Az origami kifejezés japán eredetű, pontos magyar megfelelője a “papírhajtogatás (ori – hajtani, kami – papír). Az első magyar origami leírás 1935-ben a Sicc című könyvben jelent meg, de csak 30 év múlva került kiadásra olyan mű (Karlócai Marianne: Papírmunkák), mely csak origamival foglalkozó kiadvány volt. Magyarországon először a kecskeméti origamisok fogtak össze 1988-ban, ez volt a Magyar Origami Kör alapító szervezete, majd őket követve 1991-ben megalakult a Pécsi Origami Kör. Ma már számos origami-közösség működik Magyarországon. – olvashatjuk a Pécsi Origami Kör weboldalán, amelyet Sági Judit alapított.
Beszélgetés a Magyar Origami Kör elnökével, Sági Judittal
Hol találkoztál először az origamizás művészetével? Rögtön beleszerettél?
Igen, rögtön beleszerettem. Már akkoriban is tanultam hajtogatást, amikor óvónő voltam, de nekem túl egyszerűnek tűntek az akkori technikák. Egyszer csak olvasgattam az újságot, amikor megláttam, hogy lehet jelentkezni Origami Kör tagnak. Így 1989-ben levelező tagként csatlakoztam, ekkor jött el számomra a Kánaán. Emlékszem, fénymásolt kiadványokat kölcsönöztem és volt olyan, amit az akkori elnök állított össze. Ezek kincsnek számítottak és számomra ekkor kinyílt a világ. Azóta is szerelem számomra az origamizás. Emellett már akkor is nagyon jó csapat volt és szerintem a mai napig össze tudja hozni az embereket a hajtogatás művészete.
Mesélj egy kicsit az egyesületről!
Kecskeméten alakult meg a Magyar Origami Kör 1988-ban. Azóta már kialakultak kisebb körök Debrecenben, Budapesten és Pécsett is. Ettől függetlenül sok városban vannak tagjaink, akik folyamatosan próbálják gyűjteni a hajtogatni vágyókat.
Egyébként az évben van három-négy alkalom, amikor tudunk egymással találkozni. Ez mindenki számára egyfajta terápia, az origamisok nagyon elfogadóak. Mindig nagyon várjuk ezeket az eseményeket. Szoktunk tartani egy kétnapos alkotótábort a Balaton partján, ahol az elmúlt féléves alkotásainkat mutatjuk be egymásnak. Szoktunk szervezni nyári találkozót is, ami egy nemzetközi origami összejövetel. Több mint 30 éve augusztus második hétvégéjén tartjuk ezt a programot. Ezek mellett tartunk egy nyári ötnapos alkotótábort, ahol mindig új kreációkat próbálunk ki. Legutóbb fémlemezekből hajtogattunk, de emellett sokfajta anyagot kipróbálunk. Igazából rengetegféle anyagból lehet origamit készíteni, a lényeg, hogy síkbeli tárgyból térbeli tárgyat tudjunk alkotni.
Mikor alakult a Facebook oldalatok?
A Facebook oldalt még az előttem lévő egyesületi vezető, Villányi Mariann hozta létre. A közösségi oldalon rengeteg fiatalt tudunk elérni és mivel országos kör vagyunk, legtöbbet interneten kommunikálunk egymással. Amióta van oldalunk, sok ember csatlakozott hozzánk és számos külföldi origamis tagot is megismerhettünk. Hálistennek amúgy is felkapott lett az origami, azonban sokat dolgozunk azon, hogy oktatási intézményekbe és nyugdíjas otthonokba is bejuthassunk. Igazából szeretnénk, ha egyre jobban beépülne az óvodákba és iskolákba a hajtogatás művészete.
Milyen korcsoportokat tudtok becsábítani?
Az a tapasztalatom, hogy a felnőttek és az idősebbek nem mernek játszani, nem mernek hajtogatni, pedig egyszerű, praktikus és mindig kéznél van. A gyerekeken keresztül jobban tudjuk motiválni a felnőtteket, hogy merjenek leülni és hajtogatni.
Miért érdemes csatlakozni a Magyar Origami Körhöz?
Nagyon remek és sokszínű társaság vagyunk. Példának okáért, van közöttünk egy orvos, aki rendszeresen részt vesz az Origami Olimpián, ami egy többfordulós verseny és hihetetlen sikereket ér el. De van köztünk nyilvánvalóan tanár, ápoló és még sokféle ember. Ajánlom a csatlakozást, mert az a legjobb az egészben, hogy összehoz minden korosztályt.
Milyen rendezvényeket tartotok?
Van egy vándorkiállításunk, amit 2013-ban kezdtünk el. Akkor néhány origamist felkértünk, hogy bemutathassuk a munkáikat ezeken a kiállításokon. Meg voltunk győződve, hogy a harmadik vagy a negyedik bemutató után megveregethetjük a vállunkat és nem lesz több kiállítás. Azóta több, mint 50 helyszínen vagyunk túl. Szerencsére sikertörténet lett belőle. Azóta foglalkozásokat is tartunk pedagógusoknak és gyerekeknek. Ezeket az alkotásokat ritkán lehet megnézni, ezért is lettek ilyen eredményesek a bemutatók. Most például Szlovákiában látogatható a vándorkiállításunk.
Szeretnék még egy kis érdekességet megosztani rólunk. Kitaláltuk, hogy felépítjük az origami tanítás módszertanát. Ezt egy 8 órás képzésen lehet elsajátítani, ahol az érdeklődők pedagógusoktól és tőlünk tanulhatnak. Négy megyében már sikerült megvalósítani a képzést. Mellesleg egy dunaújvárosi tanítópáros kidolgozott egy könyvet elsőosztályos gyerekeknek, amelyben azt mutatják be, hogy hogyan lehet origamizás segítségével betűket tanulni.
Mit jelent számodra az origamizás?
Hobbi és örömforrás. Nagyon jó alkotótevékenység, azért szerettem bele, mert az agyamat rendkívül megmozgatja. Mindig kihívásnak érzékeltem az új hajtogatások megtanulását. Most a szervezésben teljesülök ki, de ezt a részét is szeretem csinálni.
Mellesleg az időseknek kifejezetten ajánlatos origamizni, hiszen rendkívül agymozgató tevékenység és folyamatos odafigyelést igényel. Egyébként az origaminak sok fajtája létezik, van, amit rejtvényfejtéssel egybekötve lehet hajtogatni.
Melyik volt az az alkotásod, amire a legbüszkébb vagy?
Egyszer a fejünkbe vettük itt Pécsett, hogy a bevásárlóközpontba csinálunk egy kiállítást. Az volt a kérés, hogy az épület kupolájáig építsük meg az origamit, ami 20 méteres belmagasságot jelent. Végül egy fekete és egy piros sárkányt alkottunk, melyeknek hossza és szárny fesztávolsága 11×11 méter volt. Ezen két hónapig dolgoztunk, természetesen szponzorok anyagi támogatásával.
Olyan is előfordult, hogy 3 ruhakollekciót kreáltunk a Pécsi Origami Körrel.
Hogyan ünneplitek az Origami Világnapot?
Sokan azt gondolják, hogy az Origami Világnap csak egy napból áll, noha több, mint 2 hétig tart, október 24-től november 11-ig. Történt már olyan, hogy könyvtárakat látogattunk ebben az időszakban, de már street art-okat is készítettünk. Ebben az évben a Magyar Papírmúzeummal hoztunk össze egy közös programot, ők az ötödik születésnapjukat ünneplik, mi pedig a világnapokat. Ez a rendezvény november 6-án, Dunaújvárosban lesz. Érdemes részt venni az eseményen, hiszen aznap ingyenesen látogatható a Magyar Papírmúzeum, valamint egész nap origamikat hajtogatunk, amit természetesen ki is lehet próbálni a látogatóknak.
Interjú: Gáva Laura
Magyar Origami Kör a Facebookon.

(Repdeső daru, ami a béke szimbóluma)
Hozzászólások