Megvizsgáltuk milyen célból lehet ‘kocsikázni’ éjszaka és milyen szankciókra számíthatunk ha ezt ok nélkül tesszük.
A koronavírus-járvány gyors terjedése következtében kedden a kormány úgy döntött, hogy a rendkívüli jogrend mellett, éjszakai kijárási korlátozást is bevezet. Ennek értelmében mindenki köteles a lakóhelyén, szálláshelyén vagy tartozkodási helyén tartózkodni november 5-től kezdődően minden nap éjfél és hajnali 5 óra között.
Mi az amit szabad?
Bizonyos esetekben természetesen van arra mód, hogy a kocsiba üljünk:
- munkavégzés céljából,
- a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából,
- egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal (pl. lakástűz esetén)
Abban az esetben is autózhatunk ha fordított eset áll fenn, vagyis munkából haza felé tartunk. Továbbá a jogrend nem korlátozza az éjjel-nappali kisboltok, benzinkutak és kora hajnalban nyitó pékségek életét, hiszen az alkalmazottak oda is mehetnek munkavégzés céljából. Ezek a kereskedelmi egységek maguk dönthetnek a nyitvatartásukról, azonban arra lehet számítani, hogy néhányuk be fog zárni a forgalom visszaesése miatt.
Mi az amit NEM szabad?
Az imént elhangzottakból már lehet arra következtetni, hogy csak is akkor autózhatunk, ha arra nyomós indokunk van (munka stb.). Szóval a sétakocsikázást alapból felejtsük el, illetve tankolni se nagyon menjünk az éjszaka közepén, hiszen az nem minősül nyomós érvnek. Ezen kívül a csomagátvevő pontok éjszakai felkeresése sem indokolt, hogy a webáruházi rendelésünket hajnali 2-kor vegyük át.
Ezeket persze ki lehet játszani abban az esetbe, ha például munkába menet tankolunk vagy ugrunk be egy zsömléért a kisboltba. Akár még azt is füllenthetjük a rendőrnek, hogy most gyulladt ki az üzemanyagszint jelző lámpa és muszáj volt tankolni. Persze ennek a valóságtartalmának a megítlése a rendőrön múlik. A jogszabály azonban egyelőre nem írja elő, hogy bármiféle igazolást kellene felmutatnuk arról, hogy valóban munkába tartunk-e, azonban a kihágás egyáltalán nem ajánlatos, tartsuk csak be az előírt korlátozásokat az egészségünk érdekében.
De büntethet a rendőr?
Jelenleg a kormányrendelet nem tartalmaz semmi konkrétumot arról illetőleg, hogy milyen szankciókkal súlythat a rendőr a korlátozás megszegése esetén – szúrta ki a hvg.hu. Ez azt jelenti, hogy a rendőr hivatalosan nem büntethet, csupán határozottan felszólíthat, hogy azonnal menjünk haza, illetve akár haza is kísérhet.
A hatóságok szükség esetén akár 5 és 500 ezer forint közötti bírságot is kiszabhatnak, de nem a kikényszerítés a cél. Kiss Róbert rendőr alezredes annyit tett hozzá a miniszterelnök szavaihoz, hogy a járőrök megnyugtató, segítő, empatikus és lojális intézkedésekkel sarkallják majd a lakosságot a kijárási korlátozás betartásra. Lehetséges, hogy ha sokan nem bírnak magukkal, akkor felülvizsgálják a rendeletet, és az őszi és téli időszakban is büntethetnek majd a rendőrök – írj az alapjarat.hu.
Hozzászólások