Megszólalt Orbán Viktor is.
Kiéleződött az ukrán-orosz konfliktus, amikor tegnap este Vlagyimir Putyin orosz államfő elismerte a kelet-ukrajnai szakadár területek önállóságát, és “békemisszió” címén katonai menetoszlopot küldött Ukrajnába.
Azóta az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülést tartott, egymás után jelennek meg elmarasztaló nyilatkozatok uniós tagállamok államfőitől, melyben elítélik Moszkva lépését. Nem csupán a nemzetközi politikai éra válságstábja tanácskozott, hanem a magyar kormány nemzetbiztonsági kabinetje is. Az MTI szerint,
Orbán Viktor miniszterelnök ma telefonon tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel, amikor elmondta: Hazánk a koordinált európai válaszcselekvés részeseként támogatni fogja a helyzet rendezésére irányuló közös uniós erőfeszítéseket. A kormányfő a tárgyalás során biztosította Volodimir Zelenszkijt arról, hogy Magyarország ahogyan eddig, ezután is támogatja Ukrajna szuverenitását és területi egységét.
Benkő Tibor, honvédelmi miniszter ma délután úgy nyilatkozott, hogy fel kell készülni minden helyzetre a keleti határ mentén, a humanitárius feladatokra, a határvédelemre, ezért csoportosítanak át katonákat és haditechnikai eszközöket az ország keleti térségébe.
A nemzetbiztonsági kabinet reggeli ülésén Orbán Viktor miniszterelnöktől a Honvédelmi Minisztérium azt a feladatot kapta: meg kell akadályozni, hogy Magyarország területére fegyveres csoportosulás tudjon bejönni, az ország területén manővereket hajtsanak végre.
Az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei a tervek szerint hamarosan előterjesztenek egy szankció csomagot Oroszországgal szemben. Az MTI tudósítása részletezi, hogy
Ursula von der Leyen uniós bizottsági, és Charles Michel uniós tanácsi elnök közös közleménye szerint a Moszkvával szemben bevezetni tervezett megszorító csomag javaslatai között szerepel azok szankcionálása, akik részt vettek a szakadár ukrán tartományok függetlenségét elismerő jogellenes döntésben. A megszorító intézkedések továbbá célba kívánják venni azokat a bankokat, melyek orosz katonai és egyéb műveleteket finanszíroznak az érintett területeken. Meg kívánják akadályozni, hogy az orosz állam és kormány hozzáférjen az EU tőke- és pénzügyi piacaihoz, szolgáltatásaihoz, illetve korlátozni kívánja a helyzet elmérgesedését szolgáló és agresszív politikák finanszírozását. Korlátozni kívánja a két szakadár régió és az EU közötti kereskedelmet annak biztosítására, hogy a felelősök egyértelműen érezzék jogellenes és agresszív cselekedeteik gazdasági következményeit.
Ma délután derült ki az is, hogy a német szövetségi kormány azonnali hatállyal felfüggeszti az Északi Áramlat-2 földgázvezeték üzembe helyezésének folyamatát. Olaf Scholz német kancellár a döntés részleteit is elárulta, miszerint
utasította a gazdasági minisztert, hogy tegye meg a már elkészült vezetékrendszer üzembe helyezéséhez szükséges tanúsítványok kiadásának felfüggesztéséhez szükséges közigazgatási jogi lépéseket. A minisztériumnak az utóbbi napok fejleményei miatt újra kell értékelnie az ellátásbiztonságot. Ez az elemzés az üzembe helyezéshez szükséges tanúsítványok kiadásának egyik előfeltétele. A tárca illetékesei most új értékelést készítenek. Ez a munka biztosan elhúzódik.
fejtette ki Olaf Scholz.
A Balti-tenger alatt lefektetett Északi Áramlat-2 összeköti Oroszországot Németországgal Ukrajna és Lengyelország megkerülésével. A vezeték tavaly év végén készült el, és csaknem 55 milliárd köbméter földgáz szállítására alkalmas éves szinten.
Elítélte Putyin döntését Joe Biden, amerikai elnök is, aki rendeletben tiltotta meg a kereskedelmi tevékenységet Amerika és a szakadár régiók között. A Napi.hu elemzése szerint, Putyin lépését a tőzsde is masszívan megérezte, hiszen minden piac mínuszban nyitott, a hiány a nap végére pedig elérheti az 1000 milliárd dollárt.
Hozzászólások