Január 22-én fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnusz kéziratát, ezért minden évben ekkor ünnepeljük a magyar kultúra napját. Habár ez idén egy kicsit rendhagyó lesz. A fontosabb holnapi ingyenes online debreceni programok listája a Kölcsey Központból, a Csokonai Színházból, a MODEMből és a Vojtina Bábszínházból.
KÖLCSEY KÖZPONT:
A Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. felkérésére a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának kiváló muzsikusai a jeles alkalomnak megfelelően olyan kiemelkedő magyar zeneszerzők műveiből válogatnak, akik a magyar kultúra oszlopai és munkásságuknak köszönhetően nemzetünk gazdagodott, gyarapodott.
A Zeneművészeti Kar tanárai és tanítványai – összesen 11 fellépő művész – a következő műsorral készülnek:
A produkció 9 órától tekinthető meg Facebook-oldalukon (link). A koncertet a DEkulT TV is műsorára tűzi. (link)

CSOKONAI SZÍNHÁZ:
Gyöngykoszorú online koncert
Az ünnepi alkalomra Újhelyi Kinga színművész és zenésztársai Gyöngykoszorú című koncertjét teszik elérhetővé ingyenesen online. A koncertfelvétel péntek 19 órától vasárnap éjfélig lesz elérhető Facebook-oldalukon (link) és honlapjukon (link).
A koncert felvétele a napokban készült a bezárt és felújítás alatt álló történelmi épületben, így, egy délután erejéig újra lélek költözhetett a szépülő színház átmenetileg nehezen felismerhető falai közé. A koncertanyagban dalként elhangzó magyar költészeti gyöngyszemeket a tavaszi karantén ideje alatt zenésítették meg.
A koncerten az alábbi versek hangzanak el megzenésítve:
A dalokat Dargó Gergely hangszerelte, előadja: Albert Szilárd (hegedű), Dargó Gergely (cajón dob, zongora, harmonika, vokál), Szabó Krisztián (gitár), Pusker János (cselló). Ének és zeneszerző: Újhelyi Kinga
A produkció a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Ösztöndíj Programja és a Csokonai Színház támogatásával jött létre.

MODEM:
Több mint háromszáz kortárs alkotás van a MODEM műtárgyraktárában, polcon, ládában vagy egyéb speciális csomagolásban. Az art unboxed program hétről hétre kiválaszt néhány művet és alkotóikat, akikkel a virtuális térben – vagy akár a valósban is – kicsomagolnak egy-egy munkát, sőt, az adott életműveket is. Gyerekkori emlékek, régi fotók és mai jelenetek, pillanatok a műtermekből, részletek az életművekből és videók egykori modemes kiállításokból – a hosszúra tervezett sorozatban rövidre tervezett, de bejátszásokkal színesített, élő beszélgetések révén bemutatják a MODEM kortárs gyűjteményét és a kapcsolódó alkotókat.
Első alkalommal január 22-én 17 órától a MODEM Facebook-oldalán (link) Váczi Lillával és Szabó Károllyal beszélgetnek a házigazdák: a gyűjteményben több oldalról, kurátorként és alkotóként egyaránt érintett Süli-Zakar Szabolcs és a gyűjtemény népszerűsítéséért felelős Koroknai Edit. A legfiatalabbak felé is nyitnak: megpróbálkoznak a mostanában menő klasszikus kicsomagolós videókkal tovább fokozni a kortárs képzőművészet iránti figyelmet.
A program ingyenes, de jelképes összeggel (200 forintos támogatói jeggyel) segíthető a múzeum. A jegy (korlátlan számban) megvehető itt (link).

VOJTINA BÁBSZÍNHÁZ:
A bábszínház 1999 februárjában kezdte el Maskarádé című télűző mulatságát. Délelőtt a gyerekeknek szólt a farsangi mulatság, este a város felnőttjei bálozhattak. Az évek során változott a tartalom, de a népszokás elemei (az álesküvő, az állatalakoskodás, a Cibere és Konc király küzdelem, a betegségűzés, a Tél és a Tavasz versengése) mindig jelen voltak.
Ebben az évben az elmúlt esztendők felvételeiből sorozatot láthatnak a gyermek és a felnőtt korúak is a Facebook-oldalukon (link) és a YouTube-csatornájukon (link) délelőtt 10 órától.
Egy 2003-as, felnőtteknek szóló archaikus parasztvilágban játszódó előadás, amely pajzán humorral járja körbe a szerelem témakörét.
A magyar néprajztudomány hosszú időn keresztül alig fordított figyelmet a parasztság szerelmi életének kutatására. A témájában hiánypótló és páratlan humorú előadás a színészeknek is örömjáték volt.
Az előadást ingyenesen megnézhető a Facebook-oldalukon (link), és a YouTube-csatornájukon (link) 20 órától. Utána a felvételt visszanézhetővé teszik.
Az előadásban obszcén kifejezések és szexuális utalások hangoznak el, ezért a megtekintését 18 éven aluliaknak nem ajánljuk!
A játékot Jámbor József rendezte, zenéjét összeállította és a muzsikát élőben szolgáltatta a Morotva Együttes, játszók: Pilári Gábor, Vajda Zsuzsa, Papp Melinda, Magi Krisztina, Tóth Kriszta, Varga Máté, Szabó Balázs, Szabó Tibor, Reschofsky György. Szaktanácsadó Vajda Márta, a Déri Múzeum muzeológusa, a téma egyik legnagyobb hazai kutatója.

Jó szórakozást kívánunk.
Hozzászólások