Magyarország kormányának felkérésére augusztus 7-én pénteken Bejrútba utazik a Debreceni Egyetem Különleges Orvos-és Mentőcsoportja, a DEKOM. A külügyminisztériummal egyeztetve a dr. Késmárky András vezette alakulat több mint 300 kilogrammnyi gyógyszerkészítményt, és gyógyászati segédeszközt visz magával Libanon fővárosába, melyet hatalmas detonáció rázott meg kedden késő délután, amikor mintegy 2750 tonna ammónium-nitrát robbant fel egy raktárépületben.
– Négy fős orvosi csoporttal indulunk Bejrútba, nagy mennyiségű gyógyszereket, antibiotikumot, fájdalomcsillapítókat, sürgősségi, – aneszteziológiai gyógyszereket, fertőtlenítőszereket, maszkokat viszünk magunkkal – mondta az alakulat vezetője. Dr. Késmárky András hozzátette, mindezek mellett orvosdiagnosztikai eszközöket, illetve gyógyászati segédeszközöket is rejtenek az ütésálló katonai ládák, melyeket adományképpen adnak át a helyi erőknek, illetve a helyi kórháznak.
A detonáció következtében eddig több mint 130-an haltak meg, a sérültek száma meghaladja az ötezret. A debreceni mentőcsoport elsődleges feladata a bejrúti egészségügyi erők segítése, a különböző sérülések ellátása, s amennyiben szükséges mentőorvosi valamint kórházi szolgálatot is teljesítenek majd.
– A robbanás során a szétszóródó törmelékek az emberi testen szakításos, roncsolásos sebeket ejtettek, továbbá a légnyomás által sokak szenvedhettek dobhártya sérülést, szem, – illetve mellkas sérülést, de akár tüdő sérülést is. Terveink szerint ezeket fogjuk ellátni a helyszínen – mondta dr. Késmárky András orvosigazgató.
A DEKOM csapata egy hétig lesz Bejrútban, melynek során feladatuk lesz felmérni azt is, szükség lesz e további nemzetközi segítségre.
– Amennyiben szükséges és kormányzati döntés születik arról, hogy további segélyszállítmányokat, illetve mentőcsoportokat akarnak a helyszínre eljuttatni, akkor mi a ott helyben felmérjük az igényeket s beszámolunk róla, milyen típusú felszerelésekre és szakemberekre van szükség, melyeket aztán célirányosan tudnak majd küldeni akár Magyarországról is – tette hozzá az orvos.
A Debreceni Egyetem Különleges Orvos-és Mentőcsoportja szinte majdnem minden évben segédkezik valamilyen világméretű katasztrófánál. Ott voltak többek között a szumátrai szökőár sújtotta területeken, vagy a nepáli földrengésnél is.
lobe
Hozzászólások