Több mint 7 300-an tanulnak majd szeptembertől Kelet-Közép-Európa legnagyobb hallgatói közösségében, a Debreceni Egyetem (DE) angol nyelvű képzésein. Az egyetem a külföldi hallgatók képzéséből befolyó pénzből tudománytámogatásra posztdoktori ösztöndíjat indít.
Több mint 26 800 külföldi jelentkezését regisztrálta a DE Nemzetközi Oktatást Koordináló Központja a 2023/2024-es tanév felvételi eljárásában a meghirdetett 104 angol nyelvű programra. Várhatóan 1 900 új hallgató kezdi meg tanulmányait a DE angol nyelvű képzésein a következő szemeszterben.
A külföldi hallgatók jelentős része a Stipendium Hungaricum-programban érkezik a Debreceni Egyetemre. A DE a legnépszerűbb intézmény az ösztöndíjrendszerben. Idén a tavalyi rekordszámú jelentkezéshez képest is 6%-kal többen, több mint 23 200-an adták be pályázati kérelmüket. Ez az országos jelentkezések mintegy 40%-a. A Tempus Közalapítvány Kuratóriuma döntése alapján 833 hallgató kezdheti meg tanulmányait az egyetemen az állam által biztosított forrásokból
mondta a hirek.unideb.hu-nak Jenei Attila.
A DE Nemzetközi Oktatást Koordináló Központ igazgatója örvendetesnek nevezte, hogy a Stipendium Hungaricum-program résztvevői között egyre több a PhD-hallgató. A 2023/2024-es tanévben 161 új külföldi doktorandusz kezdi meg tudományos tevékenységét a DE-n, bekapcsolódnak a doktori iskolák munkájába, támogatva ezzel az egyetem tudományos kutatásait.
Az országos tendenciával szemben a Debreceni Egyetemen így nő a PhD-hallgatók száma. Éppen ezért indítunk a tudomány támogatására posztdoktori ösztöndíjprogramot. A külföldi hallgatók képzéseiből befolyt forrásból 250 millió forintot szeretnénk fordítani az OTKA (Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok) pályázatok támogatott, de nem nyert projektjeire, valamint a Stipendium Hungaricum ösztöndíjasainak támogatására
tette hozzá Jenei Attila.
A nemzetközi tanulmányi piacon a DE legnépszerűbb karai az Általános Orvostudományi Kar, a Műszaki Kar, az Informatikai Kar, a Természettudományi és Technológiai Kar, valamint a Gazdaságtudományi Kar és az Egészségtudományi Kar. A hallgatók 53%-a tanul az egyetem nem egészségügyi képzésein, 47%-uk orvos-egészségügyi képzéseken. Az intézmény több mint 100 szakra kínál képzési lehetőséget, melyek 80%-a a nem egészségügyi területekre irányul.
A sikeres marketingtevékenységnek köszönhetően nő tovább a DE nemzetközi hallgatói közössége, azonban a jövőben számolni kell azzal, hogy több tényező is gátolja a sikeres toborzást. Az ösztöndíjas hallgatók létszámának maximálása mellett a lakhatás az, ami a hallgatói létszám növekedésének egyik meghatározó korlátja lehet
tette hozzá Jenei Attila.
A DE-nek jelenleg mintegy 30 000 hallgatója van, a külföldi hallgatók az aktív nappali tagozatos diákok mintegy 25%-át teszik ki.
Forrás: DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont – ÉE
Hozzászólások