Az elért eredményeinek, értékeinek összefoglalásával zárta június 18-án a 2018/19-es évadát a Vojtina Bábszínház társulata. Az eseményen a városvezetés is képviseltette magát. A díjátadóval egybekötött, a sajtó számára is nyilvános rendezvényen jártunk.
Az évadértékelést Asbóth Anikó, a Vojtina Bábszínház igazgatója azzal kezdte, hogy ahogyan minden évadban, ebben a most lezáruló 2018/19-es időszakban is a Vojtina fő célja az volt, hogy elsősorban a három és tizenkét éves kor közötti gyermekek számára nyújtson emberformáló élményeket. Azonban ezen a fő csapásirányukon mindig alakítaniuk is kell, hiszen változik a világ, s ehhez a bábszínháznak, a teátrumban folyó művészeti tevékenységnek is alkalmazkodnia kell.
Az intézményvezető elmondta: idén 6 bemutatójuk volt, összesen 532 előadást játszottak, mintegy 97%-os nézettséggel. Ezt az évente 500-550 közötti előadásszámot egyébként már öt-hat éve tartja a bábszínház. Idén négy fesztiválon szerepeltek: voltak Nagyváradon, Sepsiszentgyörgyön, Kecskeméten, s még most, július elején indulnak Győrbe, az ott megrendezendő Győrkőcfesztiválra. Ezen kívül 35 vendégelőadásnak adtak ebben az évadban teret. Tizennégy éve kérnek nézői visszajelzéseket, s általában ezek 90%-a az elégedettséget szokta visszatükrözni, amit esetleg kifogásolnak, az az adott darab korosztályi megfelelésére, vagy a láthatóságra szokott vonatkozni, illetve van olyan, amikor konkrét mese eljátszására érkezik igény a bábszínház felé.
A lezajlott hat bemutató közül Asbóth Anikó a Boldog képek című előadást úgy értékelte, mint amely a Vojtina ars poeticájának is tekinthető, Az egy rókáról és egy farkasról című darabon újítottak, modernizálni próbálták, de még mindig van vele ilyen téren feladatuk, a Somogyi Tamás rendezte Pimpáré és Vakvarjúcska azért izgalmas, mert egy népmesei alapokból kiinduló kortárs történetről van szó, amely izgalmas korosztályi problémákat vet föl, Az előszobaszekrény boszorkánya pedig szerencsére a vártnál jóval nagyobb népszerűségnek örvend.
Ebben az évadban is tartottak Maskarádét, s 2014 óta tágítják a társművészetekkel való együttműködési lehetőségeket. Így született meg a felnőtt nézőközönséget megszólító Magyar komédia olasz módra a Kodály Filharmonikusokkal karöltve, valamint a Lautitia Gyermekkórus bevonásával a Kodály madara című előadásuk. Ez utóbbi produkcióval a bábjáték műfaji határait is feszegetik, s céljuk, hogy a kórusmuzsika közelebb kerülhessen a gyermekekhez. A Csokonai Színház kortárs drámákat felvonultató seregszemléjéhez, a DESZKA Fesztiválhoz pedig annak gyermekelőadás-szekciója, a GÖRDESZKA révén csatlakoztak. Továbbra is ápolják az amatőr gyermek bábcsoportokkal is a kapcsolatot, így idén is megtartották a Megyei Bábfórumot, amelyen tizenkét bábcsoport mutatkozott be.
