Nem egy közismert versenyző lett a befutó.
Megvan a 2022-es év hüllője– derül ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztályának közleményéből. Ha esetleg egy közismert, széles körben elterjed fajra tippelt volna, akkor ki kell ábrándítsuk:
hazánk egyik kevésbé ismert gyíkja, az alföldi pusztákon előforduló homoki gyík lett a befutó.
A közlemény szerint ez az állat nem fog felbukkanni gyárépületek környékén, de még turistaösvényeken sem futhatunk össze vele.
Bár elterjedésének nagy része a Balkánra esik, mégis van benne valami, ami a hungarikumnak is tekinthető. A Nagy Alföld alacsonyra legelt homokpusztáin érzi magát a legjobban, ott, ahol egykor hatalmas szürke csordák vagy sok ezres rackanyájak legeltek. Ez a gyík hazánkból azt a tájat találta meg élőhelyének, amelyet a leginkább magyar tájnak szoktunk tartani.
A homoki gyík
Eredetileg dél-kelet Európa a fő előfordulási helye, azonban a magyarországi populációk elszigetelődtek a fő elterjedési területtől. Három formáját tartják számon. Magyarországon szigetszerűen az Alföld homokpusztagyepein fordul elő, de a Nyírségben is lehet vele találkozni a bátorligeti legelő környékén. Testhossza mindössze 6-8 cm, a farka viszont a testhossz kétszeresét is elérheti. A hímek hátának közepén világoszöld sáv fut végig, amely a nászidőszakban élénkebb, később sötétebbé válik. A zöld sávot mindkét oldalon egy-egy barna, a szélein csipkézett, a testoldal felső részét is magában foglaló sáv határolja. A barna sávok nem egyenletesen barnák, hanem sötétebb és világosabb pettyekből, foltokból állnak össze.
Bár vannak, akik vitatnák elsőbbségét a zöld gyíkkal szemben, a homoki gyík talán a legszebb, egzotikus színezetű gyíkfajunk.
indokolja a döntést az MME közleménye.
A homoki gyík hazai populációját élőhelyének zsugorodása sajnos nagyban veszélyezteti. A megmaradt életterüket az invazív növényfajok is csökkentik.
Ez a gyíkfaj a Berni Egyezmény II. függelékébe tartozik. Hazánkban – a többi hüllőhöz és kétéltűhöz hasonlóan – a homoki gyík is védett. Természetvédelmi értéke: 50.000 Ft.
Az MME közleménye arra is kitér, hogy Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés honlapjukon minden homoki gyík észlelősről várnak fotót, hogy pontosabb monitorozni lehessen előfordulását, életterét, populációját.










Hozzászólások