2023. március 11-én a debreceni KraftLab új szolgáltatással bővítette a portfólióját: egy népszerű nyitóesemény keretén belül megnyílt a Music Lab, amely a helyi feltörekvő zenészeknek nyújt lehetőséget. Barna Péterrel, a Telekom szegmenskommunikációs-vezetőjével beszéltünk a Kraft múltjáról, jelenéről és jövőjéről, valamint az új Music Lab zenestúdió lehetőségeiről és küldetéséről.
Két éve nyílt meg a Kraft Debrecenben. Ez gyakorlatilag egy társadalmi felelősségvállalási program a Telekom részéről?
Úgy tekintünk magunkra, mint egy aktivista márkára, amely tevékenyen részt akar venni a társadalomban és értéket akar teremteni az emberek számára. De ez nem feltétlenül egy társadalmi felelősségvállalási program részünkről, hanem alapvető küldetésünk, alap működésünk része.
Ezen felfogáson belül pedig kiemelten fontosak számunkra a fiatalok. Szeretnénk nekik lehetőséget adni, rájuk irányítani a figyelmet.
Kapcsolódó cikkünk:
Megnyitotta kapuit a Music Lab, Debrecen új zenei stúdiója
Ennek az elköteleződésünknek a fő programja a Telekom Kraft, aminek segítségével többféle módon segítünk a fiataloknak. Például a KraftLaben keresztül, ami úgy indult, hogy van Debrecenben egy irodaházunk aminek megüresedett az egyik szintje és azt mondtuk, hogy itt azt fogjuk csinálni ami a mai fiataloknak jó lehet.

Nekünk a digitalizációval történő fejlődés, előrelépés az ügyünk, mi ezen keresztül nézünk mindent. Ezen keresztül nézzük azt is, hogy a fiataloknak hogyan tudunk segíteni. Ezért hoztuk létre és ezek alapján rendeztük be a KraftLabet és nyitottuk meg 2021 szeptemberében. Ez az a hely, ahol kockázatok nélkül tudnak kísérletezni. Ez azt jelenti, hogy bejönnek, ingyen használhatják az itteni eszközöket és reméljük, hogy ezzel segítünk nekik előrelépni az életükben.
A digitalizáció fókuszán keresztül nézve pontosan mi az amit eddig a Kraftban csinálni tudtak a fiatalok?
A KraftLab különféle digitális eszközökkel van felszerelve. Van egy podcast szoba, ami gyakorlatilag egy stúdió, ahol professzionális eszközökkel lehet podcast tartalmakat gyártani. Itt készülnek például a DePo (Debrecen Podcast), vagy a DebTech adásai. A másik egy videóstúdió, ahol a legmagasabb minőségű digitális eszközök állnak rendelkezésre ahhoz, hogy valaki audiovizuális tartalmat gyártson, felvegyen, vágjon, szerkesszen. Van robotika lehetőség is, de van drónunk is.
És közben folyamatosan azon vagyunk, hogy hogy legyenek programok, workshopok, aktív közösségi élet.

Említetted a programokat, workshopokat. Tehát vannak rendezvények is a KraftLabben. Ezekről mesélnél kicsit?
Igyekszünk minden hónapban megtölteni élettel a Labet. Ez megy egyrészt úgy, hogy jönnek a fiatalok, foglalják a szobákat és birtokba veszik a lehetőségeket. Másrészt igyekszünk őket irányítottan segíteni. Van például Kripto Kraft nevű, nagyon népszerű rendezvénysorozat: itt a kripto világ rejtelmeibe vezetjük be a résztvevőket. Rendszeresen adunk helyet olyan fórumoknak, amelyek a helyi fiataloknak értéket adnak. Van például egy nagyon jó együttműködésünk a Köz-Pont Egyesülettel. Itt volt nálunk az Ideafest nevű középiskolás startup verseny is. De voltak más zenei események is, a Sofar Sounds révén. Ezek mindig digitalizáció, zene, vizuális témaköröket ölelnek fel.

A Sofar Sound említésével el is értünk a zenéhez. Az pedig, hogy megnyílt a Kraftban a Music Lab, egy újabb lehetőség itt a Krafton belül arra, hogy modern eszközökkel tudjanak a fiatalok a technológia és a zene határvonalán tevékenykedni. Miért került kiegészítésre a portfóliótok ezzel a területtel?
Azt mondtam annak idején a hely megnyitóján, hogy ezt a helyet folyamatosan formálnunk kell, együtt, a fiatalokkal. Átadjuk, de még formálódni fog a fiatalok igényei alapján. Mi pedig a lehetőségeinkhez mérten támogatjuk ezt. Több visszajelzést kaptunk arról, hogy a zene, a zenei eszközök népszerűek lehetnének. Abszolút termékeny talajra érkezett ez az igény, hiszen a Telekomnak amúgy is van egy zenei irányú elköteleződése, a Telekom Electronic Beats, amivel évek óta segítünk többek közt fiatal feltörekvő zenészeket is, hogy az elektronikus zene közegében otthonra leljenek.
Csináltatok egy külön dalt is, ahol zenészek és a mesterséges intelligencia alkottak közösen…
Igen, ez a KraftLab himnusza. Szécsi Böbe és Csorba Lóci csinálták és egy AI fejezte be a dalt. A digitalizációt így kapcsoltuk be a történetbe.
De visszatérve az előző kérdésre: jöttek a zenével kapcsolatos visszajelzések és innen jött, hogy mi lenne ha zenei irányba bővítenénk a KraftLab lehetőségeit. Ez lett a most megnyílt Music Lab.
Mit vártok a projekttől?
Én azt, hogy legyen mindig tele a foglalási naptár, legyen legalább olyan népszerű, mint a videóstúdió.
A másik pedig az, hogy például tíz év múlva legyen olyan befutott zenész, aki a KraftLabből indult.
Nagyon örülnék egy ilyen sztorinak. Ha valaki majd azt mondja, hogy „anno nekem nagyon sokat adott, hogy a Kraftba be tudtam menni, használhattam az eszközöket és el tudtam sajátítani azt, ami ahhoz kellett, hogy most befutott zenész legyek”.
Ha ez megtörténik, akkor ez a hely beteljesíti a küldetését.

Zárókérdés: neked mit jelent a zene?
Én kis koromtól fogva nagyon nagy zenefogyasztó vagyok. Minimum inspirációt jelent. Egyébként pedig olyan, mint halnak a víz. Ahol tehetem zenét hallgatok és a fejemben is mindig ott van. Együtt élek vele. Mindent fogyasztok, de az új kedvencem az elektronikus zene amibe eddig még nem nagyon fúrtam bele magam, de mostanában egyre jobban tetszik.
Kiss Ákos
Hozzászólások