„Mi egy vérből valók vagyunk!” – állt azon a meghívón, mellyel a tépei önkormányzat a helyi református egyházközséggel közösen rendezett gyalázatos trianoni békediktátum évfordulójára invitálta az emlékezőket a református templomba vasárnap délelőtt.
A megemlékező istentiszteleten a testvérgyülekezet, a partiumi Bihardiószeg lelkipásztora, Bara László hirdetett igét. „Egy a jövőnk, egy a múltunk, s Isten kezében eggyé formálódunk. Azonban nehéz egységről beszélni, amikor határok vannak közénk húzva, a maga minden nehézségeivel” – utalt a lelkész a határátkelés viszontagságaira. A továbbiakban arról szólt, hogy az ország jólétéért kell imádkoznunk, gyermekeket szülni, a fogságban is növekedni, gyarapodni, erősödni. Ám óva intett a hamis prófétáktól, akik a magyarság elfogyásáról vizionálnak.
Az évforduló kapcsán kijelentette: jövőnket Trianonban döntötték el, ám Isten jövőt ígér, s lesz folytatás! „Nincs olyan történelmi hatalom, amely eldönthetné azt, mi, meddig tartson!” – vetítette előre a lelkész. „A remény, a békesség, a szeretet legyen minden magyar ember életében, hiszen nem választhat el sem határ, sem emberi hatalom bennünket, mert mi egy vérből valók vagyunk!” – zárta igehirdetését a vendég lelkipásztor.
A tépei nyugdíjas klub verses, dalos összeállítással szerepelt, majd a bihardiószegi gyülekezet ifjúsági énekkara gitárkísérettel előadott dalokkal dobogtatta meg a szíveket.
A megemlékező istentisztelet Oláh Attila tépei lelkész szavaival ért véget, melyben köszönetet mondott a bihardiószegi Gróf Széchenyi István Huszárszázad szolgálatáért, a szintén Diószegről érkezett Ghitea Angéla kántortanító orgonajátékáért, majd a vendégek és a helyiek megkoszorúzták a templom előtt álló trianoni emlékművet.
A koszorúzás a polgármesteri hivatal falánál folytatódott, ahol az első és második világháborús tépei áldozatok emléktáblái előtt Balogh András polgármester szólt az egybegyűltekhez a békediktátum 96. évfordulóján. Ennek kapcsán kiemelte: a magyarság összetartozása a legfontosabb, ennek jegyében ápolják az erdélyi Magyarbikallal a testvér települési kapcsolatot, s írják alá a hónap végén a falunapon ugyanezt a felvidéki Levárt településsel.
Nemzeti imáink eléneklése után szeretet vendéglátás volt a gyülekezeti teremben, majd Balogh András kalauzolásával sétakocsikázáson vettek részt a faluban a határ túloldaláról érkezettek.
Kép és szöveg: Nyírő Gizella
Hozzászólások