A kormány ma délután nyújtotta be az Országgyűlésnek az egészségügyi béreket megreformáló és a hálapénz megszüntetését célzó törvényjavaslatát. A tervezet szerint a kormány három lépcsőben valósítaná meg az orvosok bérkorrekcióját. Először 2021-ben, majd 2022-ben és 2023-ban kaphatnak magasabb fizetést. A javaslat azonban ennyinél nem áll meg, kitér a hálapénz büntethetőségére és a magánpraxisok sorsára is.
A törvényjavaslatot nagy érdeklődés kísérte, hiszen “soha nem látott orvosi béremelést” ígért. A bemutatott dokumentum rögzíti az egészségügyi szolgálati jogviszony fogalmát, annak személyi körét, etikai normáit, valamint a kereteket az orvosi béremeléshez, az illetményszámításhoz és minősítéshez egyaránt. Amellett, hogy a törvényjavaslat meghatározza, hogy ki és milyen szerződéses keretekkel gyógyíthat egy állami vagy önkormányzati intézményben az is kiderül belőle, hogy az ilyen kórházakban dolgozó orvosok esetében kifejezetten nehéz lesz majd magánpraxist fenntartani az összeférhetetlenségi szabály miatt.

A szabály szerint:
Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy további munkavégzésre irányuló
jogviszonyt, ideértve más keresőfoglalkoztatást, valamint díjazás ellenében folytatott
tevékenységet is – a tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, jogi oltalom alá eső
szellemi tevékenység, a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony (a továbbiakban együtt:
gyakorolható tevékenység) kivételével – kizárólag a Kormány által kijelölt szerv előzetes
engedélyével létesíthet.
Magyarul engedélyre lesz szüksége az orvosnak egy kijelölt szervtől, hogy az állami kórházban végzett munkája mellett, máshol vihesse magánrendelését.
Az egyik legfontosabb és a közvélemény által kifejezetten nagy figyelemnek örvendő része a javaslatnak a hálapénzre vonatkozik, miszerint büntethető lesz az is, aki egészségügyben dolgozónak ad vagy ígér pénzt. A büntetés- ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg- vétségnek számítana, ami akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
Január elsejétől a rendelet szerint egy rezidens kezdő alapbére kicsivel több, mint 480 ezer forint lenne, ami 3-5 év gyakorlati idő után havi bruttó 613 134 ezer forintra emelkedne. 21-25 év munkaviszony után 1 millió 158 ezer 975 forint, míg 41 év munkaviszony után 1 millió 666 ezer 040 forint lesz a fizetés a tervezetben ismertetett bértábla szerint.

Ezek az összegek 2022-ben és 2023-ban is emelkednének. A három lépcsős bérkorrekció végére- azaz 2023 január 1-től- egy rezidens csaknem 680 ezer forintot kapna, 3 év elteltével pedig majdnem 880 ezret, míg egy 41 éves munkaviszonnyal rendelkező orvost közel 2,4 millió forintos bér illetne meg.
A javaslatot sokan bírálták amiatt, hogy kimaradtak belőle az ápolók és az egészségügyi szektor további szereplői. Ma délután az Emberi Erőforrások Minisztériuma kiadott egy közleményt, miszerint idén novemberben 20%-kal emelkedik az ápolók és az egészségügyi szakdolgozók fizetése, 2022 januárjától pedig újabb, 30%-os béremelésben részesülnek, így 2022-re egy ápoló átlagosan a két és félszeresét fogja keresni annak, mint amennyit 2016 előtt keresett.
Hozzászólások