A cívisvárosban 2018. július 5-e és 8-a között immár 28. alkalommal rendezik meg a Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenyt és Folklórfesztivált. A közelgő eseményről a programsorozatért felelős Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. beharangozó sajtótájékoztatót tartott.
A sajtónyilvános eseményt stílszerűen a versenyben is résztvevő debreceni Lautitia Gyermekkórus hangulatos, világító karkötőkkel kiegészített éneklése nyitotta meg, hogy ezt követően Komolay Szabolcs, Debrecen kultúrájáért felelős alpolgármestere elmondja: a Bartók Kórusverseny egyike Debrecen legfontosabb kulturális brandjeinek, hiszen a világ tíz legnagyobb és legnívósabb kórusversenye között tartják számon. Emiatt a debreceniek is rendkívül büszkék rá, s a hagyományokhoz híven az idei, közelgő, négynapos rendezvény is rendkívül színvonalasnak ígérkezik. 12 ország 21 kórusa, közel 1000 vendég érkezik a cívisvárosba, hogy megmérettesse magát, s hogy szórakoztassa tudásával és profizmusával a nagyérdeműt. Az alpolgármester a felszólalásában kitért a verseny történelmére is: annak idején Gulyás György álmodta meg a versenyt, aki sajnos már nincs közöttünk, de a kórusverseny létrehozójaként ma is örökös tiszteletbeli elnökként tartjuk számon. Ő volt az, aki ötvenhét évvel ezelőtt – hiszen a versenyre kétévente kerül sor – azt a célt tűzte ki, hogy az 1945 utáni kortárs kórustalálkozók zászlóshajójává fejlessze a Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenyt. Ez olyannyira sikeres vállalkozás volt, hogy a kezdetektől fogva az is belefért, hogy minden egyes versenyen ősbemutatók is repertoárra kerüljenek, s nem lesz ez másként idén sem. Július 5-én a Nagytemplomban nyit a rendezvény, július 8-án a Kölcsey Központban zárul, ám ezalatt a négy nap alatt a város számos helyszínén fognak felcsengeni különböző kórusművek a világ minden tájáról idesereglett kórusok jóvoltából.
A felszólalások sorát az a Balogh József versenyigazgató folytatta, aki magától Gulyás Györgytől vette át ezt a megtisztelő címet, de mint mondotta, kezdetben zsűrititkárként és versenytitkárként is volt alkalma szemlélni ezt a nagyszabású rendezvénysorozatot. Balogh József kiemelte azt a nívós intézményi hátteret, amelyet a verseny számára a Főnix Közhasznú Nonprofit Kft. nyújt, hiszen enélkül a profi háttérmunka nélkül nem valósulhatna meg kétévente ez az impozáns verseny. S a versenyigazgató hangsúlyozta: nyilvánvaló, hogy a kortárs zenei művek befogadása egy szűk kört érint, ám a versenynek van egy olyan szelete – mégpedig az éneklés szeretete –, amely a városlakók szélesebb körét is megszólíthatja. Tehát a Bartók Kórusversenynek az éneklés népszerűsítése is célja, amellett, hogy állandó promócióját is jelenti a magyar zeneműveknek. A verseny színvonalát ugyanakkor nemcsak a program, hanem a két, öt-öt tagból álló zsűri is fémjelzi, amelynek tagjai között például olyan nagyságok fognak idén is ülni, mint amilyen az amerikai Michael Kaulkin, az orosz Nagyezsda Averina vagy a magyar Jobbágy Valér. A kórusverseny legnagyobb eseményére, a nagydíjas versenyre vasárnap, azaz július 8án kerül sor, s amely kórus ezt megnyeri, legközelebb az Arezzói Nemzetközi Kórusversenyen léphet fel.
Bódor Edit, a Főnix Rendezvényszervező Kft. ügyvezetője hangsúlyozta: a verseny Debrecen számára városmarketinget, városimázst teremt, ráadásul az ide látogató külföldi fellépők ezzel a várossal fogják azonosítani Magyarországot is. Éppen ezért a szakmai programok mellett a Főnix Rendezvényszervező fontos feladatának tartja, hogy a versenyzőket a fellépésük előtt és után megismertesse a város nevezetességeivel, illetve Hortobágy szépségeivel is. Ennek érdekében a cívisvárost kisvasúttal fogják bejárni a kórusok, s lesz alkalmuk az eseménnyel egybeeső Hortobágyi Lovasnapokra is ellátogatni. S mivel a verseny magában foglalja a folklórfesztivált is, ezt a szervezők társítják a Déri Múzeum Mézeskalács-fesztiváljával, ahol a debreceni Páva Együttes is be fog mutatkozni.
Nemes József, a Lautitia Kórus karnagya arról beszélt, hogy mennyire felemelő érzés felkészülni, majd részt venni egy ennyire impozáns és nívós versenyen, amelyre idén elsősorban a növendékei szerettek volna benevezni. Az éppen ma Debrecen Kiváló Pedagógusa Díjjal kitüntetett karnagy a kortárs művek fontosságára is kitért: a Lautitia ugyanis a repertoárja 80-90%-át kortárs zeneművekre építi, annak érdekében, hogy a friss zenei áramlatokat minél szélesebb közönséggel ismertethesse és szerettethesse meg.
Korponai Tibor, aki a Főnix Rendezvényszervező Kft. részéről az egész verseny ötletgazdájának mondható, a versenyt a sporteseményekhez hasonlította. Ám amíg egy sportrendezvényen a versenyzők „csak” a testüket győzik le, a kórusversenyen a testük mellett a fellépők a lelküket is folyamatosan pallérozzák, amely felemelő érzést jó volna, ha minél több néző is átélhetné. Az eseményre való invitálásban pedig – lezárva a sajtótájékoztatót – a Felszállott a páva című tehetségkutató műsor győztese, a debreceni Pendely Együttes „csujjogatója” is segítette a kulturális menedzsert.
A négynapos rendezvény teljes és részletes programjáról a www.fonixinfo.hu oldalon tájékozódhatnak.
Gyürky Katalin
Hozzászólások