2023. február 2. csütörtök
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
Home Egyéb kategória

Utazás a kultusz körül

HajduPress Szerző HajduPress
2018/11/07
kategória: Egyéb kategória, Kult
0
FacebookTwitterE-mail

A november 5-e és 7-e között megrendezett idei Debreceni Irodalmi Napok középpontjában a kultusz kérdésköre áll. A nemcsak az irodalmi, hanem más művészeti ágakat is érintő, illetve a sztárkultuszt is körüljáró programsorozat egyik legizgalmasabb állomása november 6-án az a kerekasztal-beszélgetés volt, melynek keretében az Alföld folyóirat főszerkesztője, az Irodalmi Napok kurátora, Szirák Péter a hazai és nemzetközi irodalom terén, valamint a filmes szakmában megfigyelhető kultuszról kérdezte Kukorelly Endre írót, költőt, Bódi Katalin irodalomtörténészt, valamint Sepsi László írót, kritikust.
 

Szirák Péter a kerekasztal-beszélgetést a kultusz definiálásával indította: kultusz esetében olyan speciális rítusok összességéről és összefüggéséről beszélünk, amelyek mentén egy közösség megerősíti az értékeit. Tehát a közösség megmaradását rendkívüli mértékben szolgáló, vallásos színezettel, a vallásra jellemző áhítathoz közeli érzelmekkel is felvértezett jelenségről van szó, amely rendkívül szerteágazó. Nem csak a művészetek terén hat, de a politikai, illetve vezérkultusz is a részét képezi. Ezen általános jellemzők után Szirák Péter a körében helyet foglaltaktól elsőként azt kérdezte, hogy vajon jó-e a kultusz? Jó-e „csinálni” kultuszt? Kukorelly Endre ebből a szempontból a „kétlelkűségét” fejezte ki: egyfelől – s ezt a nemrég megjelent Porcelánbolt című esszékötetében is kifejtette – „vigyorog” rajta, mert a kultusz „hülyíti” az olvasást, pontosabban: a kultikus olvasás „hülyít”, másfelől viszont a magyar zsákutcás történelem sajátszerűsége, hogy muszáj kompenzálnunk, és ennek része az is, hogy „túltoljuk” a kultuszt. Nálunk van a legtöbb köztéri szobor, nálunk van a legtöbb hős, s csak Petőfi utcából tizenhat(!) van Budapesten. Mindössze egyetlen településünk van, Kazincbarcika, ahol nincsen Petőfi utca. Persze, ennek a „túltolásnak” is van jó oldala is. Hiszen a sok Petőfi utca miatt az is tudja, hogy volt egy Petőfink, sőt, még azt is tudja, hogy költő volt, aki soha egy sort se olvasott tőle.

Bódi Katalin nem a „jó-nem jó” dichotómiája felől közelítette meg a problémát, hanem szintén kérdéseket fogalmazott meg azzal kapcsolatban, amit ő a kultuszról gondol. Például az foglalkoztatja, hogy mi tart vajon életben egy kultuszt? Az ünnepségek, a szoboravatások, az újratemetések? S vajon ez hogyan jelenik meg az irodalomban? S vajon tudja-e egy adott szerző, hogy azzal, hogy valakit szereplőjévé tesz egy-egy művének, már kultuszt gyárt köré? Az irodalomtörténész ezzel kapcsolatban Proust Eltűnt idő nyomában című regényét említette, amelyben azzal, hogy a szerző Sarah Bernhardt színművésznőt a története fontos alakjává emelte, még ismertebbé tette a nevét.

Sepsi László a filmes világ kultusztevékenységét vizsgálva szintén kérdéseket, jelenségeket fogalmazott meg. Egyfelől a filmeket befogadókra fókuszálva úgy véli, hogy amely közösség rajong egy-egy mozgóképes alkotásért, hajlamos devianciát mutatni, eltérni a normától. Például, létezik olyan jelenség, amikor Star Wars-rajongók a filmért lelkesedve képesek Darth Vedernek öltözni. Másfelől pedig, ha a textusra koncentrál, azt veszi észre, hogy szintén a deviancia a meghatározó: mondjuk, nem lehet egy filmet ötven éve beszerezni, valakinek mégis sikerül, s ezzel a „deviáns” tettel válik még inkább kultikussá a film is, de a beszerzője is.

