Magyarország – Elő a vödörrel
Húsvét hétfő a magyarok lakta területeken a locsolkodás napja. A szokás eredete a víz megtisztító és megújító erejében keresendő, amely modern formában a mai napig megmaradt.
Még ma is vannak olyan vidékek, ahol kútvízzel, szódával locsolják a lányokat, a városokban azonban már inkább a kölni divat. A locsolkodás hagyományának egyesek bibliai eredetet is tulajdonítanak, mivel a feltámadást hírül vivő asszonyokat vízzel lelocsolva próbálták a katonák lecsendesíteni.
A régebbi időkben a locsolás után a tyúktojást, szalonnát vagy festett tojást kaptak cserébe. A tojásokat vörös- vagy lilahagyma héjával színezték, de vöröskáposztával vagy zöld dió levével is festettek tojásokat. Manapság aki tojásfestésre adja a fejét, széles festékkínálatból választhat, az édesszájúakat pedig csokoládéból készült tojással vagy nyuszival lehet meglepni. A locsolkodás elmaradhatatlan velejárója a locsolóvers, amiből számtalan variáció létezik, ám aki kreatív, saját maga is költhet. A magyar népszokások fellegvára az UNESCO világörökségi listáján szereplő Hollókő. Az ófalu parasztházaival és köves utcájával különleges hangulatot teremt. A lakosok húsvétkor magukra öltik népviseletüket és életre keltik a magyar húsvéti népszokásokat.
A Fórumban kiállított magyar szigetet a hollókői katolikus templom ékesíti, aki ide ellátogat, a magyar hagyományok színe-javát tapasztalhatja meg testközelből.
Bilby, az ausztrál füles
A nyuszi sok helyen szimbolizálja a húsvétot, de nem az ausztráloknál! Náluk az erszényes nyúl kapta ezt a megtiszteltetést. A mi megszokott, hosszú fülű nyuszinktól eltérően ott Bilby-t, az őshonos ausztrál hosszú fülű nyuszit csoki formájában is meg lehet vásárolni. Sidney-ben ilyenkor rendezik a „királyi húsvéti show-t”, ahol az ország legjobb terményei és tenyésztett állatai mérkőznek meg egymással.
A fesztivál hatalmas mulatság, tánc, zene és finomabbnál finomabb ételek kavalkádjával ér véget. A hagyományos nyúl mellőzésére két indokuk van: egyrészt nem tartják nemzetiségükhöz illőnek, másrészt a nyulak a családi kertekben rengeteg kárt okoznak. Ausztráliában nagypénteken zárva vannak az üzletek. Ekkor és nagyszombaton a keresztények misére mennek, megemlékeznek Jézus haláláról, majd feltámadásáról.
A Fórumba látogatók közelebbről is megismerhetik a „bilbiket”.
Finnország – Halloween húsvétkor?
Igen! A finneknél és más skandináv országokban élőknél húsvétkor a gyerekek ijesztő maskarákba bújnak, bekormozzák az arcukat, amire sebhelyeket festenek. Ezek után seprűnyéllel, fűzfaággal és üres kávéskannával koldulni indulnak.
Szintén ekkor a boszorkányok is útra kelnek, feldíszített barkaágakkal megcsapkodják a környéken élőket, jó szerencsét kívánva. A kis boszorkányok (lányok, fiúk egyaránt) verset is szavalnak, amiért fizetség fejében cukorkát, csokitojást vagy kisebb fizetséget kapnak.
Ezt a tradíciót virpominen vagy virvonta néven említik. Húsvét vasárnapján máglyatüzek égnek, ezzel űzik el a boszorkányokat, akik nagypéntek és húsvétvasárnap között körülöttük repkednek. A Fórumban, habár nem lesz boszorkányégetés, a máglyatűz szimbolikusan megjelenik a finn szigeten.
A magyar, ausztrál és finn húsvéti szokásokon túl, találkozhatnak a német tojás fákkal, az amerikai húsvéti parádéval és a hazai „nyúl volt előbb vagy a tojás” történetével.
Azon se lepődjön meg senki, hogy a játékos kedvű látogatók egy hatalmas társasjátékkal játszhatnak a FÓRUM alsó szintjén.
Fotók: Balló Béla
Hozzászólások