utóbbi évek kutatásai feltárták, hogy Stonehenge valószínűleg nem egyszeri építkezés eredménye, hanem évszázadokon át folyamatosan bővítették, és biztos, hogy hosszú időn át temetkezési helyszínül és zarándokhelyként is szolgált – írja a közlemény.










Hozzászólások