1921. november 27-én, épp kereken 100 éve született Pilinszky János, a múlt század egyik legfontosabb magyar költője. A Budapesten született Pilinkszkynek nem volt könnyű gyerekkora a szigorú és sokszor igazságtalan neveltetés miatt, de mindezek ellenére kitűnő tanuló volt az általános iskolában. A Piarista Gimnáziumban töltött évek alatt már publikálták első verseit, aztán megismerte Dosztojevszkij Megalázottak és megszomorítottak című 1861-es regényét, ami lényegében teljesen megváltoztatta az életét. Mivel a könyv az emberi szenvedésről szól, innentől kezdve ez lett fő érdeklődési köre az irodalomban. Ennek következtében a többi tantárgy iránt érdektelenné vált.
Később bár befejezte az egyetemet, diplomát mégsem szerzett. Világosan körvonalazódni látszott: nem a tudásvágy hajtja, a jog sem érdekli, csupán alkotni akar. A katonaévek külföldre szólították, a lágervilág közepén találta magát, ami sorsszerű volt: az emberi szenvedést itt láthatta csak meg igazán. A dolog olyannyira felemésztette, hogy ez tényleg élete végéig meghatározta költészetét.
A még mindig fiatal Pilinszky Verlaine, Baudelaire és Homérosz munkáit tartotta a legtöbbre a nemzetközi irodalomban, a hazaiak közül pedig természetesen Ady Endrét, de nagy kedvence volt József Attila és Arany János is. Hangja, szava és stílusa mégsem hasonlított senkiére. A büszkén vallásos Pilinszky („Költő vagyok és katolikus”) teljesen máshogyan fogta meg az istenkérdést, mint Ady, aki úgymond ”harcban állt” Istennel. Mély hite és katolikus szemlélete miatt már a katonaévek alatt is csak a Bibliát olvasta, később is rendszeresen elemezte azt. Költői munkássága mellett újságírással is foglalkozott, a Nyugat negyedik nemzedékének tagja volt, de az utód Magyar Csillag, a Vigilia, az Élet, az Új Ember vagy az Ezüstkor című lapokban is publikált.
A ’60-as évek nagy részét utazásokkal töltötte, kedvenc helye – ahogyan Adynak is – Párizs volt. Később szintén a francia fővárosban talált rá a szerelemre: Ingrid Ficheux gitárművésszel 1980-ban házasságot is kötöttek. Érdekesség, hogy Pilinszky első házassága Márkus Annával csupán pár hónapig tartott (1955-ben házasodtak). Ex-felesége az ’56-os forradalom idején Párizsba menekült, ő is ott ismerte meg második férjét. A válás ellenére Pilinszky és Márkus végig jó barátságot tartottak fenn.
1981 májusában második szívrohama végzett vele, épp aznap lett 59 és fél éves. A halál váratlanul érte, tele volt tervekkel, épp jó időszakát élte, bár a folyamatos dohányzás miatt várható volt, hogy egészségügyi következménye lesz a rossz szokásnak.
Czeizel Endre orvos-genetikus, az orvostudományok kandidátusa, az MTA doktora, címzetes egyetemi tanár, a Prof. Czeizel Endre Egészségmegőrzési és Diagnosztikai Központ névadója több tanulmányt is írt arról, hogy Pilinszky látens homoszexuális volt, de mély katolikus hite miatt elutasította ezt az énjét.
A költő születésének századik évfordulójára Debrecenben is megemlékeznek: Újhelyi Kinga Jászai Mari-díjas színésznő Fényút című családi koncertje ma 15 órakor kezdődik a Vojtina Bábszínházban. Az előadás Facebook eseménye ITT érhető el. Más módon is megemlékezett a város: Subicz István Senkiföldje című kiállítása a Méliusz Juhász Péter Könyvtár Központi Könyvtárában volt megtekinthető november 11. és 26. között.
Debrecenben (az Akadémiakertben) utcát is neveztek el a költőről.
Hozzászólások