A kutyák helyes táplálásáról számos szakirodalom és publikáció született. Azonban még így is sokak tudatában helytelenül élnek bizonyos beidegződések. A felelős gazdik bizonyára jól informáltak a témában, ám most azokhoz szólunk, akik kevésbé igazodnak el a kutyáknak szóló receptek világában.
Miért is fontos a helyes táplálás?
A kutyák életében is jelentős szerepet tölt be a táplálkozás. Kutyáink remélhetőleg hosszú éveken át hű társaink maradnak, így gazdiként felelősséggel tartozunk értük. A megfelelő táplálkozás nélkülözhetetlen az egészséges életforma és a hosszú és boldog kutyaélet fenntartásában.
Mit eszik alapvetően egy kutya?
A kutya jóformán húsevő állat, de ezen négylábú állatok mással is táplálkoznak. Olykor csodálattal figyeljük, hogy kedvencünk rendületlenül szüreteli a szőlőtermést, vagy éppen a diót kapkodja a fa alól, mielőtt még nekünk lenne alkalmunk begyűjteni azt. De sokaknak ismerős lehet az is, hogy négylábú barátunk a kertben lankadatlanul kertészkedik, egyúttal betakarítja a borsót vagy elropogtat egy szál sárgarépát a fárasztó munkálatok közben, szimplán kedvteltetésből, nassolás gyanánt.
A kutyák egy darabig növényi táplálékon is elélnek, mégis számukra a vegyes táplálkozás jelenti a legjobb formát, amely teljes tápanyagigényüket kielégíti.
A kutya emésztése

Emésztésük 12 órától egészen 30 óráig is tarthat, amely függ a táplálék összetételétől és az anyagcseréjük gyorsaságától is.
Adjunk-e csontot a kutyának?
Ezzel a kérdéssel veszélyes terepre tévedtünk, hiszen megoszlanak a vélemények. Az örök vita abból fakad, hogy az egyik oldal szerint, az állati eredetű csontok szerves részét képezik a kutyák táplálékának, míg a másik oldal a csontfogyasztás veszélyeire hívja fel a figyelmet, ugyanis a csontfogyasztás sok kockázattal járhat a kutya esetében.
A kutyák voltaképpen rajonganak csontokért, örömest ropogtatják, így nehéz észrevenni a bennük rejlő veszélyeket.
Ne adjunk a kutyának csontot – hívja fel a figyelmet az állatorvos.
Ha mégis jutna a kutya tányérjára, akkor azt nem szabad túlzásba vinni. Csak tömör csontot adhatunk a négylábúnak, kis mennyiségben és maximum hetente egyszer. A tömör csontok közé tartozik a marhalábszár, vagy a sertésoldalas. Csöves csontokat, baromfi vagy egyéb szárnyasoktól származó csontot semmi esetre se adjunk az ebeknek!
Miért ne?
Mert rágás után (hacsak nem egyben nyeli el a mohó eb) szilánkok képződnek, így az apró darabok megsérthetik a szájpadlást, a nyelőcsövet, vagy a beleket. A csont könnyen megakadhat a kutya torkán, amely fulladáshoz vezethet, de a bélben is számos problémát okozhat.
Jó alternatíva lehet a műcsont, amellyel ugyanúgy elbíbelődhet és kedvére rágcsálhat, nem mellesleg a fogkő kialakulása ellen is bevethető.
Tápot, de milyet?
A kutyák leginkább tápot kapnak, mintsem házi kosztot. Ez a táplálási forma előnyösnek mondható, hiszen jól eltartható, könnyen szervírozható, és szerencsés esetben minden tápanyagot, rostot, vitamint tartalmaz, amelyre az ebnek szüksége van. Viszont a kutyák nem mindig kedvelik, jobban rajonganak a házi fogásokért, nem véletlenül szegezik árgus tekintetüket a kezünkben lévő falatokra, s közben nyelnek nagyokat…

A tápok sokszor ismeretlen anyagokat is tartalmaznak, vagy olyanokat melyek többnyire nem alkotják a kutyák természetes étrendjét, ilyen a szója is, ami a táp beltartalmi értékét nem, de térfogatát igencsak növeli.
Nem mindig a drágább a jobb
Az óriási választék manapság zavarba ejtő – sokféle létezik, széles árfekvésben.
Egy jobb minőségű táp, függetlenül az árától, legalább 16%-ban tartalmaz húst. Elengedhetetlen, hogy a kutya szívesen fogyassza, melynek eredménye egy aktív, jó kondíciójú állat, szép, fényes szőrzettel, élénk tekintettel, végterméke pedig kevés, tömör, könnyedén összeszedhető. Ha a tápban túl sok a rost, zöldség, vagy a gabona, akkor több széklete lesz a kutyának.
A házi menüre is ezek a szempontok érvényesek. Kizárólag olyan eledellel tápláljuk kedvencünket, melyek kiváltképp megfelelnek a kritériumoknak. Jó minőségű és megfelelő mennyiségű ételt szánjunk nekik. Sertéshúst szigorúan főzve szabad adni a kutyának. A megfelelő bélműködés érdekében rostokra is szükség van, így kaphat a kutya répát, tököt, sütőtököt vagy céklát is.
A kutyám imádja a gyümölcsöt, adhatok neki nasiként?

Sok kutya kedveli az almát, körtét, de a narancsot, banánt is megeszik, és kifejezetten szeretik a dinnyéket. A kutyáknak a magas fruktóztartalomra nincs szükségük, ezért itt is a mértékletességen van a hangsúly. Ha ebünk allergiás reakciót nem produkál, mértékkel adhatunk kedvenc gyümölcséből.
A szőlőfogyasztás negatív hatása nem bizonyított a kutyák esetében. Azonban a permetszer már annál inkább veszélyes rájuk nézve, viszont, ha kételkedsz eme tényben, egyszerűen csak hagyd a jutalomfalatok közül.
Mit ne adjunk?
Romlott ételt, száraz vagy áztatott pékárút, nyers burgonyát, olajos ételmaradékot, moslékot, cukros nassolnivalókat vagy csokoládét semmiképpen se adjunk a kutyának!
Legfontosabb szabály
Az egyik legalapvetőbb szabály az, hogy a kutyáknak -és más jószágoknak- mindig legyen friss, tiszta ivóvize – még a legnagyobb fagyok idején is. Az eledel mennyisége a kutya igényeihez legyen alakítva, hiszen máshogy kell táplálni egy növekvő félben lévő, örökmozgó kölyköt, mint egy megfontolt aggastyánt. Ezek az igények függnek a kutya fajtajellemzőitől, életkorától, testtömegétől, illetve attól is, hogy milyen környezetben él, milyen aktivitással rendelkezik. Fontos kiemelni, hogy más tápanyagigénye van az otthon melegében tartott állatnak, mint egy kinti környezetben élő házőrzőnek. Szakemberek javaslata szerint rendszeresen, lehetőleg ugyanazon helyen és időben érdemes a kutyákat etetni, ugyan abból az etetőtálból.
Miből legyen a kutya etető- és itatótála?

Legjobb esetben a tálja kerámiából vagy rozsdamentes acélból áll. A műanyagok nem csak a rajtuk megtapadó baktériumok tenyészeteként, hanem rágókaként is funkcionálhat. A műanyagokon megtapadó baktériumok fog-és ínybetegséget, vagy szemproblémákat is okozhatnak. Fontos, hogy az ebek etető- és itatótálját rendszeresen tisztítsuk, hiszen az állatok egészségére nagy hatással van a táplálék formája és milyensége. Történjen az etetés megfelelő, tiszta körülmények között.
Hozzászólások