Szirák Péter következő kérdése arra irányult, hogy vajon az irodalmi kultusz a személyre, az íróra, költőre irányul-e elsősorban? Kukorelly Endre igennel válaszolt olyan vonatkozásban, hogy a sajnos napjainkban is tapasztalható kulturkampf lényege épp az, hogy egy-egy szerzőt, ha valamely politikai irányvonal nem kívánatosnak tart, a másik oldal azonnal – kompenzációképpen – elkezdi kultiválni. S nagyon érdekes jelenség ezzel kapcsolatban az is, hogy ha valaki a felkapott, kultivált szerzőkről – például Ottlik Gézáról, Nagy Lászlóról – más véleményt mer megfogalmazni, azonnal pellengérre állítják. Kukorelly beavatta a nézőket abba, hogy az Ottlik-kultusz kapcsán ő maga is „megégette” magát, amikor az egyik szövegében úgy fogalmazott a regényíróról, hogy közben nem vette figyelembe a köré épített kultuszt. Sepsi László mindehhez azt tette hozzá, hogy nyilván működik a személyre vonatkozó kultusz az irodalomban, már csak azért is, mert a kultusz sokkal közelebb áll vallási értelemben szektás magatartáshoz, mint a hivatalos vallás szokás- és normarendszeréhez. Bódi Katalin mint a francia irodalom kutatója francia szerzőkkel kapcsolatban hozott itt fel példákat. Úgy véli, hogy igazából az az író, költő marad benne a kultuszban, akinek izgalmas a személyisége, sőt van, aki erről maga gondoskodik, hogy így legyen. Például Rousseau, aki élete végén épp a saját kultuszképzése érdekében kezdte el írni az önéletrajzát. De Diderot, Sade márki személye is ilyen értelemben bizonyos mértékig megkonstruált, ami nyilván rányomja a bélyegét az olvasásukra, az olvashatóságukra. S az is érdekes kérdés, hogy vajon nem könnyebb-e költőként, mint íróként kultikussá válni? Erre jó példa Baudelaire, aki ugyan a verseivel kultikussá válik, de közben fel is emel a költészetével maga mellé más művészeket: írókat, költőtársakat, festőművészeket.

Sepsi László azonban a beszélgetésnek ezen a pontján figyelmeztetett: ne felejtsük el, hogy a kultuszképzés kisajátítás is egyben: amikor egy közösség kultikusan érez magáénak egy-egy művészeti alkotást, azzal egyfelől a saját identitását erősíti, másfelől a sajátjának, egyedül a sajátjának érzi azt. Például az Óz, a csodák csodája című musicalt a ’50-es évek amerikai homoszexuális közössége azért sajátította ki, hogy a filmszereplők tulajdonságaiba a maga szexuális irányultságának a jellemzőit beleláthassa. S itt pedig – Kukorelly után – Sepsi hozott egy saját példát az életéből: ő maga például Csáth Gézát sajátította ki oly módon, hogy bármikor elővette az írásait, csak horrorként tudta olvasni. S ezáltal Steven King mellé helyezte…

Kukorelly Endre a személyt kultiváló folyamatnál a vallásos jellegre is ki- illetve visszatért: utalt arra, hogy amikor például Balassa Péter a Diptychon című antológiájában például Nádas Péterről és Esterházy Péterről értekezett, már a kötete címével vallásos térbe helyezte a szerzőket. Vagy gyakori az, hogy a különböző szerzőket éltető szakirodalmi munkákban az irodalomtörténészek „sarujukat levetve”, vagyis vallásos módon borulnak le egy-egy szerző előtt. Például ezt tette Ignotus Shakespeare előtt a róla szóló írásában. Szirák Péter ehhez annak a Dávidházi Péternek a munkáságát említette, aki Isten másodszülöttje című kötetében a magyarországi Shakespeare-kultusz természetrajzát taglalva szintén jelentősen hozzájárult az angol író magyarországi népszerűsítéséhez.

Szirák Péter arra is kíváncsi volt, hogy a jelenlévők vajon valaha az írásaikban beletévedtek-e a kultikus írásmódba? Tettek-e kultikus gesztusokat? Kukorelly Endre erre válaszolva elmondta: lehetetlen nem kultiválni, ez antropológiailag kódolt az emberben, ugyanakkor véleménye szerint semmi gond nincs azzal, ha valaki egy nagy mű előtt leborul. Csak az egyensúlyt kell ebben is – mint mindenben – megtalálni. Nem szabad átesni a ló túloldalára. Bódi Katalin szerint épp ezt a „tulajdonságunkat” kell egy-egy szakirodalmi szöveg megformálásakor elfojtani magunkban, épp ezért ő az egy-egy szerző iránt érzett rajongását inkább a tanítás során, a tanításban éli ki. Sepsi László pedig azt vallotta ezzel kapcsolatban, hogy számára, ha arról van szó, hogy a kultusz egyfajta áhítat, ez idegen tőle, a kultusznak ez formája számára mindig is gyanús volt. De nyilván ő is irracionális mértékben foglalkozik olyan témákkal, amelyekre esetleg más rá se hederítene…

