A kormány kéri a 65 év felettieket arra, hogy – bár a kijárási korlátozás lehetővé teszi számukra ügyeik intézését – a bevásárlást, a gyógyszerkiváltást bízzák most egy hozzátartozójukra, ismerősükre, vagy forduljanak az önkormányzathoz segítségért, ugyanis ezt is megtehetik. Sokan mégsem teszik. Azt pedig, hogy az idős korosztály tagjai nem élnek a lehetőségeikkel, illetve, hogy nem tartják be a rájuk vonatkozó óvintézkedéseket a fiatalabbak sérelmezik. Lapunk a témában pszichológust kérdezett meg.
Lakner-Varga Edina pszichológus elmondta: az idős korosztály számára a betegségekkel együttélés, az elmúlás gondolata napirenden szerepel, emiatt előfordulhat, hogy nincs bennük a kialakult helyzet miatt félelem, azonban frusztrációként élhetik meg a járványügyi intézkedésekből adódó külső kontrollt. „Arra kérjük őket, hogy akár 20-30 éves szokásokkal hagyjanak fel, és alakítsanak ki újakat, ez azonban nem olyan egyszerű a számukra, mint amilyennek tűnik. Az emberek egyébként is ragaszkodnak a megszokott életritmusukhoz, ez az, ami biztonságot jelent számukra sok esetben. Emellett nyomasztó lehet a magány is, kell, hogy legyen olyan személy az idős emberek életében, aki jelképesen kézen fogja őket és érezteti velük, hogy számít az ő jelenlétük is, hogy a gyermekeikért, az unokáikért vagy egyszerűen csak az élet szépségéért érdemes élniük.” – hangsúlyozta a szakember.
Ne csak szót kelljen fogadni.
Előfordulhat az is, hogy a családtagok figyelmét és segítségét sem fogadják el az idősek. Érdemes ilyenkor az óvintézkedések betartása mellett őszintén elmondani nekik, hogy mit érzünk irántuk, illetve a helyzettel kapcsolatban. Fontos kifejteni, hogy szeretjük és féltjük őket, és emiatt kérdjük azt, hogy maradjanak otthon. Alátámaszthatjuk szakértők véleményével a mondanivalónkat, ezzel megerősítve, hogy a kérésünk, az, hogy lehetőségükhöz mérten ne hagyják el otthonaikat, az mindannyiunk érdeke – emelte ki Lakner-Varga Edina.
Támadás helyett támogassuk az időseket.
A pszichológus kiemelte: nemcsak az időseknek okoz nehézséget a segítségkérés, természetes, hogy felnőtt emberekként szeretjük megélni hatékonyságunkat. A szabályok be nem tartása miatt azonban sokan megszólják az idős embereket, emiatt pedig ők ellenállnak, dühösek lesznek, kevésbé hajlanak az együttműködésre, hiszen szégyenérzetet okoz nekik ez a reakció. Ehelyett érdemes inkább kapcsolatba kerülni velük, telefonon vagy videóhívással keresni őket, jó szóval bíztatni az otthonmaradásra, felajánlani a segítségünket a számukra, illetve az idő strukturálásával is támogathatjuk őket, így kérhetjük, hogy süssenek süteményt, illetve rendezzék el a régen érintetlen fotóalbumokat.
Bucsi Bernadett
Hozzászólások