Rengeteg pénz ütheti a markát annak, aki összegyűjti vagy akár termeszti a magyar erdők aranyát, a szarvasgombát.
Magyarország nagyhatalomnak számít szarvasgomba termesztésben, főként a Jászság területe. Innen kerül ki ugyanis tíz éve a szarvasgomba kilencven százaléka, az illegális gyűjtés azonban komoly problémát jelent ezen az élőhelyen is. A természetvédelmi bírság, ami kiszabható sem kellő visszatartó erő, hiszen a hivatalos kereskedelemben százezer forint a gomba kilója, míg az illegális gyűjtők el tudják passzolni akár 30-35 ezer forintért is, ez pedig csábító pénz ezen a környéken.
A gyűjtés módját, a gyűjthető fajokat és azok gyűjtési időszakát a vidékfejlesztési miniszter 24/2012. rendeletében szabályozza, ám a szakemberek szerint ez nem elég, akadnak országok, ahol lefoglalják akár az elkövetők autóját, de még a kutyáját is. Régen még sertésekkel keresték a szarvasgombát, manapság azonban átvették a kutyák ezt a szerepet. Az ebek azért jobbak erre a feladatra, mert nem eszik meg a gombát, csak egy jó játéklehetőséget látnak benne.
Jean Anthelme Brillat-Savarin, egy háromszáz évvel ezelőtt élt gasztronómiai szakértő a „konyha gyémántjának” nevezte, az Európai Bizottság pedig pár éve uniós oltalomban részesítette az ominózus fekete gyémántot, a Jászság aranyának is nevezett szarvasgombát. Ültetés esetén, vegyünk alapul egy hektárt, egy szezonban 50 kilogrammot is hozhat, öntézéssel pedig akár a dupláját is. Tehát 50 kilogramm esetében is elvileg 5 millió forint a bevételt, ebből azonban lejönnek a költségek, így reálisan az összeg feléről beszélhetünk, hiszen a víz egyre drágább és a mai világban már erős, magas kerítést is kell építeniük a gazdáknak, mert egész családok szakosodtak az illegális gyűjtésre, nem beszélve az őzekről, vaddisznókról, amelyek elképesztő pusztításra képesek. A pénz mindenesetre így sem rossz más kultúrnövények jövedelmezőségével összehasonlítva, sőt.
Eddig általánosságban beszéltünk a szarvasgombáról, pedig hat különféle fajtájuk is van, ebből a két legjelentősebb a nyári szarvasgomba, illetve a fekete szarvasgomba. Előbbi kilogrammonkénti ára 100 000 forint, utóbbi alulról karcolja a 150 000 forintot. Az év bizonyos időszakaiban a gomba árak megugorhatnak, és ha rossz volt a termés, ez is felfelé löki a tarifákat. Négy évvel ezelőtt olyan rossz volt a termés, hogy a nyári szarvasgombáért elkérték a kilónkénti 300 000 forintot is – olvasható a pénzcentrum oldalán.
A termesztett szarvasgombák ára általában alacsonyabb, mint a vadon gyűjtött fajtáké. Azt se felejtsük el, hogy lényegében fűszernövény, ízesítéshez egy picinyke mennyiség is elég, grammokról beszélünk. Sokan egyébként a magas kéntartalma miatt afrodiziákumnak tartják. Az igazi gourmanok szerint az enyhe ízű ételekhez illik, amely nem nyomja el a zamatát. Fontos tudni, hogy a fekete szarvasgombák illatanyagai zsírban és olajban oldódnak, magas hő hatására elbomlanak.










Hozzászólások