Debrecen bábszínháza az ünnepek elteltével, 2020 januárjában is változatos és színvonalas előadásokkal és rendezvényekkel várja a kicsiket és a nagyokat egyaránt. Programajánló következik.
A Vojtina színháztermében januárban 5-én kezdődnek az előadások, mégpedig A csizmadia, a Szélkirály és a Nyúlpásztor esete című produkcióval délelőtt 10 órától, családi előadás keretében. Január 7-e és 10-e között 14 órai kezdettel az Óriásölő Margaret című előadást lehet megtekinteni. Január 14-étól pedig egészen a hónap végéig egy vendégelőadás lesz terítéken: a Magamura Alkotóműhely hozza le a Vojtina Bábszínházba a Dobronka cirkusz, világszám! című darabját. Január 12-én, vasárnap pedig megnyitja kapuit a Farsangnyitó Dalidó.
A Vojtina Bábszínház játszószínháza január 5-e és 9-e között 10 és 14 órai kezdettel, majd pedig 14-e és 24-e között napi három alkalommal is A papucsszaggató királykisasszonyok című darabjával várja a látogatóit. Január 28-a és 31-e között pedig a népszerű Az aranyszőrű bárány lesz látható a bábszínháznak ebben a terében. A szintén itt megrendezendő havi programra, a Babusgatóra 2020 első hónapjában 10-én 10 és 14 órától, 12-én 10 órától, valamint 13-án ismét 10 órától fog sor kerülni.
A bábszínház kiállítóterében egészen január 12-éig látogatható Michac Gábor Végtelen végeken című kiállítása. Ezt a tárlatot fogja felváltani a „Játszani, játszani, játszani akarok” – Vitéz László vándorútja című kiállítás, amely a 2020-ben kilencvenöt éves Kemény Henrik előtt tiszteleg.
Most pedig következzen a programok részletes ismertetése:
A Csizmadia, a Szélkirály és a Nyúlpásztor esete
Nyulakat pásztorolni? Ki hallott már ilyenről? Valószínűleg senki, de én mondom nektek, nem könnyű mesterség: az erre, arra, meg amarra ugráló nyulakat egy helyre terelni, és ott is tartani bizony embert próbáló feladat. Márpedig ezt a próbatételt kell kiállnia annak a szegénylegénynek, aki szeretné elnyerni a királylány kezét, és a birodalom felét.
A szegény csizmadia meg kénytelen a Szélkirályhoz fordulni, miután az az utolsó szemig kifújta a vékájából a fáradságos munkával megszerzett lisztet. A Szélkirály kárpótolja is a szegény csizmadiát. De vajon jól használja-e majd az ölébe hullott ajándékokat a csizmadia?
Ebben az előadásban két kevésbé ismert, de méltatlanul mellőzött magyar népmese elevenedik meg egy paravános-kesztyűsbábos játék keretében, sok zenével.
Az előadást 4 éves kortól ajánlják!
Óriásölő Margaret
Margaret, a fiatal falusi lány hős szeretne lenni, Simon, a legkisebb királyfi pedig mesemondó. A környezetük nem érti, kineveti, kigúnyolja őket. Hogyan is lehetne egy gyenge leányból lovag? Milyen királyfi az, akit jobban érdekelnek a mesék, mint a kardforgatás? Margaret és Simon találkozása egy rendhagyó hőstörténet kezdete, melyben nem csupán a természet erőivel, a tengeri szörnnyel és az óriással kell megküzdeniük, de le kell győzniük saját félelmeket is. Óriásölő Margaret meséje élőzenés, bábos hőstörténet, lovagregény, amely az iskolás közönségnek szól a bátorságról, az önazonosságról és a történetmesélés erejéről. Mert minden kornak szüksége van hősökre, de mesemondókra is, hogy a hősök tettei fennmaradjanak.
Az előadást 6 éves kortól ajánlják!
Dobronka cirkusz, világszám!
a Magamura Alkotóműhely vendégelőadása
Ó, micsoda napok voltak azok, amikor a Dobronka nevű kisvárosba egy világhírű cirkusz érkezett! Az álmos utcák egyszercsak élettel és izgalommal teltek meg, a levegőben narancsvirág illata és trombita hangja szállt. Aztán a porondmester az egész cirkuszt visszavarázsolta a kalapjába, és Dobronka ismét szürke hétköznapokra ébredt.
De két dobronkai fiatal a letaposott fűben, elveszett zebracsíkok, lócitromok és selyemszalagok között egy színes zsonglőrlabdát talált. Otthonuk melegében a zsonglőrlabdából egy csibe kelt ki. Hohó! A csibéből tyúk lett, az emlékekből új játékok, a játékokból új cirkusz – egy igazi dobronkai cirkusz!
