Meghittség, rózsaszín felhő, fájdalommentesség és határtalan öröm. A közvélemény hippocampusában ez az általános kép él az anyatejes táplálásról. Ennél azonban sokkal szélesebb az éltető fehér cseppek mögött meghúzódó érzelmek spektruma. Mit jelent az anyáknak a szoptatás? Milyen fájdalmak, küzdelmek, félelmek, tévhitek, kéretlen tanácsok övezik, ha egy édesanya így táplálja gyermekét? Miért közügy, hogy van-e egy anyának teje, vagy sem? Miért bántják, ha nincs? És miért kell egy természetes folyamatnak figyelemfelhívó világnap?
Bevallom, csaknem 4 évnyi szoptatással a hátam mögött is csak ültem a cikk címe fölött hosszú percekig, mert fogalmam sem volt, hogy fogjam meg ezt a témát, annyira összetett. Bennem is ezernyi érzelem cikázik, ha visszagondolok az első pár hónapra, vagy a szoptatási időszak végére. A szoptatás komplexitásának érzékeltetésére anyákat kértem meg, hogy meséljenek kicsit arról, mit is jelent nekik az anyatej, babájuk ilyen módon történő táplálása. Megosztották velem legmeghatározóbb élményeiket a rájuk nehezedő nyomásról, örömről és fájdalomról.
1992-ben nyilvánította az Egészségügyi Világszervezet (WHO) augusztus első napját a szoptatás világnapjává, ami időközben hétnapos programmá nőtte ki magát. A kezdeményezés célja az volt, hogy felhívják a figyelmet az anyatejes táplálás fontosságára, a babákra gyakorolt pozitív hatására, és rávilágítsanak, hogy ez a folyamat sokkal több, mint etetés.
Szerintem a legjobb, legkényelmesebb módja a baba táplálásának, és szerintem nemcsak etetés funkciója van, hanem kötődés, biztonságérzet, nyugtatás is. Imádtam, hogy mindig kéznél van. Persze, volt mellgyulladásom, volt, hogy egymilliószor meg kellett állnunk kocsival emiatt, nem tudta más helyettem csinálni, volt, hogy csillagokat láttam, ezzel együtt fenntartom a fentieket. Maximálisan elfogadó vagyok azokkal, akik nem tudnak vagy nem akarnak szoptatni, vagy nem kizárólagosan, ahogy nekünk volt jó.
meséli Katalin, aki immár kétgyermekes édesanya.
A csecsemő életének első hat hónapjában a szakértők
kizárólag anyatejes táplálást javasolnak, majd azt, hogy a hozzátáplálás mellett, még legalább egy éves koráig kapjon anyatejet a kicsi.

A KSH 2019-es adatai alapján a csecsemők 96%-a kapott élete első félévében bizonyos ideig anyatejet, ami a 2000-es évek elejéhez képest növekedést mutat. Az ajánlások szerinti hat hónapig tartó kizárólagos anyatejes táplálás a magyar babák 32 százalékánál teljesült három éve. A WHO globális statisztikájától még mindig elmaradnak a hazai számok, hiszen világviszonylatban a 6 hónap alatti gyerekek 41%-a kap kizárólag anyatejet.
Rettentően megszenvedtem vele, és minden percét utáltam. Megtehettem volna, hogy az első naptól tápszeres legyen mindkét fiam. De az anyatej az anyatej. Nem pótolhatja semmi. Büszke vagyok rá, hogy mindkét fiamnál előtérbe tudtam ezt helyezni, és az első fiam három hónapig, a második fiam hat hétig csak anyatejes volt. Lehet, ez másoknak nem sok, sőt, vérlázítóan kevés, de nekem nagy küzdelem volt.
írja Lilla.
Az anyatejben fehérjék, zsírok, vitaminok, ásványi anyagok, antittestek, vírusokkal szembeni ellenanyagok is vannak, így összetett védelemmel ruházza fel a legkisebbeket. Összetétele a baba igényei szerint változik, és a korábbi tévhitekkel ellentétben,
nem létezik túl vizes, vagy nem elég tápláló anyatej.
Igény szerint szoptattam 3 gyereket. Az elsőnél ezt még nehéz volt természetesnek venni, hisz annyi ellentmondásos információ kering a neten és meg kellett találni a hiteles forrásokat. A másodiknál és harmadiknál már teljesen ki tudtam zárni a külvilágot. Azaz ki tudtam volna, ha nem intenzív osztályon kezdte volna mindkettő az életét. Úgyhogy az első hetekben csak fejtem mindkétszer rendületlenül és hordtam be nekik a kórházba az anyatejet. És amikor csak lehetett, kiharcoltam, hogy szoptathassam őket. Mert sokszor harcolni kellett ezért. De örülök, hogy kitartottam, mert hazajövetelük után mind a ketten igény szerint szoptatott babák lettek. Hiszem, hogy a gyógyulásuk és gyors hazajövetelük egyik kulcsa volt ez.
mesélte portálunknak Anett.
Igény szerinti és kizárólagos szoptatás
Az igény szerinti szoptatás (iszsz) azt jelenti, hogy a táplálás gyakorisága és hossza a baba igényeihez igazodik. A szoptatasportal.hu szerint ebben az esetben a baba minden jelzésre mellre kerül, függetlenül attól, hogy mikor szopott utoljára. Kizárólagos szoptatásról akkor beszélünk, ha a csecsemő nem kap cumit, cumisüveget,teát, tápszert, vizet.
Az anyatej a koraszülött babák számára is kiemelten fontos. A Melletted a Helyem Egyesület honlapja szerint, az anyatej segíti az idő előtt világrajött csescsemők mikrobiomjának (jótékony baktériumoknak, gombáknak, mikroorganizmusoknak az összessége) kialakulását, csökkenti bizonyos betegségek kockázatát.
A nagyobbat 27 hónapig szoptattam, a férjem mindig támogatott. De, hogy számára ez mekkora érték, azt igazán csak az ikrek születésénél tudtam meg. Miután megszülettek pic- re kerültek. Csak másnap látogathattuk meg őket, inkubátorban voltak. Nem is reméltem, hogy megérinthetjük őket, de azt mondta az ápolónő, hogy benyúlhatunk az inkubátorba. És akkor a férjem azt mondta: Én majd csak akkor nyúlok hozzájuk,ha megkapták a tejed. Azzal magyarázta, hogy ő utcáról jön és amíg a kolosztrum nem védi őket, addig inkább nem akar kockáztatni. Abban a mondatban annyira átjött, hogy mennyire hisz az anyatej csodájában, a testemben, hogy iszonyatosan nagy erőt adott. Kellett is, mert baba nélkül kellett a tejet beindítani, két gyereknek. Terhességi cukor után, pajzsmirigy alulműködéssel, életem legnehezebb napjaiban. Emlékszem az első fejésekre, ahogy lassan folytak le a cseppek az üveg oldalán, amit a fejéshez adtak. Én meg mondogattam magamnak: Egy csepp az egyiknek, egy csepp a másiknak. Sikerült beindítani, aztán szoptatni is 2 éves korukig.
osztotta meg velünk élményeit Kinga.

A fenti tények mellett azonban van több olyan tényező is, amikről egyetlen egy statiszika sem szól: az, hogy a támogató közeg hiánya miatt milyen plusz teher nehezedik az újdönsült kismamára. Milyen sok téves és káros információ kering még manapság is az ellátórendszerben, és milyen nehéz megbírkózni azzal, hogy a környezet úgy érzi: köze van a csecssemő táplálásának mikéntjéhez, és véleményezni is joga van azt.
Én fontosnak tartom, hogy ebbe bele lehet betegedni és bele lehet betegíteni másokat. Nagyon veszélyes, hogy mennyire helyezünk nyomást a kismamákra. Túl sok a mítosz e körül, ugyanakkor a gyakorlatban annyival le van tudva, hogy szoptatni mindenki tud. Szóval, ha gond van, akkor mindenki nagyon okos, de a fizikai és lelki fájdalmát egy nem sikeres szoptatásnak egyedül az anya viseli. Szerencsére a gyereknek ma már nem kell éheznie, nincs veszélyben. Gyerek- és anyafüggő. És sok apróságon elcsúszhat. Bocsánat, de kifejezetten káros az anyukák egy részére, ami a neten folyik a kismamás csoportokban. Általános jelenség, hogy mindennel túl akarnak egymáson licitálni: a leg leg leg mindenből, és a szoptatás is ilyen.
írja Abigél.
