„Indulj el egy úton…” így kezdődik a legismertebb csángó népdal, amely itthon összeforrt a Másfélmillió lépés Magyarországon című természetjáró sorozattal. Indulj el, és fedezd fel Magyarország tájait! Az ország természeti kincsei elérhetőek, megtalálhatóak és felfedezhetőek.
A lángoló kapuk portálként működnek: rajtuk keresztül a szürke hétköznapokból a természetbe és a szabadságba, vagy akár a Marsra léphetünk át.
Jártál már a Marson? Most megteheted, és még az országhatárt sem kell átlépned! A Vértes lábánál, Gánton, az egykori bauxitbánya vörös lankáin földtörténeti korok emlékeivel találkozhatsz. Irány az űr, vár a Mars Expedíció!

A Vértes apró, vadregényes hegyvidék. A várromok között hangulatos gyalogtúrák vezetnek, amelyek egész évben ideális célponttá teszik ezt a tájat. Érdemes ellátogatni a csókakői várhoz, melyet a helybéli civilek közreműködésével újult meg a közelmúltban, de hazánk egyik legromantikusabb várát, a Vitányvárat és a gesztesi várat sem szabad kihagyni. Majkpusztán csendet és nyugalmat találhatunk az egykori kamalduli remeteség barokk épületei között, az egykori gánti bauxitbánya területén kialakított tanösvény különleges marsbeli hangulata pedig rövid időre kiszakít a földi mindennapokból.
A Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum bejárata előtti parkolóból indul a Marstúra. Az ösvényen haladva néhány méter után lélegzetelállító, leginkább marsbéli tájra hasonlító bányaudvarban találjuk magunkat. A gánti Bagoly-hegy oldalában egykor külszíni bauxitbányászat folyt. Ennek következtében kerültek felszínre a gazdag földtörténeti múltról tanúskodó színek, rétegek, alakzatok.

A gánti Bagoly-hegy egykori külszíni bauxitbányájában ma kiépített tanösvény vezet végig. Ez az egyik legérdekesebb magyarországi geológiai feltárás, hiszen itt a marsbéli tájon járva megtudhatjuk, mi zajlott le évmilliók alatt a föld mélyén, aminek az eredményét az ember hasznosítani tudta. A bányászat következtében felszínre került rétegek tükrözik a hajdani folyamatokat, amelyeket a tanösvény füzetének segítségével a laikus szemlélő is megérthet. A tanösvény nemcsak a vértesi bauxitbányászat emlékeit őrzi, hanem bepillantást enged az évmilliókkal korábban létezett világba is.
Forrás: aktivmagyarorszag.hu
Hozzászólások