Több tényezőnek is változnia kellene ahhoz, hogy javuljon a helyzet.
Bajban vannak a magyarországi társasházak– véli a társasházszakértő, Szilber Szilvia. A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében kifejti, hogy
a költséghatékony és biztonságos működéshez elengedhetetlen lenne, hogy a társasházak hozzáértő és felelős kezekben legyenek, ami hazánkban még csak kis mértékben valósul meg. A régi építésű társasházak jelentős része mára már katasztrófaközeli állapotban van. A legtöbb esetben tetőszerkezetük roskatag, falaik omladoznak, víz-, villany- és gázvezetékeik elavultak, akár 40-50 évvel is el vannak maradva a jelenleg optimálisnak tartott szinttől. Gyakran előfordul, hogy a megfelelő dokumentáció hiányában a fenntartásra, felújításra beszedett közös költségek útja követhetetlen, a közös képviselők tervek nélkül, ad hoc oldják meg a felmerülő problémákat.
Hozzáteszi, hogy egy épület folyamatos karbantartásra és tervezett, időszakonkénti felújításra szorul az állagmegóvás érdekében, ahhoz pedig, hogy ez egy társasház esetében is megvalósulhasson bizonyos rendszerességgel pontos, precíz és elhivatott társasházkezelőre van szükség, aki konkrét tervekkel és célokkal tud komfortosan élhető jelent, illetve biztonságot nyújtó jövőt biztosítani a tulajdonosi közösség számára.
Sokan élnek olyan társasházban, amelyek 100 éve vagy még régebben épültek. Akkoriban az épületeknek még teljesen más elvárásoknak kellett megfelelniük, és sok belső átalakításon estek át, hogy mára ma már összkomfortos lakásoknak adjanak helyet. Gondoljunk például az elektromos hálózatra, amire annak idején, az 50-es, 60-as években lakásonként a világítás mellett maximum egy rádiót csatlakoztattak, ma pedig össze sem tudjuk számolni, hányféle elektromos készülék található meg az otthonunkban. Nem elvárható, hogy egy 50 évvel ezelőtt kiépített és esetleg 25 éve részben felújított villanyvezeték-hálózat a mai terhelést is éppúgy elbírja, pedig ha hisszük, ha nem, sok esetben még ma is azokat használjá.
részletezi Szilber Szilvia.
Kiemeli azt is, hogy a nehéz helyzet a csekély összegű felújítási alapoknak is köszönhető, amit a koronavírus-járvány jelentősen rontott. Az országos társasházkezelő konferencián- mely március folyamán Debrecenbe érkezik– a szakértő részletesebben is beszél majd a problémáról.
Hozzászólások