A jegybankelnök beszédének hatására ma reggel a forint is megbicsaklott.
Kemény kritikát fogalmazott meg tegnap Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén. Az RTL.hu által közzétett felvételen a jegybankelnök kimondja, hogy
szembe kell nézni azzal, hogy a magyar gazdaság válságközeli helyzetben van, szembe kell nézni azzal, hogy a pénzügyi makrogazdasági mutató az Európai Unióban az első-második legrosszabb helyen van, jövőre már a legrosszabb lesz, mert a 15-18% közötti vállalati infláció a legmagasabb lesz az Európai Unióban. Szembe kell nézni azzal, ha Magyarország folytatja ezt a gazdaságpolitikát, tehát nem hajt végre egy kétharmados gazdaságpolitikai fordulatot, akkor elveszíti az évtizedet, stagnálás, stagfláció következik. Ez most még megelőzhető, egy év múlva már nem.
A felvétel szerint ezen a ponton Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője- aki a felvételek nyilvánosságra kerülését megelőzően már közösségi oldalain beszámolt a beszéd egyes részleteiről- megjegyzi, hogy ilyen éles kritikát még nem lehetett hallani a jegybankelnöktől. Matolcsy válaszában elmondta,
hogy ezt a kockázatot vállalni kellett, mert az MNB kötelességei közé tartozik, hogy felhívja a kormány figyelmét, ha veszélyt és kockázatot lát.
Kiemelte, hogy a magyar infláció 80 százalékát a 2021 második felében tapasztalható energiaárrobbanás okozta.
Ez azt jelenti, hogy a kormány kommunikációjával ellentétesen nem háboús infláció sújtja Magyarországot.
A Telex számára az RTL a teljes felvételt a rendelkezésére bocsátotta. A portál cikke szerint, a jegybankelnök arról is beszélt, hogy
a kormány jövőre „igen jelentős külföldi hitelfelvételt” tervez, aminek csak abban az esetben van értelme, ha az így szerzett pénzt energiahatékonysági programokra költjük, mert azok megtérülnek. Hozzátette, hogy a 25 milliárd vagy 50 milliárd forintos energiahatékonysági programok olyanok, mintha nem lennének, nem ilyenekre, hanem „több ezermilliárd forintos” programokra van szükség. A jegybankelnök belső forrásból finanszírozná a kievickélést a válsághelyzetből, hiszen „ahogy a hibákat belül követtük el, úgy a megoldás is belül keresendő”.
Arra is kitért, hogy csaknem 20 ezer milliárd forint a magyar családok megtakarítása, amit most épp emészt az infláció.
Ugyanennyi pénz van a magyar üzleti szektorban likviditási tartalékként, ezeket a pénzeket kormányzati programokkal meg lehetne mozdítani.
A magyar gazdaság fizetésképtelenségét egyértelműen cáfolta.
A magyar gazdaság egyáltalában nem omlik össze. Bajban vagyunk sok szempontból, sok szempontból saját döntéseink hiánya miatt vagyunk bajban, de egész Európa bajban van.
mondta.
A kormány válságkezelésére is kitért. A felvétel szerint azt mondta, az utóbbi hat hónapban
nem találta meg a kulcsokat, hibás volt, változtatni kell. Kifutottunk úgy a pályára, hogy eddig mindent megnyertünk. Azt gondoltuk, hogy automatikusan megnyerjük ezt az energiaár-robbanásos, inflációs válságot is. Nem. A régi eszközökkel nem lehet megnyerni. A szocializmusba pedig nem érdemes visszamenni. Tehát az árstopok meg a mindenfajta, jónak tűnő ötletek, azok a szocializmusban kiderült, hogy nem működnek: összeomlott a rendszer.
A jegybankelnök beszéde a magyar fizetőeszköz tőzsdei antréjára is hatással volt ma. A portfolio.hu cikke szerint meglehetősen vérszegényen,
Hozzászólások