„Százévnyi DEAC” – Fejezetek a Debreceni Egyetemi Atlétikai Club életéből címmel nyílt kiállítás január 24-én a Méliusz Juhász Péter Könyvtárban.
A klub története 1919. augusztus 1-én kezdődött, amikor a Debreceni Egyetemi Körből kilépő tornászok és az őket támogató egyetemi vezetők, professzorok, valamint városhoz kötődő közéleti személyiségek – köztük Sesztina Jenő, a törvényszék elnöke, Kontsek Kornél kereskedő, Vásáry István és Kölcsey Sándor, Debrecen egykori polgármesterei, – létrehozták a Debreceni Egyetemi Atlétikai Clubot.
Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja a megnyitón hangsúlyozta: a klub történetét bemutató tablók az egyetemi sportélet fontosságát, színességét mutatják, azt, hogy a sport milyen kiemelkedő szerepet töltött be hosszú időn keresztül a fiatalok nevelésében. Hozzátette: fontos, hogy az utókor is megismerje a DEAC történetét.

102 éve alakult Debrecenben egy sportklub, amely a XX. század viharait túlélve ma is létezik, sőt talán a legproduktívabb korát éli. Négy kötetben fel tudtuk dolgozni az elmúlt 100 év legfontosabb eseményeit, a 100 éven felüli időszakról pedig már évkönyvek formájában fogjuk összegyűjteni azt a sok-sok eseményt és eredményeket, amelyek egy-egy szezonhoz köthetők.
mondta Bács Zoltán kancellár
Az eseményen szó volt a DEAC kalandos életéről is, amely a 2000-es évek első felében vett jelentős fordulatot.
A rendszerváltást követően mintegy 15 éven keresztül lélegeztetőgépen volt a DEAC és az egész egyetemi sport, hiszen sokkal fontosabb dolgok foglalkoztatták az egyetemeket az átalakulás folyamatában. Debrecenben a 2000-es évek első felében ismertük fel azt, hogy milyen nagy értékek vannak az egyetemi sportban, és egy kicsit amerikai mintára az egyetem brand-jeként kezdtük építeni a tudomány és az oktatás mellett a sportot is, ami esetében a versenysportot tekintve a DEAC maga az egyetemet jelenti.
tette hozzá Bács Zoltán
A tárlat anyagát a MÉLIUSZ Helytörténeti Gyűjteményének munkatársai állították össze. A fotókiállítás február 14-ig tekinthetik meg az érdeklődők a Méliusz Juhász Péter Könyvtár Bem téri központi épületének második emeletén.

Hozzászólások