Heves szívdobogás, nehézlégzés és halálfélelem. A legtöbb ember ezt érzi, amikor pánikrohama van, és arra gondol ez szívroham, hisz a tünetek nagyon hasonlóak. Van, akire mindössze egyszer, és van akire rendszeresen törnek a rohamok. Az utóbbi esetében pánikbetegségről beszélünk.
De mi a kiváltó ok, és mi történik a testünkben és az agyban a pánikroham alatt?
A kiváltó okok lehetnek stresszkeltő események sorozata, lehet családi halmozódás alapján örökletes, de állhat a háttérben a mindennapi élettel kapcsolatos belső aggódás, félelem, vagy feldolgozatlan, ki nem mondott, múltbéli események „visszahatása”.
A szervezet a fenyegetettség érzésre, stresszhelyzetre reagál, és először adrenalin hormon szabadul fel. A pulzusszám megemelkedik, a lélegzetvételek száma gyorsul, így több vér és oxigén jut a sejtekhez. A félelemérzetre a szervezet tehát önvédelmi üzemmódba kapcsol, mert veszélyben érzi magát, még akkor is, ha nincs valós veszélyhelyzet.
Kutatások ma is folynak azzal kapcsolatban, hogy a pánikroham az agy működését miként befolyásolja. Egy korábbi kutatás alkalmával már bizonyították, hogy az állapot kapcsolatban áll a szerotonin hormon szintjével, mely hatással van a hangulatra.
A pánikrohamok rendszeres megjelenése pánikbetegségre utal, melynek kezelésére orvosi segítségre van szükség. Hosszú távon ideggyógyászati és szervi betegségeket okoz, valamint a mindennapi életet, az általános jóllétet negatív irányba tolja.
Mi a megoldás, ha észleljük/észleltük a pánikroham tüneteit?
• Az egyik legfontosabb – amennyiben tisztában vagyunk vele, hogy egészségesek vagyunk -, hogy tudatosítsuk, nincs szervi bajunk. Megnyugtató lehet az is, hogy tudjuk, nem fenyeget közvetlenül a halál veszélye.
• A légzés normalizálása. Nyugodt helyen, 4 másodperc alatt orron kell beszívni a levegőt, benntartani 2 másodpercig, majd ki kell fújni szájon át 6 másodperces intervallum alatt.
• Indokolt már a rohamok első jeleinél beszélni a problémáról. Sok esetben egy szerető, és megértő családtaggal, vagy baráttal történő beszélgetés is segít, összetettebb esetben pedig érdemes szakember, pszichológus segítségét kérni, hiszen a pánikroham az egyik legkönnyebben kezelhető pszichés zavar.
Hozzászólások