Tudásmegosztó rendezvénysorozatot indított a megyei jogú városok gazdasági társaságainak szakmai támogatása érdekében az Állami Számvevőszék és a Közbeszerzési Hatóság, együttműködésben a Megyei Jogú Városok Szövetségével. A hat helyszínes országos rendezvénysorozat célja a megyei jogú városok cégeit érintő számvevőszéki ellenőrzési tapasztalatok megosztása, valamint a közbeszerzésekkel kapcsolatos ismeretek bővítése, a gazdasági társaságok szabályszerű és eredményes működésének támogatása.
A rendezvénysorozat nyitó eseményére 2019. február 21-én, Kaposváron került sor melyen a helyi, a pécsi és a szekszárdi megyei jogú városi önkormányzatok gazdasági társaságainak vezetői vettek részt. A megnyitón Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke kiemelte: „fontos, hogy polgáraink tisztán lássák a közös ügyeinket, tisztán lássák, hogyan gazdálkodunk, miként bánunk a közvagyonnal, mire költjük el az általuk befizetett adót.” Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke rávilágított: „a közszolgáltatásokat biztosító önkormányzati gazdasági társaságok hatékonysága és eredményessége kiemelkedő mértékben befolyásolja a szolgáltatást igénybe vevő lakosság életminőségét, biztonságát, egészségét, jólétét és jól-létét”. Az ÁSZ elnöke aláhúzta: a rendezvénysorozat célja a megyei jogú városok tulajdonában lévő gazdasági társaságok szabályszerű és eredményes működésének támogatása. A kaposvári nyitóeseményen Rigó Csaba Balázs, a Közbeszerzési Hatóság elnöke hangsúlyozta: „Az a célunk, hogy a bajt megelőzzük azért, hogy kevesebb jogvitában kelljen eljárnia és szankciót alkalmaznia a Közbeszerzési Döntőbizottságnak.”
A 2019. március 14-i debreceni tudásmegosztó szemináriumot Dr. Barcsa Lajos, Debrecen Megyei Jogú Város alpolgármestere nyitotta meg. A konferencián az Állami Számvevőszék felügyeleti vezetője, Klinga László ismertette a hallgatósággal az önkormányzati tulajdonú társaságok gazdálkodásának közpénzügyi vonatkozásait, valamint részletezte a gazdálkodás egyes kiemelt területeinek a közpénzek alakulására gyakorolt hatásait. A Közbeszerzési Hatóság szakértői a közbeszerzési eljárás menetének sarkalatos pontjairól tartottak szakmai előadásokat, esettanulmányokkal szemléltetve az elmélet gyakorlati alkalmazását. A szakértők előadásaikat követően válaszoltak a résztvevők kérdéseire.
Dr. Barcsa Lajos, Debrecen Megyei Jogú Város alpolgármestere az eseményen kiemelte: Debrecen az ország egyik legnagyobb megyei jogú városaként kiemelt ajánlatkérőnek minősül, mely a város életét érintő közbeszerzési eljárások számában, értékében és jelentőségében is megmutatkozik. A város folyamatos és dinamikus fejlődése új kihívásokat generál a közbeszerzések területén is. A beszerzések volumene és összetettsége évről évre emelkedő tendenciát mutat, mely szoros kapcsolatban áll a város sikeres befektetés-ösztönzési tevékenységével is.
„Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata, mint ajánlatkérő szervezet nagysága és a város cégmodellje és erre tekintettel beszerzései összetettsége miatt megfelelő viszonyítási alapként szolgálhat a megyei jogú városoknál, de talán az ajánlatkérők nagy részénél előforduló gyakorlati kérdéseket illetően is, ezért is tartom fontosnak, hogy megyei jogú városok tapasztalataikat egymás között minél szélesebb körben megoszthassák és a gyakorlati kérdéseiket feltehessék a közbeszerzések ellenőrzésében résztvevő szervezeteknek” – mondta Dr. Barcsa Lajos alpolgármester.
Dr. Barcsa Lajos egy kis statisztikával is szolgált: „Debrecen Megyei Jogú város Önkormányzata a 2018. évben megközelítőleg 103 db közbeszerzési eljárással kapcsolatban végzett munkát (eredményes, eredménytelen közbeszerzési eljárások, szerződésmódosítások). Az eljárások mintegy 90%-a Európai Uniós támogatásból megvalósuló projekt részeként került lefolytatásra. Az érintett közbeszerzési eljárások összesített értéke meghaladta a 60 milliárd forintot.” Hozzátette: „A többi önkormányzathoz képest kiemelendő a tervpályázati és az azt követő hirdetmény nélküli eljárásokban szerzett tapasztalatunk, továbbá a BMW projekt kapcsán először alkalmazott előzetes piacai konzultáció, mely igazolta létjogosultságát.” A Debreceni Önkormányzat 9 db 100 %-os, 9 db 25-99 %-os, 9 db 25 % alatti és 29 db közvetett tulajdoni hányadú gazdasági társasággal rendelkezik. „Ezen gazdasági társaságok közbeszerzési kérdéseit és problémáit szintén igyekszünk az Önkormányzat berkein belül megoldani.” – jelentette ki Dr. Barcsa Lajos alpolgármester.
Dr. Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság főtitkára mindenekelőtt kiemelte, hogy a Közbeszerzési Hatóság elkötelezett a közbeszerzési jogsértések megelőzése mellett, ennek érdekében a hangsúlyt a közbeszerzési oktatásra helyezi. Beszédében elmondta: „A tudásmegosztó rendezvények hozzájárulhatnak a jogszerű közbeszerzési jogalkalmazás elterjesztéséhez és ezáltal az átláthatóbb, tisztább és eredményesebb közpénzfelhasználás megteremtéséhez. Kifejtette: „Figyelemmel arra, hogy a 2018-ban eredményesen lefolytatott 10 361 közbeszerzési eljárásból azok 42,6%-át, azaz 4412 eljárást regionális/helyi szintű ajánlatkérő szervezetek folytattak le, a Közbeszerzési Hatóság kiemelten fontosnak tartja, hogy az önkormányzatok, mint ajánlatkérő szervezetek mindig naprakész információkkal rendelkezzenek. Ez azért is fontos – hangsúlyozta – mert a 2017-es év statisztikai adataihoz viszonyítva 2018-ban az ezen ajánlatkérők által közbeszerzési eljárások során elköltött közpénz összege csaknem megduplázódott: 326,4 milliárd forintról 617,6 milliárd forintra emelkedett.”
Dr. Kovács László főtitkár azt is hozzátette, hogy „Külön öröm számunkra, hogy a tudásmegosztó rendezvénynek Debrecen ad otthont, hiszen Magyarország első ismert közbeszerzési eljárását (akkori nevén közszállítását) Debrecen városa folytatta le, melynek eredményeként épült a ma már a Világörökség részét képező hortobágyi Kilenclyukú híd.”
Az Állami Számvevőszék és a Közbeszerzési Hatóság következő tudásmegosztó eseményre 2019. április 4-én, Miskolcon kerül sor, amelyen a helyi, az egri és a salgótarjáni önkormányzati gazdasági társaságok vezetői vesznek részt.
Hozzászólások