Februárban a minisztérium szerint úgy vásároltunk, mintha nem lenne holnap.
Több pénzből gazdálkodhattak és többet is vásároltak a magyar családok 2022 februárjában- írta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira hivatkozva az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményben. Mint írják,
2020 februárja óta nem tapasztalt mértékben, közel tíz százalékkal nőtt idén februárban a hazai boltok forgalma.
Noha az infláció dübörög és a nyakunkon lóg egy hosszúnak ígérkező gazdasági válság, a minisztériumi kommüniké nem spórol a hurráoptimizmussal. A közleményben leírják, hogy
a benzinárstop nyomán már a korábbi mutatóihoz legnehezebben felzárkózó üzemanyag-értékesítés is felülmúlta a járványhelyzet előtti szintjét. Idén februárban a tartós fogyasztási cikkeket árusító üzletek mindegyikében, így a leghosszabban lábadozó bútor- és műszakicikk-boltokban is jelentősen nőttek az eladások. A benzinkúti értékesítés 19 százalékos emelkedésében minden bizonnyal szerepet játszott a legkelendőbb üzemanyagokra bevezetett 480 forintos árplafon. A teljes forgalom közel tizedét teszi ki az e-kereskedelem, amely most már rendszeresen a 100 milliárd forintos havi szint felett teljesít.
A közlemény Cseresnyés Péter kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkárt idézi, aki szerint a siker kulcsa a kormányzati intézkedésekben keresendő:
februárban kapták kézhez először az ötödével magasabb minimálbérnek és az ágazati béremeléseknek köszönhetően nagyobb fizetéseiket a magyar munkavállalók. Ezen felül számos kormányzati intézkedés – a 13. havi nyugdíj fokozatos visszaépítésétől a családi adóvisszatérítésen át a fiatalok szja-mentességéig – hagyott több pénzt az embereknél 2022 első hónapjaiban.
Az időközben kitörő orosz-ukrán háború, a Moszkvát sújtó gazdasági szankciók és az ebből következő kereskedelmi akadályok hatásairól a közlemény annyit ír, hogy ezeknek a tényezőknek a következményei és az infláció alakulása nagyban befolyásolhatják a háztartások költekezési hajlandóságát, DE(!)
Hozzászólások