Ma van a mentők napja. Mi hősöknek hívjuk őket, ők bajtársaknak nevezik egymást. Jönnek, ha baleset ér minket, jönnek, ha elviselhetetlen a fájdalom, és az elmúlt egy évben akkor is megjelentek, ha felmerült a koronavírus gyanúja. Jönnek nappal, éjszaka, hétvégén és ünnepnapon. 2020 és sajnos 2021 is sokkal több terhet rótt rájuk, mint az normális lenne. Ők mégis, minden nap kocsiba ülnek és életeket mentenek. Mindezt nem magukért, hanem értünk.
Ma van a mentők napja. A dátumválasztás nem véletlen a jeles nap esetében, hiszen 1887-ben ezen a napon alakult meg a fővárosban az Önkéntes Mentőegyesület Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére.

A mentések 1948-ig a társadalmi egyesületek hatáskörébe tartoztak, ekkor alakult meg az Országos Mentőszolgálat, ez által vált a mentés állami feladattá. Az Országos Mentőszolgálat koordinálja az összes mentőszervezet működését. Emellett ők oktatják a leendő, mentésben résztvevő szakembereket is.
Az Országos Mentőszolgálat 73.születésnapján Dr. Csató Gábor, a szolgálat főigazgatója– a pandémia miatt hagyományos “mentőnap” helyett- a közösségi oldalon intézett beszédet bajtársaihoz. Elmondta, hogy világégéseket és háborúkat is megéltek már, és a világjárvány kitörését is felkészülten tudták fogadni. Az elmúlt 16 hónapra vonatkozóan kifejtette:
Büszkék ugyan lehetünk az elvégzett munkára, de tudjuk: ugyanolyan felelősségteljesen kell végigdolgoznunk a következő heteket is, mint ahogyan eddig is tettük.
A jeles nap alkalmából a mentők idén sorszámozott tíz-, és húszforintos emlékérméket kaptak a Magyar Nemzeti Banktól, melynek hátoldalán a “Tisztelet a hősöknek!” felirat szerepel. Az új érmékkel a koronavírus-járványban tanúsított helytállásuk előtt kíván tisztelegni az MNB.
2021-ben így ünnepelnek a mentők. Online, érmékkel, tortákkal, videókkal. És mi hogyan tiszteleghetünk előttük? Hogyan ünnepelhetjük őket? Talán úgy, hogy nem nehezítjük a munkájukat a hétköznapokban, nem jelentjük fel őket, ha megállnak pár percre enni valamit egy köztéri büfénél, nem raboljuk az idejüket kamuhívásokkal és nem akadályozzuk őket, ha egy bajba jutott emberhez sietnek.
Figyeljünk rájuk, hisz ők is figyelnek ránk. Köszönjük, hogy fáradtságot nem ismerve dolgoznak. Értünk!
Hozzászólások