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
A papucsszaggató királykisasszonyok
Kamarajáték
Ki látott már olyan tarisznyát, amely sohasem telik meg, s olyan bundát, amit, ha valaki magára kanyarít, láthatatlan lesz? Ki találkozott már olyan ördöngős lélekkel, aki álomport hint mindenkire, aki az útjába kerül? Az is igencsak fogas kérdés, hogy egy éjszaka alatt miképpen feslik szét egy pár papucs? A juhászlegény, mint minden mese hőse sok mindennel szembe néz, utazik erdőkön, mezőkön, lát olyan csodákat, ami számára is hihetetlen. S hogyan nyeri el a legkisebb királylány kezét? No, ez igazán rejtélyes!
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
Az aranyszőrű bárány
Kamarajáték
„Volt egyszer egy szegény ember, akinek annyi gyermeke volt, mint a rosta lika, még eggyel több.” A rosta likánál eggyel több, azaz a Legkisebb, ha elálmosodott, elévette szépen szóló furugláját. Ezzel tartotta magát ébren a juhosgazda nyájának őrzése alatt. Ó, milyen csudákat tett a muzsikájával és azzal az aranyszőrű bárányával, amit fizetségként kapott. Miben van az ereje ennek a Legkisebbnek? Miért nyeri el még a királykisasszony kezét is? Annyi kacagás kíséri a Legkisebb és bárányának útját az esküvőig, hogy magunk, útjának kísérői is a hasunkat fogjuk majd a nevetéstől.
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
Babusgató
Bölcsőszínház
Havonta várják a gyerekeket és szüleiket erre a foglalkozásra. Péntekenként kettő, vasárnap és hétfőn egy-egy játék keretében ismerkednek legfiatalabb játszótársaik „természetrajzával”. Táncolnak, énekelnek, mesélnek, azaz babusgatnak.
Kiállítások:
Végtelen végeken
Michac Gábor kiállítása
A fiatal alkotó, Michac Gábor díszlet-, jelmez- és bábtervező, 2010-ben végzett a Kaposvári Egyetem Művészeti Karán. Az azóta született színházi, látványtervezői alkotásait szinte lehetetlen számba venni, olyan gazdag és sokszínű eddigi munkássága. Formavilága lenyűgöző: szenvedélyes, pazar és időnként minimalista. Mértéke a sokszínűségben a minőség, figurái formabontóak és bátor vizualitással megfogalmazottak.
A kiállítás látogatható: 2019. november 19-től 2020. január 12-ig (hétfő-péntek: 8-17 óráig, szombat – vasárnap: 9-12 óráig).
„JÁTSZANI, JÁTSZANI, JÁTSZANI AKAROK!” –
Vitéz László vándorútja
2020-ban lesz 95 éves Kemény Henrik, az egyik legnagyobb Vitéz László játékosunk. A hazai és nemzetközi színházművészet Kemény Henriket a 20. század vásári bábjátékosainak családjában a legelismertebbek közé sorolja. „Szervusztok, Pajtikák!” – játékait 81 éven keresztül kezdte ezzel az ismert beköszöntő formulával.
A tárlat Őt, a Mestert „szólaltatja meg”.
A kiállítás 2020. január 30-tól március 15-ig (hétfő-péntek: 8-17 óráig, szombat – vasárnap: 9-12 óráig) látogatható.
Farsangnyitó Debreceni Dalidó
2020. január 11-12.
Vízkereszt múltával a Vojtna Bábszínházban Dalidóval kezdődik a farsangi szezon – ezzel a nappal indul a hamvazószerdáig tartó vígság ideje. Megelevenedik az egykori céhes hagyomány: együtt ünnepelnek a mesterek és az inasok.
Január 12-én szombaton a Kölcsey Központ termeiben illetve a Baltazár Dezső téren 10 órától 16 óráig: kikiáltók, próbatételek és farsangi ételek várják a vendégeket. A Langaléta Garabonciások gólyalábas ceremóniája és vásári komédiái mulattatják az egybegyűlteket. Egy robotlány kalandjait követhetjük az ANN-DROID c. előadásban, de jelmezmustra, valamint a Kifli Zenekar koncertje is várja a vendégeket!
Január 12-én (vasárnap) a Vojtina Bábszínházban folytatódik a Dalidó, 10.00 órától 12.30 óráig, ahol hosszúlábú maskarák csapnak nagy csinnadrattát!
Megvív egymással Konc király és Cibere vajda, s a küzdelem eldönti, hogy ki uralkodik majd felettünk az elkövetkező időkben, a bőség ura Konc király, vagy a böjt hirdetője, Cibere vajda.
Farsangi alakoskodókat is várnak a mulatságba: lesz itt tudós kecske, táncoló medve, harcedzett huszár a lovával, a környékbeli betyárok is itt találkoznak. Ebben a Dalidóban még az egerek is parádéznak!
Közreműködnek: Gulyás László vándormuzsikus és a Langaléta Garabonciások, a Szeredás Népzenei Együttes, Májer Tamás, a Hajdú és a Forgórózsa Táncegyüttes táncosai, valamint a Vojtina Bábszínház maskarásai.
Gyürky Katalin
Hozzászólások