Szirák Péter a kerekasztal-beszélgetése szándékoltan egy „bulváros” kérdéssel zárta, utalván erre a kerekasztal-beszélgetés előtti előadásra, amelyben Guld Ádám a sztárkultuszt feszegette. Az érdekelte a főszerkesztőt, hogy vannak-e sztárírók, és hogy vajon minőségi irodalmat előállító szerző vajon lehet-e sztár? Sepsi László szerint miért ne lehetne, hiszen az ismertség és a népszerűség között lehet korreláció. Bódi Katalin itt a különböző, a társadalomhoz eljutó médiumok találkozásáról beszélt: például a Nők Lapja biztosítja a szépirodalom felé való átjárást azáltal, hogy egy „köznapibb” fórumon szépírókat is szerepeltet, s ezáltal szélesebb körben ismertté teszi őket. De a mai youtoube-videók is, akár az önkultusz-építésben is nagy szerepet játszanak a szépírók körében is. Viszont talán még mindig erősen él az, hogy a szépirodalmat meg kell óvni a köztől, ami az irodalomtörténész szerint nagyon nincs rendben. Kukorelly Endre pedig arra utalt ezzel a kérdéssel kapcsolatban, hogy az önkultusz nagyon régóta működik, egészen Petőfiig nyúlik vissza az irodalmunkban, s ez Jókai esetében is kiválóan működött. Ellenpélda Arany János és az ő visszahúzódó személyisége, azonban annak ellenére, hogy ő nem tett ennek érdekében semmit, mégis kialakult körülötte – már élete során –egyfajta kultusz. Ma pedig az internet világában az önmarketing még könnyebben megy, mehet, mint a 19. században.

A számtalan kérdést felvető és megválaszoló, izgalmas beszélgetést Szirák Péter a következő konklúzióval zárta: a kultusz lehet jó dolog, csak ne essünk a „művelése” közben túlzásokba.

Gyürky Katalin

Megosztás:

  • Twitter
  • Facebook
  • More
  • Reddit
  • Telegram
  • WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Related

Előző Cikk

Borzasztó baleset, 5 sérült Berettyóújfalunál: túl nagy volt a sebesség

Következő Cikk

PRESS-SZÓ 2018.11.06. – HALÁL, GYÁSZ, HALLOWEEN

KapcsolódóCikk

Az Árnyéknyúl a mentális problémák elleni küzdelem fontosságára hívja fel a figyelmet új dalukkal
Kult

Az Árnyéknyúl a mentális problémák elleni küzdelem fontosságára hívja fel a figyelmet új dalukkal

2023.02.01.
Elhunyt Kertész Lajos
Belföld

Elhunyt Kertész Lajos

2023.02.01.
Megjelenik a BLUES from HELL első lemeze
Kult

Megjelenik a BLUES from HELL első lemeze

2023.01.31.
Következő Cikk

PRESS-SZÓ 2018.11.06. - HALÁL, GYÁSZ, HALLOWEEN

Hozzászólások

CIKKAJÁNLÓ

A Debreceni Egyetem kutatói áttörést értek el a véralvadással kapcsolatos betegségek területén

A Debreceni Egyetem kutatói áttörést értek el a véralvadással kapcsolatos betegségek területén

2023.01.25.
Februártól ismét változik az ügyeleti ellátási rendszer Hajdú-Bihar Vármegyében

Februártól ismét változik az ügyeleti ellátási rendszer Hajdú-Bihar Vármegyében

2023.01.26.
Villamos és autó karambolozott Debrecenben – FOTÓK

Villamos és autó karambolozott Debrecenben – FOTÓK

2023.02.01.
Új épületben folytatódik a hospice ellátás Debrecenben

Új épületben folytatódik a hospice ellátás Debrecenben

2023.01.26.

ROVATOK

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

KÖVESS MINKET

  • 7.6k Fans
  • 5.6k Subscribers
  • 443 Followers

NÉPSZERŰ

  • Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    8608 Megosztás
    Share 3443 Tweet 2152
  • Eltűnt egy nyíregyházi lány (Frissítve)

    799 Megosztás
    Share 320 Tweet 200
  • A fitnesz szektor is az összeomlás szélén

    422 Megosztás
    Share 169 Tweet 106
  • Különleges lánykérés a FÓRUM tetején

    420 Megosztás
    Share 168 Tweet 105
  • Eltűnt Venkli István

    338 Megosztás
    Share 135 Tweet 85
hajdupress.hu

HajduPress - Lapozz a Hírekben!

Kövessen minket a közösségi médiában:

Legfrissebb hírek

  • NFL: Tom Brady ismét visszavonult
  • Terelőútvonalon a 42-es busz
  • Finn egyetemi delegáció a Debreceni Egyetemen
  • Az Árnyéknyúl a mentális problémák elleni küzdelem fontosságára hívja fel a figyelmet új dalukkal
  • Szünetelni fog a vízszolgáltatás Debrecen egy részén és Nyírlugosban
  • Több ezer buszon vagy vonaton elhagyott tárgy került vissza a gazdájához!
  • Elhunyt Papp László

Rovatok

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Iratkozzon fel levelezőlistánkra, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről!

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés

HajduPress © 2023. Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat
  • Adatkezelés
  • ALFÖLD TV
  • Deutsch
  • English
  • Felhasználói feltételek
  • HajduPress
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Română
  • Szerzői jogok

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

%d bloggers like this: