Döntött a kormány a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról. A meglévő 15 százalékos kamatadó mellé 13 százalékos szociális hozzájárulást (szocho) vezet be a kormány a megtakarítási formák egy részére, amelyet a július 1-je után keletkező kamatokra és az újonnan vásárolt értékpapírok árfolyamnyeresége után kell megfizetni. A tegnap késő este megjelent kormányrendelet szerint az ingatlanalapok befektetési jegyeire és állampapírokra nem vonatkozik az új teher, a bankbetétekre, egyéb nyilvános befektetési jegyekre és kötvényekre viszont igen.
13 százalékos szocho jön a megtakarításokra
- A 205/2023. (V. 31.) kormányrendelet alapján a természetes személyeket szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség terheli az szja-törvény szerinti kamatjövedelem (ide értendő az árfolyamnyereség is) után, az ingatlanalap befektetési jegyéből származó kamatjövedelem kivételével.
- A hitelintézeti betétek, fizetési számlák követelésegyenlegének kamatjövedelme esetében a szocho a rendelet hatálybalépését követő időszakra járó kamatra, lekötött betét esetében a 2023. június 30. napja után lekötött betét kamatára vonatkozik.
- A nyilvánosan forgalomba hozott kötvények, befektetési jegyek hozama esetében a rendelet hatálybalépésétől megszerzett értékpapír kamatára, hozamára vonatkozik;
- A nyereménybetétre kisorsolt tárgynyeremény, értékpapír esetén a magánszemélyt teljes egészében a rendelet hatálybalépését követő időszak kamatjövedelmeként megillető vagyoni értékre vonatkozik;
- A megtakarítási célú életbiztosításoknál a rendelet hatálybalépésétől kötött biztosítási szerződés biztosítói teljesítésére vonatkozik.
Az érintett megtakarítások kamata és árfolyamnyeresége után továbbra is meg kell fizetni a 15 százalékos személyi jövedelemadót is. A köznyelvben kamatadónak nevezett terhet a szolgáltató vonja le, a megtakarító számára a nettó összeget írják jóvá a kamatból vagy árfolyamnyereségből. A kamatadó eddig is létezett a bankbetéteknél, a nyilvánosan kibocsátott befektetési jegyeknél és kötvényeknél (a 2019. június 1-je után kibocsátott állampapírok kivételével), a megtakarítási célú életbiztosításoknál és az önkéntes nyugdíjpénztáraknál is. Utóbbi kettőnél bizonyos időszak eltelte után lehet mentesülni a megfizetése alól, hasonlóan a tartós befektetési számlán (TBSZ) és nyugdíj-előtakarékossági számlán (NYESZ) elhelyezett befektetésekhez, amelyeken 5, illetve 10 év után mentesítenek teljesen (3, illetve 5 év után csak részben) az adófizetés alól.
Forrás: portfolio.hu
Hozzászólások