Miután sikerült a fertőzést jelentősen megfékezni, a kínai gazdaság virágzik. Eközben a világ nyugati fele még mindig a megszorításokkal küzd.
Várhatóan az európai és amerikai gazdaságok beszámolói inkább mélyrepülésről fognak cikkezni, míg a kínai gazdaság 2,3 százalékkal nőtt 2020-ban – jelentette be a kínai statisztikai hivatal, melyről a The New York Times is beszámolt.
Amikor tavaly a koronavírus járvány tombolt az országban, még elképzelhetetlen volt, hogy Kína talpra álljon, legalábbis ilyen rövid idő alatt. 2020 év elején az üzleti élet leállítása, és az utazási korlátozások miatt 6,8 százalékot zuhant a termelés 2019. év azonos hónapjaival összehasonlítva. A gazdasági növekedéshez központi kérdés volt, hogyan tudják tehát a vírust kezelni: a széleskörű tesztelés és gyors kontaktkutatás, későbbiekben pedig a vakcina eredményt hozott. Jelenleg napi
150 új esetet regisztrálnak, míg az USA-ban 200 ezer fölött a regisztráltak száma naponta. A gazdasági növekedés fokozatosan beindult, így 2020 utolsó hónapjaiban már 6,5 százalékos növekedésről számoltak be 2019 azonos időszakához képest.
A gyárak elérték kapacitásuk határát a megnövekedett exportigény miatt, az építő-, és textilipar pörög, így ezek az ágazatok 2021-ben is vélhetően tartják a gazdasági növekedést. Mindezek mellett a fellendülés nem egyenletes Kínában: a szolgáltató szektor nehéz helyzetben került, és az elektronikai cikkek nemzetközi forgalmazói továbbra sem tudnak forgalmazni a piacon.
Hozzászólások