A Központi Röntgen Intézet 1922 májusában kezdte meg működését a Debreceni Egyetemen (DE). A múlt legjelentősebb eseményeit idézték fel, illetve a jelen és a jövő kihívásait vitatták meg a résztvevők a jubileum alkalmából rendezett pénteki ünnepségen az Onkoradiológiai Klinikán.
Elischer Gyula vezetésével 1922-ben kezdte meg működését a Központi Röntgen Intézet, ahol a kornak megfelelő magas szintű diagnosztika mellett terápiás beavatkozásokat is a végeztek. Az intézetet azonban 1931-ben megszüntették, a röntgen és besugárzó berendezéseket a klinikák között felosztották, a sugárterápia két klinikához került, így sebészeti és belgyógyászati részre tagolódott 1930-tól. A Radiológiai Klinikát 1962-ben szervezték újjá, az intézmény igazgatója kezdetben Jóna Gábor volt, majd Vargha Gyula, Péter Mózes, Miltényi László, Horváth Ákos, Szluha Kornélia, Horváth Zsolt és Árkosy Péter vezette a klinikát.
2019. július elsején jött létre a DE Klinikai Központ (KK) önálló Onkoradiológiai Klinikája és az Onkoradiológiai Tanszék, Kovács Árpád vezetésével. A klinika biztosítja a régió betegeinek komplex onkológiai kezelésében a modern sugárterápiás hátteret ambuláns, kúraszerű és osztályos formában a legmagasabb progresszivitási szinten.
Tevékenységünk a klasszikus 3D külső sugárkezeléseket, a képvezérelt közel terápiákat, valamint a sztereotaxiás sugársebészetet és a modern volumetrikus ívkezeléseket foglalja magában. A sugárkezelést előkészítő, valamint a kezelést követő kontroll vizsgálatokat 5 járóbeteg ambulancia biztosítja, és amit nagyon fontos kiemelni, hogy pszichológus és gyógytornász szakemberek gondoskodnak a betegek lelki egészségének és fizikai erőnlétének megőrzéséről
ismertette Kovács Árpád, a DE KK Onkoradiológiai Klinika igazgatója a hirek.unideb.hu-nak.
2021-ben átadták a klinika új épületét. Az elmúlt években beszerezték a kor elvárásainak megfelelő, legmodernebb berendezéseket, rendszereket. 2022-ben megkezdődött a két régi gyorsító cseréje.

Szabó Zoltán, a DE KK elnöke köszöntőjében felidézte, hogy 2021-ben kezdődött a KK integrációja. A professzor kiemelte: az integrációs folyamatban a kezdetektől központi szerepe volt az onkoradiológiának.
Már 2021-ben kiemeltként kezeltük az onkoradiológiát, az új épületet is ebben az időszakban adtuk át, ugyanekkor született döntés az onkológiai ellátás centralizálásáról és a betegutak szabályozásáról. A magas szakmai színvonal, ami addig is jellemezte az onkológiai ellátást, csak továbbfejlődhetett azáltal, hogy jelentős műszer- és eszközfejlesztésbe kezdett a DE és a KK. A beruházásnak köszönhetően a klinika nem csak Magyarország kiemelkedő onkoradiológiai centrumává válhat, hanem a környező országok között is vezető szerepet tölthet be
hangsúlyozta Szabó Zoltán, a DE KK elnöke.
Az Onkoradiológiai Klinika és Tanszék részt vesz az egyetemi oktatásban, graduális és posztgraduális szinten egyaránt, a szakorvosok és szakdolgozók továbbképzésében, illetve szakmai gyakorlatok szervezésében.
Az Onkoradiológiai Tanszéktől azt várjuk, hogy hazai és nemzetközi szinten is vegyenek részt a szakma legmagasabb szintű művelésében. Ehhez a Debreceni Egyetemen minden lehetőség, feltétel biztosított
jelentette ki Papp Zoltán, a DE Általános Orvostudományi Karának tudományos dékánhelyettese.
Forrás: DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont – CzA
Hozzászólások