Nyelvvizsga nélkül is átvehető a diploma azoknak, akik 2021. augusztus 31-ig sikeresen befejezik felsőoktatási tanulmányaikat – jelentette be egy hete a családokért felelős tárca nélküli miniszter Facebook-bejegyzésben.
Először tavaly volt erre szükség, mert március közepén jöttek a korlátozások, és sokakat váratlanul ért, hogy májusra-júniusra nekik nyelvvizsgával kell rendelkezni, mert csak 1,5-2,5 évük volt rá, hogy megszerezzék. A fiatalabbak kedvéért: 2019-ig az volt a szokás, hogy csak az veheti át a diplomáját, aki a Tanulmányi Osztályon a diplomaosztó előtt bemutatta a nyelvvizsgáját. Tavaly viszont szó szerint dobálták az emberek után a diplomát. Olyanoknak is elküldték, akik 5-10 éve végeztek, és semmi köze nem volt a korlátozásoknak ahhoz, hogy nincs nyelvvizsgájuk.

Most már sokkal indokoltabb, hogy nem kérnek nyelvvizsgát, hiszen a járvány több mint egy évet tönkretett a legtöbb ember életében. Meg kinek van kedve online nyelvtanfolyamra/nyelvvizsgára járni.
Miért ne kapjon egy gépészmérnök diplomát nyelvvizsga nélkül, mikor elvégzett egy olyan igazságtalanul nehéz egyetemi képzést, ahol csak azért is buktatnak meg hallgatókat, hogy kevesebben kapjanak diplomát, aminek így növelik a presztízsét?
Tőlük és még sokaktól nem sajnálom. Ismertem zseniális reál beállítottságú embereket, akik angolul alig tudtak. Nekik nem is feltétlenül volt arra szükségük.
A nyelvvizsga sem mindig egyenlő a tudással. A munkaerőpiacon nem a papír számít, hanem a tudás. Ha állásinterjún kíváncsiak rá, hogy tudsz-e angolul, akkor nem lesz elég, hogy már mondjuk egy éve van középfokú nyelvvizsgád, de azóta igyekeztél elfelejteni mindent, és mostanra már meg sem tudsz szólalni angolul. Már magát az interjút is részben angolul fogják levezetni.
Akkor mi értelme volt eddig annak, hogy nyelvvizsgát kértek a diplomához? Az, amit három bekezdéssel ezelőtt írtam: kevesebbeknek legyen, és ezáltal, ha jelentkezik valaki állásinterjúra diplomával, akkor tudják róla, hogy na ez megszenvedett érte. Most ez megváltozott, de nem drasztikusan, mert megnézik, hogy nyelvvizsgája van-e, ha nincs, akkor keresnek olyat, akinek van.
Szóval akkor most tényleg nem kell nyelvvizsga? A diploma átvételéhez nem, és nem is minden munkához. Ez így van rendben. Azonban lehet, hogy a későbbiekben sokaknak rosszul fog esni, amikor a sokadik állásjelentkezésükre sem fognak választ kapni, mert a munkaerőpiacon hátrányban lesznek azok, akiknek nincs nyelvvizsgájuk.
Röviden: Most sokkal indokoltabb és elfogadhatóbb, hogy nem kell a diplomához nyelvvizsga, mint tavaly, de nem biztos, hogy ebből rendszert kellene csinálni.
(Kiss Tamás)
Hozzászólások