Stan Lee, a Marvel Comics egykori elnöke 1922. december 28-án született a New York-i Manhattanben Stanley Martin Lieber néven. Mit olvashatunk tőle magyarul?
A legfontosabb kötetnek a Fantasztikus életem című képregényes önéletrajzát nevezhetjük még akkor is, ha a Kossuth kiadó által készített magyar változat fordítása nem lett tökéletes.
Ezután a Marvel Legendák 7. száma következik, ami Stan Lee leghíresebb történeteit gyűjti össze. Pókember, a Fantasztikus Négyes és az Ezüst Utazó korai kalandjai olvashatók benne.
Hasonló szerepet tölt be a Nagy Marvel-Képregénygyűjtemény 70. száma, ami a 60-as évek első Marvel-füzeteit tartalmazza az Avengerstől az X-Menig, és ezeket mind Stan Lee írta. Ennek folytatása volt a 110. szám, ami a 70-es évek füzeteit tartalmazza, ebből Stan Lee már csak a Savage She-Hulk 1-et jegyzi, ami az Amazonról szól, aki idén ősszel kapott saját élőszereplős sorozatot a Disney+-on, ami megosztó lett.
Pókember
Stan Lee hosszú időn keresztül írta az Amazing Spider-Man első sorozatát. Az általa alkotott részek közül néhány már a kilencvenes években megjelent a Semic kiadónak köszönhetően a Csodálatos Pókember következő számaiban:
- 2 (Amazing Spider-Man 2)
- 26-27 (Amazing Spider-Man Annual 18)
- 89-91 (Amazing Spider-Man 96-98)
- 98-100 (Amazing Spider-Man 200)
Nem csak hogy egy cameo erejéig szerepelt a 2002-es Pókember filmben, de a film hivatalos képregényváltozatát is ő írta.
Az Új Marvel Extrában – amiben a Hulk a Télapó ellen harcolt, ha már most vannak az ünnepek – az Amazing Spider-Man 47-et olvashatjuk tőle. Ezt már a Kingpin kiadó adta ki 2010-ben.
A Pókember magyar megjelenésének 25. évfordulójára megjelent különszámban az Amazing Fantasy 15 – Pókember eredettörténete – olvasható tőle.
A Marvel legnagyobb hősei képregénygyűjtemény 2. száma az Amazing Fantasy 15 mellé odatette még az Amazing Spider-Man Annual 1-et is.
2014 óta tart a Kingpin kiadó Lee-Romita Pókember sorozata, melyből évente jelenik meg egy füzet, így most a kilencedik résznél tart. Ez az Amazing Spider-Man 39-től tartalmazza a történeteket.
A Hihetetlen Pókember 2017/2-es különszámában jelent meg egy rövid, nyolcoldalas képregény az Amazing Spider-Man 365-ből.
Hasonlóan a Marvel Legendák 6. számában is egy rövid képregénye jelent meg a Spectacular Spider-Man Super Special-ból.
Az Amazing Spider-Man mellett a napilapcsíkokat is ő írta, amik a Csodálatos Pókember: A napilapcsík gyűjtemény 1. és 2. kötetében jelentek meg magyarul a Bubi Bolt kiadásában.
Fantasztikus Négyes
Nem csak Pókembert köszönhetjük neki, hanem többek között a Fantasztikus Négyest is.
A Nagy Marvel-Képregénygyűjtemény 75. száma, a Fantasztikus Négyes: Galactus eljövetele a Fantastic Four 44-51. számát tartalmazza, illetve a Fantastic Four Annual 3-t.
A Nagy Marvel-Képregénygyűjtemény 97. száma, a Fantasztikus Négyes: Végítélet a Fantastic Four 52-60. számát tartalmazza.
Ezt követően a Frike Comics kiadó vette fel a fonalat a saját Fantasztikus Négyes sorozatával, Fantastic Four 68. részétől adja ki a történeteket, és már a 7. füzetnél tart.
A már említett Marvel Legendák 2. számában a Fantastic Four 107, 110-112. részei jelentek meg.
Ezüst Utazó
A Fantasztikus Négyes ellenségből lett társának is jelentek meg kötetei magyarul, kettő Stan Lee tollából.
Az Ezüst Utazó – Példabeszéd egy albumméretű kemény borítós kötet a Fumaxtól. Érdekessége, hogy az a francia Moebius művésznév alatt ténykedő Jean Henri Gaston Giraud rajzolta, aki az Idő Urai magyar-francia koprodukciós rajzfilm látványterveit és képregényváltozatát is alkotta.
A Nagy Marvel-Képregénygyűjtemény 103. száma, az Ezüst Utazó: Eredet a Silver Surfer sorozat első 5 számát tartalmazza.
Thor és a Nememberek
A Marvel legnagyobb hősei képregénygyűjtemény 25. száma Thor eredettörténetét tartalmazza a Journey into Mystery 83-ból.
A Nagy Marvel-Képregénygyűjtemény:
- a 109. száma a Nememberekről szól, akiknek a háttértörténetei a Mighty Thor 146-152-ben jelentek meg.
- a 91. száma, A Hatalmas Thor: Ragnarök – nem keverendő a filmmel, ami elég szabadon kezelte az alapanyagot – a Mighty Thor 153-159-cel folytatja a sztorit.
- a 85. száma, A Thor: Asgardi mesék teljes kötetét szintén Stan írta.
Doktor Strange
A Marvel legnagyobb hősei képregénygyűjtemény 20. száma a csodadoktor eredettörténetét tartalmazza a Strange Tales 110-ből, amit ki más írt volna, mint a képregény atyja.
A Nagy Marvel-Képregénygyűjtemény 74. száma, a Doktor Strange: Névtelen földön, időtlen időben a Strange Tales 130-146 füzetekből a Dr. Strange sztorikat tartalmazza. A kezdetekben még nem volt olyan híres a varázsló, mint manapság, így például a Fantasztikus Négyessel kellett osztoznia egy füzeten, akik a Beatles nevű zenekarral szerepeltek közös történetben.
X-Men
A Marvel Klasszikusok X-Men különszámaiban az X-Men 1 és 14-15. részei jelentek meg, amiket az azóta megszűnt Képkocka kiadó honosított.
A többi eredet
A Nagy Marvel-Képregénygyűjtemény 76. száma, a Legyőzhetetlen Vasember: Dráma és diadal a Tales of Suspense 91-98. számát tartalmazza.
A Nagy Marvel-Képregénygyűjtemény 80. száma, a Hihetetlen Hulk: Az elszabadult szörny a Tales to Astonish 101-108. számát tartalmazza.
A Marvel legnagyobb hősei képregénygyűjtemény:
- 4 – Fekete Özvegy eredettörténetét tartalmazza a Tales of Suspense 52-ből, illetve az Amazing Spider-Man 86-ból
- 7 – Sólyomszem eredettörténetét tartalmazza a Tales of Suspense 57-ből, illetve az Avengers 16-ot
- 27 – Sólyom eredttörténetét tartalmazza a Captain America 117-119-ből
- 33 – Nick Fury eredettörténetét tartalmazza a Sgt. Fury and his Howling Commandos 1-ből, amiben Adolf Hitlerrel harcolt
Bőven van mit olvasni a mestertől magyarul is.
Az adatok forrása: kepregenydb.hu
Hozzászólások