Lezajlott a IV. Budapesti Demográfiai Csúcs szeptember 23-24. között. A rendezvény célja, hogy “döntéshozók, politikai szereplők, egyházi és civil vezetők, a gazdasági élet és a média szereplői, valamint a tudományos világ képviselői számára platformot biztosítsunk a közös gondolkodásra, az előttünk álló kihívások megvitatására és közös megoldási javaslatok kidolgozására.” A téma elsősorban akereszténydemokrata családkép fenntartása irányul, továbbá Magyarország demográfiai folyamatainak elemzésére, valamint arra a demográfiai problémára, hogy a szervezők szerint Magyarországon kevés gyermek születik, ez a probléma pedig hosszútávon a népesség csökkenéséhez, a társadalom elöregedéséhez vezet. A teljes termékenységi arányszám az egy szülőképes korú (15–50 éves) nőre jutó átlagos gyermekszámot takarja egy bizonyos évben. Ahhoz, hogy a népesség ne fogyjon tovább, legalább 2,1-es értéket kellene elérni hosszú távon a szakértők szerint. Ez az érték jelenleg 1,5 hazánkban.

Az esemény koncepciója ellen több nőjogi és áldozat védelmi szervezet is tiltakozott köztük a Nőkért Egyesület és Mérő Vera által alapított Nem Tehetsz Róla Tehetsz Ellene szervezet is. A tiltakozók szerint a női társadalmat érintő problémák első helyén még mindig a kapcsolati, valamint családon belüli erőszak felszámolása kellene, hogy álljon, hiszen biztonságos környezet előfeltétele kellene legyen az egészséges gyermek nevelésének. Ebben azonban Magyarország nem mondható sikeresnek, hiszen az elérhető statisztikák szerint havonta legalább 3 nőt meggyilkol férje vagy volt férje, élettársa vagy volt élettársa, barátja vagy volt barátja, alkalmi partnere. Valamint minden ötödik nő olyan családban nőtt fel, ahol az apja verte az anyját. (Forrás: https://nokjoga.hu/alapinformaciok-a-nok-elleni-eroszakrol/statisztikak/)
Cikkünkben a Demográfiai Csúcs előadói felhozatalát szemléztük. Elsőként talán a legszembetűnőbb probléma, hogy 38 férfi előadó mellett csupán 17 női előadót láthatunk, a szervezők láthatóan nem törekedtek sem az egyenlőségre, sem pedig arra, hogy a kérdésben mélyebben érintettek magasabb számban vegyenek részt az eseményen.

Az előadók közül néhányan:
Marion Maréchal:
A 2010-2018 között a francia szélsőjobboldali párt, a Nemzeti Gyűlés tagja volt. Politikai nézeteit az EU-ellenesség, a melegházasság ellenzése, valamint az iszlamofób nézetek jellemzik. A francia katolikus egyház álláspontját is kritizálva szélsőségesen szigorú abortuszellenesség híve, szerinte az abortusz költségeit az államnak teljes egészében a nőkre kellene hárítania.
Mike Pence:
Donald Trump elnöksége alatt az USA alelnöke volt. Szintén abortuszellenességéről ismert politikus. 2016-ban Indiana kormányzójaként írta alá azt a törvényt, amely megtiltotta azon abortuszokat, ahol a páciensek a beavatkozást a magzat nemére, rasszára vagy bármilyen fejlődésbeli rendellenességére (pl. Down-szindróma) hivatkozva kérték. Az amerikai fellebbviteli bíróság utóbb alkotmányellenesnek találta, s 2018-ban hatályon kívül helyezte a törvényt.
A szexuális felvilágosítás elhivatott ellenzőjeként az egyetlen alternatívát az önmegtartoztatás népszerűsítésében látja. Szerinte az iskolai felvilágosítás veszélyes lehet a fiatalokra. 2002-ben azt állította, hogy az óvszerek nem nyújtanak megfelelő védelmet a szexuális úton terjedő betegségektől (miközben a rendelkezésre álló statisztikai adatok alapján a megfelelően használt óvszer hatékonysága valójában szinte tökéletes, 100%-os).

Sharon Slater:
Mormon háztartásbeli feleségből vált aktivistává. Az általa alapított szervezet, a Family Watch International egyik fő tevékenysége az átfogó iskolai szexedukáció elleni kampányolás, melyet Slater “a gyerekek elleni háborúnak” tart.
Véleménye szerint a házasság előtti szex bűn, az esküvőig pedig csupán az önmegtartóztatásra való nevelés elfogadható. Slater ellenzi és szintén családellenesnek tartja azt a nézetet, miszerint a szexualitásnak nemcsak utódnemzési célja van. A “meleggyógyító” terápiák híve, és szoros barátságot ápol a melegek bebörtönzését és akár halálbüntetését szorgalmazó Martin Ssempa ugandai lelkésszel.
Ed Martin:
Politikus, orvosi etikára szakosodott ügyvéd. 2005-ben két illinoisi gyógyszerészt képviselt, akik vallási okokra hivatkozva nem voltak hajlandók esemény utáni tablettát kiadni. Később is aktív maradt az “életpárti” mozgalomban. 2015 óta az Eagle Forum nevű családvédő szervezet vezetője, a szervezet egyik célja, hogy visszafordítsák a Roe kontra Wade Legfelsőbb Bírósági döntést, mely 1973-ban kimondta, hogy a nő jogosult abortuszra kormányzati korlátozás nélkül. A per azóta is az abortusz kérdés, valamint a nőjogi mozgalmak egyik legfontosabb eredményeként tartják számon.
Az összeállítás a Nőkért Egyesület Facebook oldalán megjelent posztok alapján készült.
Szerző: Tisza Eleonóra
Hozzászólások