Nádudvar és Kaba Európai Uniós forrásból javítja és korszerűsíti hulladékkezelési rendszerét. A Széchenyi 2020 programban a „Nádudvar és Kaba hulladékgazdálkodási rendszerének fejlesztése eszközbeszerzésekkel” (KEOP-1.1.1/C/13-2013-0038) című projekt keretében 642.480.000 forint értékben munkagépeket, új lakossági gyűjtőedényeket és a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtéshez szükséges informatikai eszközöket vásárol a két település alkotta konzorcium.
A Nádudvar Kaba Hulladékprogram keretében a szelektív gyűjtéshez nélkülözhetetlen járműveket, munkagépeket, válogatósort, tárolóedényeket szereznek be és megindul – a háztartásonként keletkező hulladékról az eddiginél pontosabb adatokat rögzítő – házhoz menő szelektív gyűjtés. A projekt keretében ősszel Nádudvar és Kaba településeken 13600 darab 120 literes szelektív gyűjtőedényt, 5600 darab házi komposztálót osztanak ki az ingatlantulajdonosoknak, 32 darab 1200 literes szelektív konténert helyeznek ki, illetve az intézmények/társasházak számára 44 db 1100 literes gyűjtőedényt is vásárolnak, amibe a lakosság a papír-, társított-, fém- és műanyagfrakciót helyezheti majd el. A házhoz menő szelektív gyűjtés bevezetéséhez 1 új gyűjtőjárművet és új válogatósort is beszereznek. A fejlesztést 610.356.000 forinttal (95%) támogatja az Európai Unió.
Az új gépek és eszközök beszerzése mellett a projekt keretében kiemelten fontos feladat a helyes hulladékkezeléssel kapcsolatos tudnivalók bemutatása, a szemléletformálás. Tudatos vásárlással, szelektív gyűjtéssel és az újrahasznosítható termékek felhasználásával, valamint a komposztálás jó gyakorlatának elterjesztésével ugyanis a környezetterhelés és a háztartások költségei egyaránt jelentősen csökkenthetők. A hulladékkezelés kapcsán az egyik legfontosabb feladat a megelőzés, hogy minél kevesebb hulladék keletkezzen. Legtöbbször a vásárlásnál eldől, hogy mennyi hulladékot termelünk – kis odafigyeléssel, tudatos vásárlással azonban mintegy 15-20 százalékban csökkenthetjük a keletkező hulladékmennyiséget. Komposztálással pedig további 20-30 százalékkal kevesebb lehet a nem kívánt, haszontalan szemét. Fontos megtanulni: „nem minden szemét szemét”! A tojáshéj, levágott fű, az alma vagy narancshéj újrahasznosítható. A másik fontos cél a keletkezett hulladék veszélyességének csökkentése. A projekt szlogenje: SZELEKTÍVEN SZERETEM!
Hozzászólások