A szoptatásról bármennyi könyvet el lehet olvasni a terhesség időszakában, a gyakorlat mégis gyakran felülírja az elképzeléseket. Olyan nehézségek adódhatnak, amikről nem is hallott a kismama korábban. A baba “technikája” is akadályozhatja a szoptatás sikerét egy lenőtt nyelv, nyelvfék, vagy épp az arcizmok feszessége miatt. Ezernyi tényező befolyásolhatja az anyatejes táplálás sikerét, ezeknek mégis csupán a töredékére készítik fel az édesanyákat.
Mindkétszer nagyon megszenvedtem a szoptatással az elején. Az elsőnél, hiába kértem, a kórházban nem akartak, nem tudtak segíteni. Csupa seb voltam, a baba rengeteg levegőt nyelt, kibukott belőle majdnem minden. Otthon 1 hétig fejtem, hogy gyógyulni tudjak, majd újra próbálkoztunk, ismét kudarc, sebek, szenvedés, fájdalom és sok sírás következett. Ott volt a tápszer recept, de nem akartam feladni, 6 hónapot tűztem ki célnak. Küzdöttem, mint malac a jégen. Hiába a tanácsok, az internet, sehogy sem tudtam rájönni, hogy mi a baj. Újabb 2 hét pokol és átbőgött szoptatások után hívtam szoptatási tanácsadót, aki segített rendbetenni a dolgot és sikerült fél évig kizárólag anyatejjel táplálni, meg még újabb 5 hónapig vegyesen. Azt hittem, hogy másodszorra már kisujjból kirázom a dolgot, nem így lett. Ezúttal hamarabb kapcsoltam, hívtam IBCLC tanácsadót, onnan sínen voltunk és iszsz lett. Hatalmas küzdelem volt ez nekem, voltam iszonyú mélyen is, önismeretben pedig olyan utat jártam be, amit egész addigi életem során nem és a siker megtanított arra, hogy bízzak a testemben és magamban. A szülés mellett a szoptatás volt a legnagyobb tanítás az életemben.
mondta a kétgyermekes Evelin.
Szoptatási tanácsadás
A szoptatás sikerességéhez olykor szakszerű segítségre is szükség lehet. Napjainkban képzett laktációs szakemberekhez is fordulhatnak az édesanyák, akik egyéni, vagy csoportos tanácsadás formájában segítenek felmérni, mi lehet a nehézségek forrása, helyes-e a mellretétel technikája, meyik a legmegfelelőbb szoptatási pozíció anyának és babának egyaránt. Az ország szinte egész területét lefedi a tanácsadói hálózat, IDE kattintva településre is lehet szűrni a szakemberek között.
A környezet hozzáállása kulcsfontosságú. Nem csupán akkor, ha szoptat, hanem akkor is, ha ez valamilyen oknál fogva nem sikerült.
Sajnos egyiküket sem tudtam szoptatni. A nagynál hatalmas kudarcként éltem meg, és nem segített az emberek tapintatlansága, hogy úton útfélen rákérdeztek, a mai napig nem értem, milyen alapon …. nagyon bántottak a “nahát, pedig szoptatni mindenki tud”,” nem félsz, hogy nem fog hozzád kötődni?”,”Biztos nem adnám neki a tápszert” (De, hidd el, hogy adnád) … a mai napig fáj, nem maga a tény, hogy nem sikerült, hanem az, hogy mennyire nem érzik néhányan, hogy hol van az a határ, amit bizony, gátlás nélkül átléptek…. a kicsinél már megkeményítettem magamat, és “lazábban” tudtam kezelni a dolgot.
mondta el történetét Dorina.

Az anyatej a legoptimálisabb táplálék a baba számára, ezt senki sem vitatja. Ahhoz viszont, hogy ez elégséges mennyiségben, a lehető legtovább adott legyen, elengedhetetlen a környezet érzékenyítése, és a legfrissebb ajánlások terjesztése.
A szoptatás során a baba mellett a másik legfontosabb tényező eltűnik az egyenletben: az anya.
Amíg ezek a feltételek nem adottak, amíg az anyákat nem tudja a környezetük hatékonyan támogatni, amíg ellentétes információk keringenek a fejünk felett, amíg a szoptatást egy furcsa tabufelhő lengi körül, addig nem biztos, hogy javulnak a statisztikák, az viszont igen, hogy sokan visznek tovább sebeket ebből az időszakból.
Hozzászólások