A Vojtina Bábszínház Játszószínházának ezévi eredményeiről annak művészeti vezetője, Láposi Terka számolt be. A művészeti vezető elmondta: zaklatott évad áll mögöttük, mert egyre növekvő feladatmennyiséggel és plusz kihívásokkal találták szembe magukat. Például már két olyan kamarajátékuk is van, amelyekhez fel- és levezető beszélgetéseket kell tartaniuk a befogadás megkönnyítése illetve hatékonyabbá tétele érdekében. Ez a megnövekedett és egyre inkább rétegződő feladatmennyiség főleg három alkotóra „nehezült”: Magi Krisztinára, Köllő Andreára és Arany Zoltánra. Idén 295 előadás zajlott a teátrum játszószínházában, amiből 51 alkalommal családoknak, azaz vasárnap játszottak. A Játszószínház előadásaihoz most már kiváló partnernek bizonyulnak az óvónők, hiszen a teátrum az óvodai alapprogramban szereplő népmeséket is beemeli a repertoárjába. Az általános iskolai tanárokkal való kapcsolatot pedig a jövőben még inkább intenzívebbé kívánják tenni. A sajátos nevelési igényű gyermekeknek idén tizenhét alkalommal játszottak, a Babusgató pedig továbbra is hihetetlen népszerűségnek örvend. 400-nál több család jár vissza erre a programra, s van, aki már az első után a mostanában született második, harmadik gyerekét is „ide hordja”, s a teátrum e program keretében öt ikrekkel rendelkező családot is a vendégei között tarthat számon. A kamarajátékaik közül idén 101 alkalommal ment Az aranyszőrű bárány, s megjelent a kortárs mese is a Játszószínházban, A csúnya kislánnyal. Módszertan tekintetében a különböző egyetemekkel kiváló kapcsolatot ápolnak, van olyan hallgató, aki náluk, „belőlük” írja a szakdolgozatát. A MODEM-mel ápolt szintén gyümölcsöző együttműködésnek köszönhetően idén másodjára vettek részt az ott szervezett Érzékenyítő Napokon, s rendkívül fontos, hogy idén is öt kiállítás volt látható a teátrumban, amelyek tematikáját ebben az évadban már eleve úgy állították össze, hogy a tárlatok a gyermek világképére kérdezzenek rá a meseillusztrációktól kezdve a szobrokon át a bábokig.
Asbóth Anikó, miután visszavette a szót, a pályázataik „állapotáról” is tájékoztatta a jelenlévőket. Összefoglalójából megtudhattuk, hogy a Kodály madara című előadásra annak idején pályáztak, s ebből valósult meg a produkció, s pályázati forrásból vált lehetővé s határon túli együttesek debreceni bemutatkozása is, gondoljunk csak Écsi Gyöngyi vagy a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház fellépéseire. A TAO-támogatás eltörlése azonban továbbra is nehézséget okoz a teátrumnak, főleg azért, mert az ezt kiváltó, a minisztérium felől beígért többlettámogatásról, mely három részletben érkezne meg, még csak az első részletről van szerződésük. Vannak még beadott, de még le nem zajlott pályázataik is, például egy mobil hangtechnikai rendszerre is pályáztak, amely a tájelőadásaikat könnyítené meg.
A teátrum két vezetőjének évadértékelője után Komolay Szabolcs, Debrecen kultúrájáért felelős alpolgármestere gratulált a Vojtina mögött álló, igen munkás évadhoz. A város kulturális stratégiájának része a különböző intézmények összefogása, amelynek a Vojtina is része, de az összefogás célja, hogy közben minden egyes intézmény megőrizze a saját arculatát is. A Vojtina ennek tökéletesen megfelel, hiszen értéket közvetít, oktat és nevel, óriási szerepe van a gyermekek személyiségfejlődésében. Végül, megköszönve a teljes társulat ez évi munkáját, az idén a legtöbbet a színpadon levő Magi Krisztina bábművésznek az alpolgármester a teátrum és a város egyöntetű támogatásával Nívó-díjat adott át.
Asbóth Anikó az évadértékelő társulati ülést azzal zárta, hogy miközben minden egyes munkatársa ez évi, hathatós és lelkes munkáját megköszönte, külön kiemelte Szabó-Kártik Zsuzsanna és Surányi Gergely tevékenységét, hisz nélkülük az idei öt vojtinás kiállítás nem jöhetett volna létre.
Gyürky Katalin
Hozzászólások